phpMyAdmin 4.9.7-dev - en to ro translation catalogue (3148 entries)

en: "%s" requires %s extension
ro: „%s” necesită extensia %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ro: Declarațiile „ELIMINĂ BAZA DE DATE” sunt dezactivate.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ro: „PRIMARY” <b>trebuie</b> să fie <b>numai</b> numele unei chei principale!

en: % Time
ro: Timp %

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
ro: %% tampon cheie MyISAM folosit: %s%%, această valoare trebuie să fie mai mare de 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
ro[0]: O bază de data a fost eliminată cu succes.
ro[1]: %1$d baze de data au fost eliminate cu succes.
ro[2]: %1$d de baze de data au fost eliminate cu succes.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ro[0]: Un rând afectat.
ro[1]: %1$d rânduri afectate.
ro[2]: %1$d de rânduri afectate.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ro[0]: Un rând șters.
ro[1]: %1$d rânduri șterse.
ro[2]: %1$d de rânduri șterse.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ro[0]: Un rând inserat.
ro[1]: %1$d rânduri inserate.
ro[2]: %1$d de rânduri inserate.

en: %1$d total, %2$d in query
ro: %1$d în total, %2$d în interogare

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
ro: %1$s (lângă <code>%2$s</code>)

en: %1$s from %2$s branch
ro: %1$s din ramura %2$s

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
ro[0]: O potrivire în <strong>%2$s</strong>
ro[1]: %1$s potriviri în <strong>%2$s</strong>
ro[2]: %1$s de potriviri în <strong>%2$s</strong>

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ro: %1$sCompresia și decompresia Bzip2%2$s necesită funcții (%3$s) care nu sunt disponibile pe acest sistem.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ro: %1$sCompresia și decompresia GZip%2$s necesită funcții (%3$s) care nu sunt disponibile pe acest sistem.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
ro: %1$sValabilitatea cookie-urilor de autentificare%2$s, care este mai mare decât %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s, poate provoca o invalidare aleatorie a sesiunii (acum session.gc_maxlifetime is %5$d).

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ro: %B %d, %Y la %I:%M %p

en: %d errors were found during analysis.
ro: Au fost găsite %d erori în timpul analizei.

en: %d is not valid row number.
ro: %d nu este un număr de rând valid.

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: Un minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d object(s) created.
ro: Un obiect creat (%d obiecte create).

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
ro[0]: Un rând afectat de ultima declarație din cadrul procedurii.
ro[1]: %d rânduri afectate de ultima declarație din cadrul procedurii.
ro[2]: %d de rânduri afectate de ultima declarație din cadrul procedurii.

en: %d second | %d seconds
ro[0]: O secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d table(s)
ro: Un tabel (%d tabele)

en: %d total
ro: Total %d

en: %s argument(s) passed
ro: Un argument trecut (%s argumente trecute)

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ro: %s zile, %s ore, %s minute și %s secunde

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ro: %s a fost dezactivat pentru acest server MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
ro: %s este disponibil pe acest server MySQL.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ro: %s este motorul de stocare implicit pe acest server MySQL.

en: %s of %s
ro: %s din %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
ro: %s interogări executate de %s ori în %s secunde.

en: %s result found | %s results found
ro[0]: Un rezultat găsit
ro[1]: %s rezultate găsite
ro[2]: %s de rezultate găsite

en: %s table | %s tables
ro[0]: %s tabel
ro[1]: %s tabele
ro[2]: %s de tabele

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
ro: %s fir de execuție a durat mai mult de %s secunde pentru a începe, ar trebui să fie 0

en: %s value
ro: Valoare %s

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
ro: %s%% din toți clienții sunt anulați. Această valoare ar trebui să fie sub 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
ro: %s%% din toate conexiunile anulate. Această valoare trebuie să fie sub 1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
ro: %s%% din sortări generează tabele temporare, această valoare ar trebui să fie mai mică de 10%%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
ro: %s%% din toate tabelele temporare sunt scrise pe disc, această valoare ar trebui să fie sub 25%%

en: %sCreate%s a database named 'phpmyadmin' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
ro: %sCreează%s o bază de date numită „phpMyAdmin” și inițializează spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin acolo.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
ro: %sCreează%s tabelele spațiului de stocare pentru configurarea phpMyAdmin care lipsesc.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
ro: %sCreează%s spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin în baza de date curentă.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ro: %sValabilitatea cookie-urilor de autentificare%s ar trebui setată la maxim 1800 de secunde (30 de minute). Valorile mai mari de 1800 de secunde pot reprezenta un risc de securitate, cum ar fi impersonalizarea.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ro: %sCompresia Zip%s necesită funcții (%s) care nu sunt disponibile pe acest sistem.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ro: %sDecompresia Zip%s necesită funcții (%s) care nu sunt disponibile pe acest sistem.

en: '%1$s' depends on:
ro: „%1$s” depinde de:

en: '%s' database does not exist.
ro: Baza de date „%s” nu există.

en: 'percona' found in version_comment
ro: „percona” găsit în version_comment

en: 'source' found in version_comment
ro: „sursă” găsită în version_comment

en: (See below for the actual view)
ro: (Vezi mai jos vizualizarea actuală)

en: (continued)
ro: (continuare)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ro: (mai puțin eficientă, deoarece indexurile vor fi generate în timpul creării tabelului)

en: (singly)
ro: (individual)

en: + Add a new primary key column
ro: + Adaugă o nouă cheie principală la coloană

en: + Add column
ro: + Adaugă coloană

en: + Add constraint
ro: + Adaugă constrângere

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ro: + Arată-mi posibile dependențe parțiale pe baza datelor din tabel

en: , @DATABASE@ will become the database name
ro: , @DATABASE@ va deveni numele bazei de date

en: , @TABLE@ will become the table name
ro: , @TABLE@ va deveni numele tabelului

en: , latest stable version:
ro: , ultima versiune stabilă:

en: - none -
ro: - niciunul -

en: -- None --
ro: -- Niciunul --

en: .
ro: ,

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ro: Declarații <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ro: Declarații <code>INSERT IGNORE</code>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
ro[0]: <strong>Total:</strong> <em>o</em> potrivire
ro[1]: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> potriviri
ro[2]: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> de potriviri

en: @SERVER@ will become the server name
ro: @SERVER@ va deveni numele serverului

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 16.777.215 (2^24 - 1) de caractere, stocate cu un prefix de trei octeți care indică lungimea valorii în octeți

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 255 (2^8 - 1) de caractere, stocate cu un prefix de un octet care indică lungimea valorii în octeți

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 4.294.967.295 (2^32 - 1) de caractere sau 4 GiO, stocate cu un prefix de patru octeți care indică lungimea valorii în octeți

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ro: O coloană TEXT cu o lungime maximă de 65.535 (2^16-1) de caractere, stocate cu un prefix de doi octeți care indică lungimea valorii în octeți

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ro: O colecție de curbe cu interpolare liniară între puncte

en: A collection of geometry objects of any type
ro: O colecție de obiecte geometrice de orice tip

en: A collection of points
ro: O colecție de puncte

en: A collection of polygons
ro: O colecție de poligoane

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
ro: Numele unui fișier comprimat trebuie să se termine în <strong>.[format].[compresie]</strong>. Exemplu: <strong>.sql.zip</strong>

en: A curve with linear interpolation between points
ro: O curbă cu interpolare liniară între două puncte

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
ro: O combinație de dată și oră, intervalul suportat este de la %1$s la %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ro: O dată, intervalul suportat este de %1$s la %2$s

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
ro: Va fi folosită o listă derulantă dacă sunt prezente mai puține elemente.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ro: A apărut o eroare JavaScript fatală. Vrei să trimiți un raport de erori?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ro: Un șir de o lungime fixă (0-255, implicit 1) care este mereu umplut cu spații în dreapta, până la lungimea specificată, când este stocat

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ro: Este disponibilă o nouă versiune a phpMyAdmin și ar trebui să faci actualizarea. Noua versiune %s a fost lansată pe %s.

en: A point in 2-dimensional space
ro: Un punct într-un plan bidimensional

en: A polygon
ro: Un poligon

en: A primary key has been added on %s.
ro: A fost adăugată o cheie principală pe %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ro: O singură valoare aleasă dintr-un set de până la 64 de membri

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
ro: Un utilizator MySQL special configurat cu permisiuni limitate, mai multe informații sunt disponibile în [doc@linked-tables]documentație[/doc].

en: A time, range is %1$s to %2$s
ro: O perioadă de timp, intervalul este de la %1$s la %2$s

en: A type that can store a geometry of any type
ro: Un tip care poate stoca o geometrie de orice tip

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
ro: Un cont de utilizator permite oricărui utilizator din localhost să se conecteze. Acest lucru va împiedica conectarea altor utilizatori dacă partea gazdă a contului lor permite o conexiune de la orice gazdă (%).

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ro: O descriere prietenoasă a acestui server. Lasă gol pentru a afișa numele gazdei în acest loc.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
ro: Un șir de o lungime variabilă (%s), lungimea maximă efectivă depinde de dimensiunea maximă a rândului

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ro: Un an, în format de patru cifre (4, implicit) sau în format de două cifre (2), valorile admise sunt de la 70 (1970) la 69(2069) sau de la 1901 la 2155 și 0000

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
ro: AUTO_INCREMENT pentru tabele eliminate

en: AUTO_INCREMENT for table
ro: AUTO_INCREMENT pentru tabele

en: Aborted
ro: Anulată

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rata de clienți anulați este de %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rata de conexiuni anulate este de %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
ro: Cam %MIN min. %SEC sec. rămase.

en: About %SEC sec. remaining.
ro: Cam %SEC sec. rămase.

en: Access denied!
ro: Acces refuzat!

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate now
ro: Activează acum

en: Activate tracking for %s
ro: Activează urmărirea pentru %s

en: Active options
ro: Opțiuni active

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %d value(s)
ro: Adaugă o valoare (%d valori)

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add %s column(s)
ro: Adaugă coloane %s

en: Add %s column(s) to index
ro: Adaugă o coloană (%s coloane) la index

en: Add %s statement
ro: Adaugă declarație %s

en: Add AUTO INCREMENT value
ro: Adaugă valoarea INCREMENTARE AUTOMATĂ

en: Add AUTO_INCREMENT value
ro: Adaugă valoarea AUTO_INCREMENT

en: Add DROP DATABASE
ro: Adaugă ELIMINĂ BAZA DE DATE

en: Add DROP TABLE
ro: Adaugă ELIMINĂ TABELUL

en: Add DROP VIEW
ro: Adaugă ELIMINĂ VIZUALIZAREA

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ro: Adaugă DACĂ NU EXISTĂ (mai puțin eficientă pe măsură ce se vor genera indexuri în timpul creării tabelului)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
ro: Adaugă ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Add a linestring
ro: Adaugă un șir de linii

en: Add a new server
ro: Adaugă un server nou

en: Add a point
ro: Adaugă un punct

en: Add a polygon
ro: Adaugă un poligon

en: Add a primary key on existing column(s)
ro: Adaugă o cheie principală la coloanele existente

en: Add an inner ring
ro: Adăugă un inel interior

en: Add an option for column "%s".
ro: Adaugă o opțiune pentru coloana „%s”.

en: Add as
ro: Adaugă ca

en: Add bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Add chart
ro: Adaugă diagramă

en: Add chart to grid
ro: Adaugă diagramă la grilă

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add columns to central list
ro: Adaugă coloane la lista centrală

en: Add constraints
ro: Adaugă constrângeri

en: Add event
ro: Adaugă eveniment

en: Add geometry
ro: Adaugă geometrie

en: Add index
ro: Adaugă indexul

en: Add new column
ro: Adaugă coloană nouă

en: Add parameter
ro: Adaugă parametru

en: Add prefix
ro: Adaugă prefix

en: Add prefix to table
ro: Adaugă prefix la tabel

en: Add primary key
ro: Adaugă cheia principală

en: Add privileges on the following database(s):
ro: Adaugă privilegii pentru următoarele baze de date:

en: Add privileges on the following routine:
ro: Adaugă privilegii la următoarea rutină:

en: Add privileges on the following table:
ro: Adaugă privilegii la următorul tabel:

en: Add routine
ro: Adaugă rutină

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ro: Adaugă condiții de căutare (corpul propoziției „unde”):

en: Add slave replication user
ro: Adaugă utilizator de replicare slav

en: Add statements:
ro: Adaugă declarații:

en: Add table prefix
ro: Adaugă prefix tabel

en: Add tables from other databases
ro: Adaugă tabele din alte baze de date

en: Add this series
ro: Adaugă această serie

en: Add to Favorites
ro: Adaugă la favorite

en: Add to central columns
ro: Adaugă în coloanele centrale

en: Add trigger
ro: Adaugă declanșator

en: Add user account
ro: Adaugă cont utilizator

en: Add user group
ro: Adaugă grup de utilizatori

en: Add/Delete columns
ro: Adaugă/șterge coloane

en: Add/Delete criteria rows
ro: Adaugă/șterge rândurile de criterii

en: Adding primary key
ro: Adaug cheia principală

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ro: Comentariu antet personalizat suplimentar (\n separă liniile):

en: Additional search criteria
ro: Criteriu de căutare suplimentar

en: Adjust privileges
ro: Ajustează privilegiile

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ro: Configurare avansată server, nu modifica aceste opțiuni decât dacă știi pentru ce sunt ele.

en: Advisor
ro: Consultanță

en: Advisor system
ro: Sistem de consultanță

en: Affected rows:
ro: Rânduri afectate:

en: Aggregate
ro: Global

[ctx: Alias]
en: Column
ro: Coloană

[ctx: Alias]
en: Database
ro: Bază de date

[ctx: Alias]
en: Table
ro: Tabel

en: All
ro: Tot

en: All status variables
ro: Toate variabilele de stare

en: Allow for searching inside the entire database.
ro: Permite căutarea în întreaga bază de date.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ro: Permite întreruperea importului dacă scriptul detectează că se apropie de limita de timp. Aceasta ar putea fi o modalitate bună pentru a importa fișiere mari, dar totuși poate întrerupe tranzacțiile.

en: Allow login to any MySQL server
ro: Permite autentificarea la orice server MySQL

en: Allow logins without a password
ro: Permite autentificări fără o parolă

en: Allow root login
ro: Permite autentificare în rădăcină

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit. <em>(This might be a good way to import large files, however it can break transactions.)</em>
ro: Permite întreruperea importului în cazul în care scriptul detectează că se apropie de limita de timp PHP. <em>(Aceasta poate fi o metodă bună de a importa fișiere mari, deși poate strica tranzacții.)</em>

en: Allow third party framing
ro: Permite încadrarea terților

en: Allow to display all the rows
ro: Permite afișarea tuturor rândurilor

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
ro: Permite afișarea statisticilor pentru baze de date și tabele (de exemplu, utilizare spațiu).

en: Allow users to customize this value
ro: Permite utilizatorilor să personalizeze această valoare

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ro: Permite adăugarea de utilizatori și privilegii fără a reîncărca tabelele de privilegii.

en: Allows altering and dropping stored routines.
ro: Permite modificarea și eliminarea rutinelor stocate.

en: Allows altering and dropping this routine.
ro: Permite modificarea și eliminarea acestei rutine.

en: Allows altering the structure of existing tables.
ro: Permite modificarea structurii tabelelor existente.

en: Allows changing data.
ro: Permite modificarea datelor.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ro: Permite conexiuni, chiar dacă s-a atins numărul maxim de conexiuni; este necesară pentru majoritatea operațiunilor administrative, cum ar fi setarea variabilelor globale sau oprirea firelor de execuție a altor utilizatori.

en: Allows creating and dropping indexes.
ro: Permite crearea și eliminarea indexurilor.

en: Allows creating and dropping triggers.
ro: Permite crearea și eliminarea declanșatorilor.

en: Allows creating new databases and tables.
ro: Permite crearea de baze de date și tabele noi.

en: Allows creating new tables.
ro: Permite crearea de tabele noi.

en: Allows creating new views.
ro: Permite crearea de vizualizări noi.

en: Allows creating stored routines.
ro: Permite crearea de rutine stocate.

en: Allows creating temporary tables.
ro: Permite crearea tabelelor temporare.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ro: Permite crearea, eliminarea și redenumirea conturilor utilizatorilor.

en: Allows deleting data.
ro: Permite ștergerea datelor.

en: Allows dropping databases and tables.
ro: Permite eliminarea bazelor de date și tabelelor.

en: Allows dropping tables.
ro: Permite eliminarea tabelelor.

en: Allows executing stored routines.
ro: Permite executarea rutinelor stocate.

en: Allows executing this routine.
ro: Permite executarea acestei rutine.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ro: Permite importul datelor din fișiere și exportul datelor în fișiere.

en: Allows inserting and replacing data.
ro: Permite inserarea și înlocuirea datelor.

en: Allows locking tables for the current thread.
ro: Permite blocarea tabelelor pentru firul de execuție curent.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ro: Permite executarea interogărilor ARATĂ CREARE VIZUALIZARE.

en: Allows reading data.
ro: Permite citirea datelor.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ro: Permite reîncărcarea setărilor serverului și golirea memoriei cache a serverului.

en: Allows shutting down the server.
ro: Permite oprirea serverului.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
ro: Permite utilizatorului să întrebe unde sunt serverele sclav/master.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
ro: Permite inițializarea evenimentelor pentru programatorul de evenimente.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
ro: Permite utilizatorului care are privilegii pentru această rutină să dea privilegii altor utilizatori sau să înlăture privilegiile altor utilizatori.

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
ro: Permite utilizatorului care are privilegii să dea privilegii altor utilizatori sau să înlăture privilegiile altor utilizatori.

en: Allows viewing processes of all users.
ro: Permite vizualizarea proceselor pentru toți utilizatorii.

en: Alter table order by
ro: Modifică ordinea tabelelor după

en: Always expand query messages
ro: Extinde întotdeauna mesajele de interogare

en: Always send error reports
ro: Trimite mereu rapoarte de erori

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
ro: Există deja un cont cu același nume de utilizator, dar probabil la un alt nume de gazdă.

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
ro: O altă gazdă care să dețină spațiul de stocarea al configurației; lasă gol pentru a folosi gazda deja definită.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
ro: Un alt port pentru conectare la gazda care deține spațiul de stocarea al configurației; lasă gol pentru a folosi portul implicit sau portul deja definit, dacă gazda de control este identică cu gazda.

en: An entry with this name already exists.
ro: Există deja o intrare cu acest nume.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ro: O enumerare, aleasă din lista de până la 65.535 de valori sau valoarea specială de eroare ''

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ro: A fost detectată o eroare și a fost trimis automat un raport de erori în baza setărilor tale.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ro: O eroare a fost detectată și a fost generat un raport de eroare, dar nu a fost trimis.

en: An error has occurred while loading the navigation display
ro: A apărut o eroare la încărcarea afișării de navigare

en: An index has been added on %s.
ro: A fost adăugat un index pe %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ro: Nu este necesară o relație internă când există o relație CHEIE STRĂINĂ corespondentă.

en: Analyse query
ro: Analizează interogarea

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ro: Analizez și încarc jurnalele. Asta poate dura ceva timp.

en: Analysing logs
ro: Analizez jurnalele

en: Analyze
ro: Analizează

en: Analyze table
ro: Analizează tabelul

en: Analyzing…
ro: Analizez…

en: And:
ro: Și:

en: Angular links
ro: Legături unghiulare

en: Another column
ro: O altă coloană

en: Any
ro: Oricare

en: Any host
ro: Orice gazdă

en: Any user
ro: Oricare utilizator

en: Appearance settings
ro: Setări aspect

en: Append unit to data values
ro: Atașează o unitate la valorile datelor

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply a divisor
ro: Aplică un divizor

en: Apr
ro: apr.

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
ro: Sigur vrei să schimbi toate colaționările coloanelor și să convertești datele?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
ro: Sigur vrei să schimbi colaționarea și să convertești datele?

en: Are you sure?
ro: Sigur?

en: As defined:
ro: Așa cum este definit:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ro: În funcție de setările tale, aceste sunt trimise acum, te rog ai răbdare.

en: Ascending
ro: Crescător

en: Ask before sending error reports
ro: Întreabă înainte de trimiterea rapoartelor de erori

en: Attribute
ro: Atribut

en: Attributes
ro: Atribute

en: Aug
ro: aug.

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication Application (2FA)
ro: Aplicație autentificare (2FA)

en: Authentication Plugin
ro: Modul de autentificare

en: Authentication code:
ro: Cod de autentificare:

en: Authentication method to use.
ro: Metodă de autentificare de folosit.

en: Authentication settings.
ro: Setări autentificare.

en: Authentication type
ro: Tip de autentificare

en: Author
ro: Autor

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ro: Completarea automată a numelor tabelelor și coloanelor din interogările SQL.

en: Autoextend increment
ro: Extinde automat incrementarea

en: Automatic recovery mode
ro: Mod recuperare automată

en: Automatically create versions
ro: Creează automat versiuni

en: Automatically send report next time
ro: Trimite automat raportul data viitoare

en: Available MIME types
ro: Tipuri de MIME disponibile

en: Available browser display transformations
ro: Transformări afișare navigator disponibile

en: Available input transformations
ro: Transformări de intrare disponibile

en: Available memory on this host: %s
ro: Memorie disponibilă pe această gazdă: %s

en: Average load
ro: Încărcare medie

en: B
ro: O

en: Back
ro: Înapoi

en: Bad parameters!
ro: Parametri greșiți!

en: Bad type!
ro: Tip incorect!

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Because of its length,<br /> this column might not be editable.
ro: Datorită lungimii sale,<br /> probabil această coloană nu poată fi editată.

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ro: Zonă text mai mare pentru MULT TEXT

en: Binary
ro: Binar

en: Binary - do not edit
ro: Binar - nu edita

en: Binary log
ro: Jurnal binar

en: Bind parameters
ro: Parametri legați

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark %s has been created.
ro: Semnul de carte %s a fost creat.

en: Bookmark not created!
ro: Semn de carte necreat!

en: Bookmark table
ro: Tabel semne de carte

en: Bookmark this SQL query
ro: Pune semn de carte la această interogare SQL

en: Bookmark this SQL query:
ro: Pune semn de carte la această interogare SQL:

en: Bookmarked SQL query
ro: Interogare SQL marcată cu semn de carte

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Both
ro: Ambele

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
ro: Atât acest tabel cât și tabelul grupurilor de utilizatori sunt necesare pentru a activa funcționalitatea meniuri configurabile; lăsarea chiar numai a unui tabel gol va dezactiva această funcționalitate, sugestie: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
ro: Atât acest tabel cât și tabelul utilizatorilor sunt necesare pentru a activa funcționalitatea meniuri configurabile; lăsarea chiar numai a unui tabel gol va dezactiva această funcționalitate, sugestie: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Browse foreign values
ro: Răsfoiește valorile străine

en: Browse mode
ro: Mod răsfoire

en: Browse your computer:
ro: Caută în calculatorul tău:

en: Browse/Edit the points
ro: Răsfoiește/editează punctele

en: Browser display transformation
ro: Transformare afișare navigator

en: Browser display transformation options
ro: Opțiuni transformare afișare navigator

en: Browser transformation
ro: Transformare navigator

en: Browsing
ro: Răsfoiesc

en: Buffer Pool Activity
ro: Activitate Buffer Pool

en: Buffer Pool Usage
ro: Folosire Buffer Pool

en: Buffer pool size
ro: Dimensiune Buffer pool

en: Buffered memory
ro: Memorie tampon

en: Build Query
ro: Construiește interogarea

en: Busy pages
ro: Pagini ocupate

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
ro: Prin dezactivarea autentificării pe două niveluri, vei putea să te autentifici din nou folosind numai parola.

en: Bytes received
ro: Octeți primiți

en: Bytes sent
ro: Octeți trimiși

en: CHAR columns editing
ro: Editare coloane CHAR

en: CHAR textarea columns
ro: Coloane zonă text CHAR

en: CHAR textarea rows
ro: Rânduri zonă text CHAR

en: CREATE DATABASE before copying
ro: CREEAZĂ BAZĂ DE DATE înainte de copiere

en: CSV for MS Excel
ro: CSV pentru MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
ro: CSV folosind LOAD DATA

en: Cached memory
ro: Memorie în cache

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ro: Interogările memorate în cache sunt înlăturate datorită memoriei insuficiente cache interogări din cache-ul alocat interogărilor.

en: Cached swap
ro: Schimb în cache

en: Calls
ro: Apelări

en: Can not find signon authentication script:
ro: Nu pot găsi scriptul de autentificare signon:

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
ro: Poți să ne spui pașii care conduc la această eroare? Ne ajută decisiv la depanare:

en: Can't copy table to same one!
ro: Nu pot copia tabelul în el însuși!

en: Can't move table to same one!
ro: Nu pot muta tabelul în el însuși!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ro: Nu pot redenumi indexul în PRIMARY!

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel request
ro: Anulează cererea

en: Cannot connect: invalid settings.
ro: Nu pot conecta: setări invalide.

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
ro: Nu se poate copia baza de date cu același nume. Schimbă numele și încearcă din nou.

en: Cannot log in to the MySQL server
ro: Nu te pot autentifica în serverul MySQL

en: Cannot read uploaded file.
ro: Nu pot citi fișierul încărcat.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ro: Baza de date nu poate fi redenumită cu același nume. Schimbă numele și încearcă din nou

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
ro: Nu pot salva proprietatea UI „%s”. Modificările făcute nu vor rămâne salvate după ce reîncarci pagina. Te rog verifică dacă structura tabelului a fost modificată.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ro: Nu pot salva setările, formularul de configurare trimis conține erori!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ro: Nu pot salva setările, formularul trimis conține erori!

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: Central columns
ro: Coloane centrale

en: Central columns table
ro: Tabel coloane centrale

en: Change
ro: Modifică

en: Change all column collations
ro: Schimbă toate colaționările coloanelor

en: Change all tables collations
ro: Schimbă toate colaționările tabelelor

en: Change all tables columns collations
ro: Schimbă toate colaționările coloanelor din tabele

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
ro: Modifică orice setare dând clic pe legătura corespondentă „Opțiuni”.

en: Change login information / Copy user account
ro: Modifică informațiile de autentificare/copiază contul utilizatorului

en: Change or reconfigure master server
ro: Schimbă sau reconfigurează serverul master

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Change report settings
ro: Modifică setări rapoarte

en: Change settings
ro: Modifică setările

en: Change to %s
ro: Schimbă în %s

en: Changes tracking
ro: Urmărire modificări

en: Changing charset
ro: Schimb setul de caractere

en: Character set of the file
ro: Setul de caractere al fișierului

en: Character set of the file:
ro: Setul de caractere al fișierului:

en: Character sets and collations
ro: Seturi de caractere și colaționări

en: Charset
ro: Set de caractere

en: Charsets
ro: Seturi de caractere

en: Chart
ro: Diagramă

en: Chart Title
ro: Titlu diagramă

en: Chart arrangement
ro: Aranjament diagrame

en: Chart columns
ro: Coloane diagrame

en: Chart title
ro: Titlu diagramă

en: Chart title:
ro: Titlu diagramă:

[ctx: Chart type]
en: Area
ro: Zonă

[ctx: Chart type]
en: Bar
ro: Bară

[ctx: Chart type]
en: Column
ro: Coloană

[ctx: Chart type]
en: Line
ro: Linie

[ctx: Chart type]
en: Pie
ro: Diagramă circulară

[ctx: Chart type]
en: Spline
ro: Butuc

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ro: Cronologie

en: Check
ro: Verifică

en: Check all
ro: Bifează tot

en: Check config file permissions
ro: Verifică permisiuni fișier de configurare

en: Check for latest version
ro: Verifică ultima versiune

en: Check privileges
ro: Verifică privilegiile

en: Check privileges for database "%s".
ro: Verifică privilegiile pentru baza de date „%s”.

en: Check referential integrity:
ro: Verifică integritatea referențială:

en: Check table
ro: Verifică tabelul

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
ro: Bifează coloanele care sunt redundante și dă clic pe înlătură. Dacă nu există nicio coloană redundantă, dă clic pe ”Nicio coloană redundantă”

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
ro: Bifează coloanele care formează un grup repetat. Dacă nu există un astfel de grup, dă clic pe „Niciun grup repetat”

en: Checkpoint frequency
ro: Frecvență puncte de control

en: Choose column to display
ro: Alege coloana pentru afișare

en: Choose column to display:
ro: Alege coloana de afișat:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
ro: Alege din care jurnal vrei să fie generate statisticile.

en: Choose how you want tabs to work.
ro: Alege cum vrei să funcționeze filele.

en: Choose the default action when sending error reports.
ro: Alege acțiunea implicită când trimiți rapoarte de erori.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
ro: Alege ce detalii vrei să arăți în structura bazei de date (lista de tabele).

en: Clear
ro: Anulează

en: Clear fast filter
ro: Filtru rapid de curățare

en: Clear series
ro: Anulează seria

en: Click
ro: Dă clic

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ro: Dă clic pe un punct de date pentru a vedea sau chiar edita rândul de date.

en: Click on the bar to scroll to top of page
ro: Dă clic pe bară pentru a derula în partea de sus a paginii

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ro: Dă clic pe butonul de resetare a măririi pentru a reveni la starea inițială.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
ro: Dă clic pe săgeată jos<br />pentru a comuta vizibilitatea coloanei.

en: Click to dismiss this notification
ro: Dă clic pentru a respinge această notificare

en: Click to mark/unmark.
ro: Dă clic pentru a marca/anula marcarea.

en: Click to sort results by this column.
ro: Dă clic pentru a sorta rezultatele după această coloană.

en: Click to sort.
ro: Dă clic pentru a sorta.

en: Click to toggle
ro: Dă clic pentru a comuta

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
ro: De obicei, clienții sunt anulați când nu își închid corect conexiunea la MySQL. Acest lucru se datorează problemelor de rețea sau codului care nu închide corect gestionarul bazei de date. Verifică-ți rețeaua și codul.

en: Close
ro: Închide

en: Closed
ro: Închis

en: Coalesce
ro: Fuzionează

en: Collapse
ro: Restrânge

en: Collapse all
ro: Restrânge tot

en: Collation
ro: Colaționare

[ctx: Collation]
en: Arabic
ro: Arabă

[ctx: Collation]
en: Armenian
ro: Armeană

[ctx: Collation]
en: Baltic
ro: Baltică

[ctx: Collation]
en: Binary
ro: Binar

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ro: Bulgară

[ctx: Collation]
en: Burmese
ro: Birmaneză

[ctx: Collation]
en: Chinese
ro: Chineză

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
ro: Latină clasică

[ctx: Collation]
en: Croatian
ro: Croată

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
ro: Chirilică

[ctx: Collation]
en: Czech
ro: Cehă

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
ro: Cehoslovacă

[ctx: Collation]
en: Danish
ro: Daneză

[ctx: Collation]
en: English
ro: Engleză

[ctx: Collation]
en: Estonian
ro: Estoniană

[ctx: Collation]
en: Georgian
ro: Georgiană

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
ro: Germană (literară)

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
ro: Germană (uzuală)

[ctx: Collation]
en: Greek
ro: Greacă

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ro: Ebraică

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ro: Maghiară

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ro: Islandeză

[ctx: Collation]
en: Japanese
ro: Japoneză

[ctx: Collation]
en: Korean
ro: Coreeană

[ctx: Collation]
en: Latvian
ro: Letonă

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ro: Lituaniană

[ctx: Collation]
en: Persian
ro: Persană

[ctx: Collation]
en: Polish
ro: Poloneză

[ctx: Collation]
en: Romanian
ro: Română

[ctx: Collation]
en: Russian
ro: Rusă

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
ro: Singaleză

[ctx: Collation]
en: Slovak
ro: Slovacă

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ro: Slovenă

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
ro: Spaniolă (modernă)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
ro: Spaniolă (tradițională)

[ctx: Collation]
en: Swedish
ro: Suedeză

[ctx: Collation]
en: Thai
ro: Thailandeză

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională

[ctx: Collation]
en: Turkish
ro: Turcă

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ro: Ucraineană

[ctx: Collation]
en: Unicode
ro: Unicod

[ctx: Collation]
en: Unknown
ro: Necunoscută

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
ro: Vietnameză

[ctx: Collation]
en: West European
ro: Vest European

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
ro: insensibil la accent

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
ro: sensibil la accent

[ctx: Collation variant]
en: binary
ro: binar

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
ro: insensibil la majuscule

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
ro: sensibil la majuscule

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
ro: mai multe niveluri

en: Collation:
ro: Colaționare:

en: Column
ro: Coloană

en: Column %s has been dropped.
ro: Coloana %s a fost eliminată.

en: Column alias
ro: Alias coloană

en: Column information table
ro: Tabel informații coloane

en: Column maximum:
ro: Maxim coloană:

en: Column minimum:
ro: Minim coloană:

en: Column names
ro: Nume coloane

en: Column names in first row
ro: Numele coloanelor în primul rând

en: Column names:
ro: Nume coloane:

en: Column selector
ro: Selector de coloană

en: Column-specific privileges
ro: Privilegii specifice coloanelor

en: Column:
ro: Coloană:

en: Columns
ro: Coloane

en: Columns enclosed with
ro: Coloane închise cu

en: Columns enclosed with:
ro: Coloane închise cu:

en: Columns escaped with
ro: Coloane escapate cu

en: Columns escaped with:
ro: Coloane escapate cu:

en: Columns separated with:
ro: Coloane separate cu:

en: Columns terminated with
ro: Coloane terminate cu

en: Command
ro: Comandă

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Comments
ro: Comentarii

en: Commonly monitored
ro: Monitorizate frecvent

en: Composite with:
ro: Compus din:

en: Compress connection
ro: Comprimă conexiunea

en: Compress connection to MySQL server.
ro: Comprimă conexiunea la serverul MySQL.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ro: Comprimă exporturile gzip pe loc fără a avea nevoie de multă memorie; dacă întâmpini probleme cu fișierele gzip create, dezactivează această funcționalitate.

en: Compress on the fly
ro: Comprimă pe loc

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
ro: Exportul comprimat nu va funcționa deoarece lipsește funcția %s.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
ro: Importul comprimat nu va funcționa deoarece lipsește funcția %s.

en: Compression
ro: Compresie

en: Compression:
ro: Compresie:

en: Config authentication
ro: Autentificare config

en: Configurable menus
ro: Meniuri configurabile

en: Configuration already exists, setup is disabled!
ro: Configurarea există deja, inițializarea este dezactivată!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ro: Configurarea conține date incorecte pentru anumite câmpuri.

en: Configuration file
ro: Fișier de configurare

en: Configuration has been saved.
ro: Configurarea a fost salvată.

en: Configuration not saved!
ro: Configurare nesalvată!

en: Configuration of pmadb…
ro: Configurarea pmadb…

en: Configuration saved to file config/config.inc.php in phpMyAdmin top level directory, copy it to top level one and delete directory config to use it.
ro: Configurarea a fost salvată în fișierul config/config.inc.php în directorul de nivel superior phpMyAdmin, copiază-l la primul nivel și șterge configurarea directorului pentru a-l utiliza.

en: Configuration saved.
ro: Configurare salvată.

en: Configuration storage
ro: Spațiu de stocare pentru configurare

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ro: Configurează spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin pentru a avea acces la funcționalități suplimentare, vezi [doc@linked-tables]spațiu de stocare pentru configurarea phpMyAdmin[/doc] în documentație.

en: Configure two-factor authentication
ro: Configurează autentificarea pe două niveluri

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Confirm DROP queries
ro: Confirmă interogările DROP

en: Confirm disabling two-factor authentication
ro: Confirmă dezactivarea autentificării pe două niveluri

en: Confirm partial dependencies
ro: Confirmă dependențele parțiale

en: Confirm transitive dependencies
ro: Confirmă dependențele tranzitive

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ro: Conexiunea pentru utilizatorul de control definit în configurarea ta a eșuat.

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
ro: Conexiunea la server este dezactivată, te rog activează $cfg['AllowArbitraryServer'] în configurarea phpMyAdmin.

en: Connection:
ro: Conexiune:

en: Connections
ro: Conexiuni

en: Connections / Processes
ro: Conexiuni/procese

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
ro: De obicei, conexiunile sunt anulate când nu pot fi autorizate. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Acest articol</a> te poate ajuta să urmărești sursa.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
ro: Ia în considerare creșterea {open_files_limit} și verifică jurnalul de erori când repornești, după modificarea {open_files_limit}.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ro: Ia în considerare creșterea {query_cache_limit}.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
ro: Ia în considerare creșterea {sort_buffer_size} și/sau {read_rnd_buffer_size}, în funcție de limitele memoriei sistemului tău.

en: Console
ro: Consolă

en: Console height
ro: Înălțime consolă

en: Console mode
ro: Mod consolă

en: Constraint name
ro: Nume constrângere

en: Constraint properties
ro: Proprietăți constrângere

en: Constraints for dumped tables
ro: Constrângeri pentru tabele eliminate

en: Constraints for table
ro: Constrângeri pentru tabele

en: Containing the word:
ro: Conținând cuvântul:

en: Content of table @TABLE@
ro: Conținut tabel @TABLE@

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue insertion with %s rows
ro: Continuă inserarea cu %s rânduri

en: Contribute
ro: Adu-ți contribuția

en: Control host
ro: Gazdă de control

en: Control port
ro: Port de control

en: Control slave:
ro: Sclav de control:

en: Control user
ro: Utilizator de control

en: Control user password
ro: Controlează parola utilizatorului

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
ro: Convertește o adresă de rețea Internet în format (IPv4/IPv6) la binar

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
ro: Convertește o adresă de rețea Internet stocată ca un șir binar într-un șir în format standard pentru Internet (IPv4/IPv6).

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy column name.
ro: Copiază numele coloanei.

en: Copy database to
ro: Copiază baza de date în

en: Copy table
ro: Copiază tabelul

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
ro: Copiază tabelul în (bază de date<b>.</b>tabel)

en: Copy table with prefix
ro: Copiază tabelul cu prefix

en: Copy tables to
ro: Copiază tabelele în

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copying database
ro: Copiez baza de date

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
ro: Nu am putut adăuga %1$s, deoarece există deja în lista centrală!

en: Could not add columns!
ro: Nu am putut adăuga coloanele!

en: Could not connect to the database server!
ro: Nu am putut conecta serverul bazei de date!

en: Could not import configuration
ro: Nu am putut importa configurarea

en: Could not load class "%1$s"
ro: Nu am putut încărca clasa „%1$s”

en: Could not load default configuration from: %1$s
ro: Nu am putut încărca configurarea implicită de la: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ro: Nu am putut încărca modulele de export, te rog verifică-ți instalarea!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ro: Nu am putut încărca module de import, te rog verifică-ți instalarea!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
ro: Nu am putut încărca modulele din schemă, te rog verifică-ți instalarea!

en: Could not load the progress of the import.
ro: Nu pot încărca progresul importului.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ro: Nu am putut interpreta foaia de calcul OpenDocument!

en: Could not remove columns!
ro: Nu am putut înlătura coloanele!

en: Could not save configuration
ro: Nu am putut salva configurarea

en: Could not save favorite table!
ro: Nu am putut salva tabelul favorit!

en: Could not save recent table!
ro: Nu am putut salva tabelul recent!

en: Could not save table UI preferences!
ro: Nu am putut salva preferințele UI tabel!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
ro: Nu am putut înlătura coloana (coloanele) %1$s, deoarece nu există în lista centrală!

en: Count
ro: Număr

en: Create
ro: Creează

en: Create %s
ro: Creează %s

en: Create PHP code
ro: Creează cod PHP

en: Create a new user account with the same privileges and …
ro: Creează un cont de utilizator nou cu aceleași privilegii și…

en: Create a page and save to it
ro: Creează o pagină și salvează în ea

en: Create a pma user and give access to these tables.
ro: Creează un utilizator pma și dă acces la aceste tabele.

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
ro: Creează un index pe coloanele %s

en: Create bookmark
ro: Creează semn de carte

en: Create composite index
ro: Creează index compus

en: Create database
ro: Creează bază de date

en: Create database with same name and grant all privileges.
ro: Creează o bază de date cu același nume și acordă toate privilegiile.

[ctx: Create new column]
en: New
ro: Nouă

[ctx: Create new database]
en: New
ro: Nouă

[ctx: Create new event]
en: New
ro: Nou

[ctx: Create new function]
en: New
ro: Nouă

[ctx: Create new index]
en: New
ro: Nou

[ctx: Create new procedure]
en: New
ro: Nouă

[ctx: Create new table]
en: New
ro: Nou

[ctx: Create new trigger]
en: New
ro: Nou

[ctx: Create new user]
en: New
ro: Nou

[ctx: Create new view]
en: New
ro: Nouă

en: Create relationship
ro: Creează relație

en: Create single-column index
ro: Creează indexul pe o singură coloană

en: Create table
ro: Creează tabel

en: Create the following table
ro: Creează tabelul următor

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
ro: Creează tabelele necesare cu <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
ro: Creează versiunea

en: Create version %1$s
ro: Creează versiunea %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
ro: Creează versiunea %1$s din %2$s

en: Create view
ro: Creează vizualizarea

en: Created
ro: Creată

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
ro: Crearea unei chei străine pe o coloană neindexată creează automat un index pentru ea. Alternativ, poți defini un index mai jos, înainte de crearea cheii străine.

en: Creation
ro: Creare

en: Creation/Update/Check dates
ro: Creare/actualizare/verificare date

en: Creation:
ro: Creare:

en: Criteria:
ro: Criteriu:

en: Current amount of Questions: %s
ro: Total întrebări acum: %s

en: Current query cache size: %s
ro: Dimensiune actuală cache interogări: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
ro: Selecția actuală nu conține o coloană unică. Funcționalitățile editare grilă, bifă, editează, copiază și șterge pot duce la un comportament nedorit. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
ro: Selecția actuală nu conține o coloană unică. Funcționalitățile editare grilă, bifă, editează, copiază și șterge nu sunt disponibile. %s

en: Current server:
ro: Server curent:

en: Current settings
ro: Setări curente

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
ro: Valorile curente sunt tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Current version: %s
ro: Versiunea actuală: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
ro: În prezent se rulează revizia Git %1$s din ramura %2$s.

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom - display all possible options
ro: Personalizat - afișează toate opțiunile posibile

en: Custom - display all possible options to configure
ro: Personalizat - afișează toate opțiunile posibile pentru configurare

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ro: Personalizat - ca mai sus, dar fără alegerea rapid/personalizat

en: Customize appearance of the navigation panel.
ro: Personalizează aspectul panoului de navigare.

en: Customize browse mode.
ro: Personalizează modul de răsfoire.

en: Customize default common import options.
ro: Personalizează opțiunile de import obișnuite și implicite.

en: Customize default export options.
ro: Personalizează opțiunile de export implicite.

en: Customize default options
ro: Personalizează opțiunile implicite

en: Customize default options.
ro: Personalizează opțiunile implicite.

en: Customize edit mode.
ro: Personalizează modul de editare.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
ro: Personalizează legăturile arătate în casetele de interogare SQL.

en: Customize startup page.
ro: Personalizează pagina de pornire.

en: Customize text input fields.
ro: Personalizează câmpurile de intrare text.

en: Customize the navigation tree.
ro: Personalizează arborele de navigare.

en: DROP columns %s from the table %s
ro: Elimină coloanele %s din tabelul %s

en: Data
ro: Date

en: Data creation options
ro: Opțiuni creare date

en: Data definition statement
ro: Declarație definiție date

en: Data dictionary
ro: Dicționar de date

en: Data directory
ro: Director de date

en: Data dump options
ro: Opțiuni dump date

en: Data file grow size
ro: Dimensiune creștere fișier de date

en: Data files
ro: Fișiere cu date

en: Data home directory
ro: Director de date la bază

en: Data length
ro: Lungime date

en: Data log threshold
ro: Prag jurnal de date

en: Data manipulation statement
ro: Declarație manipulare date

en: Data only
ro: Numai date

en: Data point content
ro: Conținut punct de date

en: Data pointer size
ro: Dimensiune indicator de date

en: Data:
ro: Date:

en: Database
ro: Bază de date

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ro: Baza de date %1$s a fost copiată în %2$s.

en: Database %1$s has been created.
ro: Baza de date %1$s a fost creată.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ro: Baza de date %1$s a fost redenumită în %2$s.

en: Database %s has been dropped.
ro: Baza de date %s a fost eliminată.

en: Database Log
ro: Jurnal bază de date

en: Database client version:
ro: Versiune client bază de date:

en: Database comment
ro: Comentariu bază de date

en: Database for user account
ro: Bază de date pentru utilizatorul actual

en: Database level tabs
ro: File la nivel de bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Database name template
ro: Șablon nume bază de date

en: Database operations
ro: Operații bază de date

en: Database seems to be empty!
ro: Baza de date pare să fie goală!

en: Database server
ro: Server bază de date

en: Database structure
ro: Structură bază de date

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ro: Sistem baze de date sau server MySQL mai vechi pentru a maximiza compatibilitatea ieșirilor cu:

en: Database tree separator
ro: Separator arbore bază de date

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
ro: Bază de date folosită pentru funcționalitățile relații, semne de carte și PDF. Vezi [doc@linked-tables]pmadb[/doc] pentru informații complete. Lasă gol dacă nu vrei suport. Sugestie: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
ro: File la nivel de bază de date

en: Database-specific privileges
ro: Privilegii specifice bazei de date

en: Database:
ro: Bază de date:

en: Databases
ro: Baze de date

en: Databases display options.
ro: Opțiuni afișare baze de date.

en: Databases statistics
ro: Statistici baze de date

en: Databases:
ro: Baze de date:

en: Date
ro: Dată

en: Deactivate now
ro: Dezactivează acum

en: Deactivate tracking for %s
ro: Dezactivează urmărirea pentru %s

en: Debug SQL
ro: Depanare SQL

en: Dec
ro: dec.

en: December
ro: Decembrie

en: Default
ro: Implicit

en: Default database tab
ro: Fila implicită a bazei de date

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
ro: Format implicit; fii convins că această listă depinde de locație (bază de date, tabel) și numai SQL este întotdeauna disponibil.

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Default server
ro: Server implicit

en: Default server tab
ro: Filă implicită server

en: Default sort order for tables with a primary key.
ro: Ordine de sortare implicită pentru tabele cu o cheie principală.

en: Default sorting order
ro: Ordine de sortare implicită

en: Default table tab
ro: Filă implicită tabel

en: Default theme %s not found!
ro: Tema implicită %s negăsită!

en: Default title
ro: Titlu implicit

en: Default transformations
ro: Transformări implicite

en: Default transformations for Bool2Text
ro: Transformări implicite pentru Bool2Text

en: Default transformations for DateFormat
ro: Transformări implicite pentru format dată

en: Default transformations for External
ro: Transformări implicite pentru extern

en: Default transformations for Hex
ro: Transformări implicite pentru Hex

en: Default transformations for Inline
ro: Transformări implicite pentru în-linie

en: Default transformations for PreApPend
ro: Transformări implicite pentru PreApPend

en: Default transformations for Substring
ro: Transformări implicite pentru subșiruri

en: Default transformations for TextImageLink
ro: Transformări implicite pentru legătură imagine text

en: Default transformations for TextLink
ro: Transformări implicite pentru legătură text

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
ro: Valoare implicită pentru bifa verificărilor cheilor străine pentru anumite interogări.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
ro: Definește cât timp (în secunde) este valid un cookie de autentificare.

en: Define new aliases
ro: Definește aliasuri noi

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
ro: Definește dacă autentificarea anterioară ar trebui să fie amintită sau nu în modul de autentificare cu [kbd]cookie-uri[/kbd].

en: Defined aliases
ro: Aliasuri definite

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ro: Definește cât timp (în secunde) ar trebui stocat în navigator un cookie de autentificare. Valoarea implicită, 0, înseamnă că va fi stocat doar pentru sesiunea curentă și va fi șters îndată ce închizi fereastra navigatorului. Acest lucru este recomandat pentru mediile nesigure.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ro: Definește lista de declarații pe care crearea automată o folosește pentru versiunile noi.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ro: Definește dimensiunea maximă pentru câmpurile de intrare generate pentru coloanele CHAR și VARCHAR.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ro: Definește numărul minim de elemente (tabele, vizualizări, rutine și evenimente) pentru a afișa o casetă de filtre.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ro: Definește dimensiunea minimă pentru câmpurile de intrare generate pentru coloanele CHAR și VARCHAR.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
ro: Definește dacă ar trebui să fie afișate interogările SQL generate de phpMyAdmin.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
ro: Definește dacă trebuie, sau nu, să fie afișate inițial tipurile de câmp în modul editare/inserare.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
ro: Definește dacă caseta de interogare ar trebui să rămână pe ecran după trimiterea ei.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ro: Definește ce tip de comenzi de editare ar trebui să fie folosite pentru coloanele CHAR și VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permite limitarea lungimii intrării, [kbd]textarea[/kbd] - permite linii noi în coloane.

en: Definition
ro: Definiție

en: Defragment table
ro: Defragmentare tabel

en: Delayed inserts
ro: Inserări întârziate

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete all cookies on logout
ro: Șterge toate cookie-urile la dezautentificare

en: Delete bookmark
ro: Șterge semnul de carte

en: Delete data or table
ro: Șterge datele sau tabelul

en: Delete entry from tracking report?
ro: Ștergi intrarea din raportul de urmărire?

en: Delete page
ro: Șterge pagina

en: Delete pages
ro: Șterge paginile

en: Delete relationship
ro: Șterge relația

en: Delete settings
ro: Șterge setările

en: Delete the matches for the %s table?
ro: Ștergi potrivirile pentru tabelul %s?

en: Delete the table (DROP)
ro: Șterge tabelul (DROP)

en: Delete the view (DROP)
ro: Șterge vizualizarea (DROP)

en: Delete tracking
ro: Șterge urmărirea

en: Delete tracking data for these tables?
ro: Ștergi datele de urmărire pentru aceste tabele?

en: Delete tracking data for these versions?
ro: Ștergi datele de urmărire pentru aceste versiuni?

en: Delete tracking data for this table?
ro: Ștergi datele de urmărire pentru acest tabel?

en: Delete tracking data for this version?
ro: Ștergi datele de urmărire pentru această versiune?

en: Delete tracking data row from report
ro: Șterge rândul cu date de urmărire din raport

en: Delete version
ro: Șterge versiunea

en: Deleting
ro: Șterg

en: Deleting %s
ro: Șterg %s

en: Deleting tracking data
ro: Șterg datele de urmărire

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ro: În funcție de mediu tău, ar putea fi vizibilă o creștere a performanței la reducerea acestei valori.

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description
ro: Descriere

en: Designer and PDF schema: table coordinates
ro: Designer și schemă PDF: coordonate tabel

en: Designer and creation of PDFs
ro: Designer și crearea de PDF-uri

en: Detailed profile
ro: Profil detaliat

en: Details
ro: Detalii

en: Details…
ro: Detalii…

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
ro: Diferite tmp_table_size și max_heap_table_size

en: Differential
ro: Diferențial

en: Direct links
ro: Legături directe

en: Direction
ro: Direcție

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ro: Directorul [code]config[/code], care este folosit de scriptul de inițializare, încă există în directorul phpMyAdmin. Este recomandat să-l înlături după ce phpMyAdmin a fost configurat. Altfel, securitatea serverului tău poate fi compromisă de persoane neautorizate care îți descarcă configurarea.

en: Directory on server where you can upload files for import.
ro: Director pe server unde poți încărca fișierele pentru import.

en: Directory where exports can be saved on server.
ro: Directorii unde exporturile pot fi salvate pe server.

en: Dirty pages
ro: Pagini murdare

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable %s
ro: Dezactivează %s

en: Disable foreign key checks
ro: Dezactivează verificările cheilor străine

en: Disable multi table maintenance
ro: Dezactivează mentenanța pentru mai multe tabele

en: Disable shortcut keys
ro: Dezactivează scurtăturile de taste

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
ro: Dezactivează unele dintre avertizările afișate de phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
ro: Dezactivează avertizarea implicită care este afișată pe pagina Structură dacă în numele coloanelor dintr-un tabel sunt rezervate cuvintele MySQL.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
ro: Dezactivează avertizarea implicită care este afișată pe pagina cu detalii de structură bază de date dacă oricare dintre tabelele necesare pentru stocarea configurării phpMyAdmin nu a putut fi găsit.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
ro: Dezactivează avertizarea implicită care este afișată pe pagina principală dacă este detectat Suhosin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
ro: Dezactivează avertizarea implicită care este afișată pe pagina principală dacă valoarea setării PHP session.gc_maxlifetime este mai mică decât valoarea „LoginCookieValidity”.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ro: Dezactivează operațiile de mentenanță în masă pentru tabele, cum ar fi optimizarea sau repararea tabelelor selectate într-o bază de date.

en: Disable two-factor authentication
ro: Dezactivează autentificarea pe două niveluri

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ro: Dezactivează folosirea INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ro: Dezactivează coloanele BLOB și BINAR de la editare.

en: Display
ro: Afișează

en: Display Features
ro: Afișează funcționalități

en: Display GIS Visualization
ro: Afișează vizualizarea GIS

en: Display MIME types
ro: Afișează tipuri de MIME

en: Display as differential value
ro: Afișează ca valoare diferențială

en: Display chart
ro: Afișează diagrama

en: Display column for relationships
ro: Afișează coloana pentru relații

en: Display column was successfully updated.
ro: Coloana de afișare a fost actualizată cu succes.

en: Display columns table
ro: Tabel afișare coloane

en: Display comments
ro: Afișează comentarii

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ro: Afișează comentarii <i>(include informații, cum ar fi datarea exportului, versiunea PHP și versiunea serverului)</i>

en: Display foreign key relationships
ro: Afișează relațiile cheilor străine

[ctx: Display format]
en: Table
ro: Tabel

en: Display logo
ro: Afișează logo

en: Display order:
ro: Ordine de afișare:

en: Display relational schema
ro: Afișează schema de relaționare

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
ro: Afișează alegerea serverului în partea de sus a panoului de navigare.

en: Display servers as a list
ro: Afișează serverele ca o listă

en: Display servers selection
ro: Afișează selecția serverelor

en: Display the function fields in edit/insert mode.
ro: Afișează câmpurile de funcții în modul editare/inserare.

en: Displaying Column Comments
ro: Afișez comentarii coloană

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ro: Afișează o miniatură pe care se poate da clic. Opțiunile sunt lățimea și înălțimea maximă în pixeli. Este păstrat raportul de aspect original.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ro: Afișează o legătură pentru a descărca datele binare ale unei coloane. Poți folosi prima opțiune pentru a specifica numele fișierului sau folosește a doua opțiune pentru a specifica numele unei coloane care conține numele fișierului. Dacă folosești a doua opțiune, trebuie să setezi prima opțiune ca șir gol.

en: Displays a link to download this image.
ro: Afișează o legătură pentru a descărca această imagine.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ro: Afișează o legătură; coloana conține numele fișierului. Prima opțiune este un prefix URL, cum ar fi „https://www.exemplu.com/”. A doua opțiune este titlul legăturii.

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ro: Afișează o imagine și o legătură; coloana conține numele fișierului. Prima opțiune este un prefix URL, cum ar fi „https://www.exemplu.com/”. A doua și a treia sunt lățimea și înălțimea în pixeli.

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ro: Afișează conținutul coloanei așa cum este, fără a o rula prin htmlspecialchars(). Adică, coloana acceptă să conțină HTML valid.

en: Distinct values
ro: Valori distincte

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Divided by %s
ro: Împărțit la %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ro: Execută o „interogare prin exemplu„ (metacaracter: „%”)

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ro: Execută o „interogare prin exemplu„ (metacaracter: „%”) pentru două coloane diferite

en: Do not abort on INSERT error
ro: Nu anulează la eroarea de INSERARE

en: Do not change the password
ro: Nu schimba parola

en: Do not import empty rows
ro: Nu importa rânduri goale

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ro: Nu folosi <code>AUTO_INCREMENT</code> pentru valorile zero

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ro: Nu folosi AUTO_INCREMENT pentru valorile zero

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
ro: Reține, totuși, că acest sistem furnizează recomandări bazate pe calcule simple și de regulă ele nu se aplică neapărat sistemului tău.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
ro: Ai un grup de coloane care prin combinare dau o coloană existentă? De exemplu, dacă ai first_name, last_name și full_name atunci prin combinare first_name și last_name dă full_name care este redundant.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
ro: Ai un grup de două sau mai multe coloane care sunt strâns legate și toate repetă același atribut? De exemplu, un tabel care conține date despre cărți ar putea avea coloane precum book_id, autor1, autor2, autor3 și așa mai departe, care formează un grup repetat. În acest caz, ar trebui creat un tabel nou (book_id, autor).

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
ro: Ai vreo coloană care poate fi împărțită în mai multe coloane? De exemplu: adresa poate fi împărțită în stradă, oraș, țară și cod poștal.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ro: Sigur vrei să ELIMINI partiția selectată (partițiile selectate)? De asemenea, se vor ȘTERGE și datele legate de partiția selectată (partițiile selectate)!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
ro: Sigur vrei să RESETEZI SCLAV?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ro: Sigur vrei să TRUNCHIEZI partiția selectată (partițiile selectate)?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ro: Sigur vrei să ștergi căutarea „%s”?

en: Do you really want to delete the selected items?
ro: Sigur vrei să ștergi elementele selectate?

en: Do you really want to delete this bookmark?
ro: Sigur vrei să ștergi acest semn de carte?

en: Do you really want to delete this central column?
ro: Sigur vrei să ștergi această coloană centrală?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ro: Sigur vrei să ștergi grupul de utilizatori „%s”?

en: Do you really want to execute "%s"?
ro: Sigur vrei să execuți „%s”?

en: Do you really want to execute the following query?
ro: Sigur vrei să execuți interogarea următoare?

en: Do you really want to remove partitioning?
ro: Sigur vrei să înlături partiționarea?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ro: Sigur vrei să revoci utilizatorul selectat (utilizatorii selectați)?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
ro: Chiar vrei să vezi toate rândurile? Un tabel foarte mare ar putea prăbuși navigatorul.

en: Do you want to copy encryption key?
ro: Vrei să copiezi cheia de criptare?

en: Do you want to import remaining settings?
ro: Vrei să imporți setările rămase?

en: Do you want to save the changes to the current page?
ro: Vrei să salvezi modificările în pagina actuală?

en: Documentation
ro: Documentație

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
ro: Documentația și alte informații despre PBXT pot fi găsite pe %sPrimeBase XT Home Page%s.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ro: Nu necesită conexiuni criptate prin SSL.

en: Donate
ro: Donează

en: Done
ro: Gata

en: Done dragging (rearranging) charts
ro: Am terminat tragerea (rearanjarea) diagramelor

en: Double click
ro: Clic dublu

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
ro: Dublează dimensiunea zonei text pentru coloanele cu MULT TEXT.

en: Double-click to copy column name.
ro: Dă dublu clic pentru a copia numele coloanei.

en: Download
ro: Descarcă

en: Drag to reorder
ro: Trage pentru a reordona

en: Drag to reorder.
ro: Trage pentru a reordona.

en: Drop
ro: Elimină

en: Drop files here
ro: Aruncă fișiere aici

en: Drop the database (DROP)
ro: Elimină baza de date (ELIMINĂ)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ro: Elimină bazele de date care are același nume ca utilizatorii.

en: Dropping Foreign key.
ro: Elimin cheia străină.

en: Dropping Primary Key/Index
ro: Elimin cheia principală/indexul

en: Dropping column
ro: Elimin coloana

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ro: Elimină coloanele DATARE în UTC <i>(permite coloanelor DATARE să fie eliminate și reîncărcate între servere în diferite fusuri orare)</i>

en: Dump all rows
ro: Dump la toate rândurile

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ro: Elimină coloanele binare în notație hexazecimală <i>(de exemplu, „abc” devine 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
ro: Dump-ul a fost salvat în fișierul %s.

en: Dump some row(s)
ro: Dump câteva rânduri

en: Dump table
ro: Dump tabel

en: Dumping data
ro: Eliminarea datelor

en: Dumping data for table
ro: Eliminarea datelor din tabel

en: During current session
ro: În timpul sesiunii curente

en: ENUM/SET editor
ro: Editor ENUM/SET

en: ESRI Shape File
ro: ESRI Shapefile

en: Each point represents a data row.
ro: Fiecare punct reprezintă un rând de date.

en: Edit
ro: Editează

en: Edit ENUM/SET values
ro: Editează valorile ENUM/SET

en: Edit event
ro: Editează evenimentul

en: Edit index
ro: Editează indexul

en: Edit mode
ro: Mod editare

en: Edit next row
ro: Editează rândul următor

en: Edit partitioning
ro: Editează partiționarea

en: Edit privileges
ro: Editează privilegiile

en: Edit privileges:
ro: Editează privilegiile:

en: Edit routine
ro: Editează rutina

en: Edit server
ro: Editează serverul

en: Edit settings for %s
ro: Editează setările pentru %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
ro: Editează structura urmărind legătura „Structură”.

en: Edit trigger
ro: Editează declanșatorul

en: Edit user group
ro: Editează grupul de utilizatori

en: Edit user group: '%s'
ro: Editează grupul de utilizatori: „%s”

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Edit/Insert
ro: Editează/inserează

en: Effective
ro: Efectiv

en: EiB
ro: EiO

en: Empty
ro: Golește

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
ro: Golește parola utilizatorul de control phpMyAdmin în timpul folosirii spațiului de stocare pentru configurarea phpMyAdmin!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
ro: Golește utilizatorul de control phpMyAdmin în timpul folosirii spațiului de stocare pentru configurarea phpMyAdmin!

en: Empty session data
ro: Golește datele sesiunii

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ro: Golește URL-ul signon în timpul folosirii metodei de autentificare [kbd]config[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ro: Golește numele sesiunii signon în timpul folosirii metodei de autentificare [kbd]config[/kbd]!

en: Empty the table (TRUNCATE)
ro: Golește tabelul (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ro: Golește numele de utilizator în timpul folosirii metodei de autentificare [kbd]config[/kbd]!

en: Enable
ro: Activează

en: Enable %s
ro: Activează %s

en: Enable CodeMirror
ro: Activează CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
ro: Activează SSL pentru conectarea la serverul MySQL.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ro: Activează compresia ZIP pentru operațiile de import și export.

en: Enable Zero Configuration mode
ro: Activează modul Configurare zero

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
ro: Activează modul Configurare zero care îți permite să inițializezi automat tabelele de stocare a configurației phpMyAdmin.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ro: Activează funcționalități avansate în fișierul de configurare (<code>config.inc.php</code>), de exemplu începând cu <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
ro: Activează completarea automată pentru numele tabelelor și a coloanelor

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ro: Activează compresia bzip2 pentru operațiile de import.

en: Enable charts dragging
ro: Activează tragerea diagramelor

en: Enable foreign key checks
ro: Activează verificările cheilor străine

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ro: Activează compresia gzip pentru operațiile de import și export.

en: Enable highlighting
ro: Activează evidențierea

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ro: Activează dacă vrei istoricul interogărilor în funcție de bazele de date (necesită spațiu de stocare pentru configurarea phpMyAdmin). Dacă dezactivezi, se folosesc rutine JS pentru a afișa istoricul interogărilor (se pierde la închiderea ferestrei).

en: Enable linter
ro: Activează linter-ul

en: Enable navigation tree expansion
ro: Activează extinderea arborelui în navigare

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ro: Activează jurnalizarea interogări lente setând {log_slow_queries} la ”PORNIT”. Acest lucru va ajuta la depanarea interogărilor cu performanțe slabe.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ro: Activează jurnalizarea interogări lente setând {slow_query_log} la ”PORNIT”. Acest lucru va ajuta la depanarea interogărilor cu performanțe slabe.

en: Enable statistics
ro: Activează statisticile

en: Enable the Developer tab in settings
ro: Activează fila Dezvoltator în setări

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
ro: Activează cache-ul firului de execuție setând {thread_cache_size} > 0.

en: Enable two-factor authentication
ro: Activează autentificarea pe două niveluri

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ro: Activează {concurrent_insert} setându-i valoarea la 1

en: Enabled
ro: Activat

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
ro: Activează verificarea pentru ultima versiune pe pagina principală phpMyAdmin.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
ro: Activarea general_log poate crește încărcarea serverului cu 5-15%. De asemenea, reține că generarea statisticilor din jurnale este o sarcină de încărcare intensivă, deci este recomandat să selectezi numai o perioadă scurtă de timp, să dezactivezi general_log și să-i golești tabelul după ce monitorizarea nu mai este necesară.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
ro: Activarea acestui lucru permite unei pagini situate pe un alt domeniu să apeleze phpMyAdmin în interiorul unui cadru și este o potențială [strong]gaură de securitate[/strong] care permite atacuri de scripting încrucișat (XSS).

en: Enclose export in a transaction
ro: Include exportul într-o tranzacție

en: Enclose table and column names with backquotes
ro: Include numele tabelelor și coloanelor între ghilimele

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
ro: Închide numele tabelelor și coloanelor cu ghilimele<i>(Protejează numele coloanelor și tabelelor formate cu caractere speciale sau cuvinte cheie)</i>

en: Encoding Conversion:
ro: Codarea conversiei:

en: Encryption key
ro: Cheie de criptare

en: End of line
ro: Sfârșit de linie

[ctx: End of recurring event]
en: End
ro: Sfârșit

en: End of step
ro: Sfârșitul pasului

en: Engine
ro: Motor

en: Engines
ro: Motoare

en: Enter criteria as free text
ro: Introdu criteriul ca text disponibil

en: Enter each value in a separate field.
ro: Introdu fiecare valoare într-un câmp separat.

en: Enter executes queries in console
ro: Introdu execută interogări în consola

en: Enter server connection parameters.
ro: Introdu parametrii de conectare la server.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
ro: Introdu cheia ta privată pentru serviciul tău reCaptcha.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
ro: Introdu cheia publică pentru serviciul tău reCaptcha.

en: Enter:
ro: Introdu:

en: Entered captcha is wrong, try again!
ro: Captcha introdusă este greșită, încearcă din nou!

en: Error
ro: Eroare

en: Error code: %s
ro: Cod eroare: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
ro: Eroare la crearea cheii străine pe %1$s (verifică tipurile dedate)

en: Error in ZIP archive:
ro: Eroare în arhiva ZIP:

en: Error in processing request
ro: Eroare la procesarea cererii

en: Error in processing request:
ro: Eroare la procesarea cererii:

en: Error in processing!
ro: Eroare la procesare!

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
ro: Eroare la citirea fișierului: fișierul „%s” nu există sau nu poate fi citit!

en: Error management:
ro: Administrare erori:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ro: Eroare la mutarea fișierului încărcat, vezi [doc@faq1-11]Întrebări frecvente 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
ro: Eroare la citirea datelor pentru tabelul %s:

en: Error reading structure for table %s:
ro: Eroare la citirea structurii tabelului %s:

en: Error resetting replication.
ro: Eroare la resetarea replicării.

en: Error starting replication.
ro: Eroare la începerea replicării.

en: Error stopping replication.
ro: Eroare la oprirea replicării.

en: Error text: %s
ro: Text eroare: %s

en: Error when evaluating: %s
ro: Eroare la evaluare: %s

en: Error while creating PDF:
ro: Eroare la crearea PDF-ului:

en: Error while loading the search.
ro: Eroare în timpul încărcării căutării.

en: Error while moving uploaded file.
ro: Eroare în timpul mutării fișierului încărcat.

en: Error while working with template cache: %s
ro: Eroare în timpul lucrului cu cache-ul șablonului: %s

en: Error.
ro: Eroare.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ro: Eroare: relația CHEIE STRĂINĂ nu a putut fi adăugată!

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be removed!
ro: Eroare: relația CHEIE STRĂINĂ nu a putut fi înlăturată!

en: Error: Internal relationship could not be added!
ro: Eroare: relația internă nu a putut fi adăugată!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ro: Eroare: relația internă nu a putut fi înlăturată!

en: Error: Missing index on column(s).
ro: Eroare: lipsește indexul pe coloană (coloane).

en: Error: Relational features are disabled!
ro: Eroare: funcționalitățile relaționale sunt dezactivate!

en: Error: Token mismatch
ro: Eroare: tokenul nu se potrivește

en: Error: relationship already exists.
ro: Eroare: relația există deja.

en: Event
ro: Eveniment

en: Event %1$s has been created.
ro: Evenimentul %1$s a fost creat.

en: Event %1$s has been modified.
ro: Evenimentul %1$s a fost modificat.

en: Event name
ro: Nume eveniment

en: Event scheduler status
ro: Stare programator de evenimente

en: Event type
ro: Tip de eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Events:
ro: Evenimente:

en: Excel edition
ro: Ediție Excel

en: Excel edition:
ro: Ediție Excel:

en: Except
ro: Cu excepția

en: Execute
ro: Execută

en: Execute at
ro: Execută la

en: Execute every
ro: Execută fiecare

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter
ro: Execută interogări apăsând pe Enter și inserează o linie nouă cu Shift + Enter

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
ro: Execută interogări apăsând pe Enter și inserează o linie nouă cu Shift + Enter. Pentru a face asta permanent, vizualizează setările.

en: Execute routine
ro: Execută rutina

en: Execute this query again?
ro: Execuți această interogare din nou?

en: Execution order
ro: Ordine de execuție

en: Execution results of routine %s
ro: Rezultate de execuție ale rutinei %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
ro: Fișierul de configurare existent (%s) nu poate fi citit.

en: Existing settings will be overwritten!
ro: Setările existente vor fi contramandate!

en: Existing templates:
ro: Șabloane existente:

en: Exit fullscreen
ro: Ieși din ecran complet

en: Expand
ro: Extinde

en: Expand/Collapse
ro: Extinde/restrânge

en: Explain
ro: Explică

en: Explain SQL
ro: Explică SQL

en: Explain output
ro: Explică ieșirea

en: Export
ro: Exportă

en: Export as %s
ro: Exportă ca %s

en: Export as separate files
ro: Exportă ca fișiere separate

en: Export contents
ro: Exportă conținuturi

en: Export databases as separate files
ro: Exportă bazele de date ca fișiere separate

en: Export defaults
ro: Exportă valorile implicite

en: Export metadata
ro: Exportă metadate

en: Export method
ro: Metodă de export

en: Export method:
ro: Metodă de export:

en: Export of event %s
ro: Exportul evenimentului %s

en: Export of routine %s
ro: Exportul rutinei %s

en: Export of trigger %s
ro: Exportul declanșatorului %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
ro: Exportă metadate similare din spațiul de stocare a configurării phpMyAdmin

en: Export relational schema
ro: Exportă schema relațională

en: Export schema
ro: Exportă schema

en: Export table headers
ro: Exportă anteturi tabele

en: Export table names
ro: Exportă nume tabele

en: Export tables as separate files
ro: Exportă tabelele ca fișiere separate

en: Export templates table
ro: Tabel export șabloane

en: Export templates:
ro: Exportă șabloane:

en: Export time in UTC
ro: Oră export în format UTC

en: Export type
ro: Tip de export

en: Export views as tables
ro: Exportă vizualizări ca tabele

en: Exporting databases from the current server
ro: Export bazele de date de pe serverul curent

en: Exporting rows from "%s" table
ro: Export rândurile din tabelul „%s”

en: Exporting tables from "%s" database
ro: Export tabelele din baza de date „%s”

en: Expression
ro: Expresie

en: Expression or column list
ro: Expresie sau listă de coloane

en: Extra
ro: Suplimentar

en: Extra parameters for iconv
ro: Parametri suplimentari pentru iconv

en: Extremely weak
ro: Extrem de slabă

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
ro: Relația CHEIE STRĂINĂ a fost adăugată.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
ro: Relația CHEIE STRĂINĂ a fost înlăturată.

en: Failed
ro: A eșuat

en: Failed attempts
ro: Încercări eșuate

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ro: Construirea grilei de diagrame cu configurarea importată a eșuat. Resetez la configurarea implicită…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
ro: Calcularea valorii pentru regula „%s” a eșuat.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
ro: Evaluarea precondiției pentru regula „%s” a eșuat.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
ro: Formatarea șirului pentru regula „%s” a eșuat.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ro: Interpretarea fișierului de configurare a eșuat. Se pare că nu este un cod JSON valid.

en: Failed running test for rule '%s'.
ro: Rularea testului pentru regula „%s” a eșuat.

en: Failed security key activation (%s).
ro: Activarea cheii de securitate a eșuat (%s).

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
ro: Ștergerea preferințelor UI tabel a eșuat (vezi $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ro: Conectarea la serviciul reCAPTCHA a eșuat!

en: Failed to get description of column %s!
ro: Obținerea descrierii coloanei %s a eșuat!

en: Failed to get real row count.
ro: Obținerea numărul real de rânduri a eșuat.

en: Failed to read configuration file!
ro: Citirea fișierului de configurare a eșuat!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ro: Redenumirea tabelului %1$s în %2$s a eșuat!

en: Failed to set configured collation connection!
ro: Setarea conexiunii de colaționare configurată a eșuat!

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
ro: Setarea cookie-urilor de sesiune a eșuat. Probabil folosești HTTP în loc de HTTPS pentru a accesa phpMyAdmin.

en: Failed to write file to disk.
ro: Scrierea fișierului pe disc a eșuat.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
ro: Eroare fatală: navigarea poate fi accesată numai prin AJAX

en: Favorite List is full!
ro: Lista de favorite este plină!

en: Favorite tables
ro: Tabele favorite

en: Favorites
ro: Favorite

en: Favorites table
ro: Tabel favorite

en: Features
ro: Funcționalități

en: Feb
ro: feb.

en: February
ro: Februarie

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
ro: Au fost rulate pe acest server sub 1000 de întrebări. Recomandările s-ar putea să nu fie precise.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ro: Fișierul %s există deja pe server, schimbă-i numele sau verifică opțiunea de a-l suprascrie.

en: File could not be read!
ro: Fișierul nu a putut fi citit!

en: File is a symbolic link
ro: Fișierul este o legătură simbolică

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ro: Fișierul poate fi comprimat (%s) sau necomprimat.

en: File name template:
ro: Șablon nume fișier:

en: File to import:
ro: Fișier de importat:

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
ro: Funcționalitate de încărcare fișiere pentru coloanele TEXT. Nu are o zonă text pentru intrare.

en: File upload stopped by extension.
ro: Încărcarea fișierului a fost oprită de o extensie.

en: File uploads are not allowed on this server.
ro: Încărcările de fișiere nu sunt permise pe acest server.

en: File was not an uploaded file.
ro: Fișierul nu era un fișier încărcat.

en: Files
ro: Fișiere

en: Filter
ro: Filtrare

en: Filter by category…
ro: Filtrează după categoria…

en: Filter queries by word/regexp:
ro: Filtrează interogările după cuvântul/expresia obișnuită:

en: Filter rows
ro: Filtrează rândurile

en: Filters
ro: Filtre

en: Find and replace
ro: Caută și înlocuiește

en: Find and replace - preview
ro: Caută și înlocuiește - previzualizare

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
ro: Găsește toate erorile în interogare înainte de a o executa. CodeMirror trebuie să fie activat.

en: Find partial dependencies
ro: Găsește dependențe parțiale

en: Find transitive dependencies
ro: Găsește dependențe tranzitive

en: Find:
ro: Găsește:

[ctx: First page]
en: Begin
ro: Început

en: First step of normalization (1NF)
ro: Primul pas al normalizării (1NF)

en: Flush (close) all tables
ro: Golește (închide) toate tabelele

en: Flush query cache
ro: Golește cache interogări

en: Flush the table (FLUSH)
ro: Golește tabelul (FLUSH)

en: Following composer packages are missing:
ro: Următoarele pachete de compoziții lipsesc:

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ro: Următoarele setări vor fi aplicate global și resetate la valorile implicite după repornirea serverului:

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ro: Pentru valori implicite, te rog introdu o singură valoare, fără linie oblică sau ghilimele, folosind acest format: a

en: For display Options
ro: Pentru opțiuni de afișare

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
ro: Pentru fiecare coloană de mai jos, te rog selectează <b>setul minim</b> de coloanele din setul dat, ale cărui valori combinate sunt suficiente pentru a determina valoarea coloanei.

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br />Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
ro: Pentru fiecare coloană de mai jos, te rog selectează <b>setul minim</b> de coloanele din setul dat ale cărui valori combinate sunt suficiente pentru a determina valoarea coloanei.<br />Notă: o coloană poate să nu aibă nicio dependență tranzitivă, în acest caz nu trebuie să selectezi niciuna.

en: For testing purposes only!
ro: Numai pentru testare!

en: Foreign key checks
ro: Verificări chei străine

en: Foreign key constraint
ro: Constrângere cheie străină

en: Foreign key constraint %s has been dropped
ro: Constrângerea cheii străine %s a fost eliminată

en: Foreign key constraints
ro: Constrângeri cheie străină

en: Foreign key dropdown order
ro: Ordine listă derulantă chei străine

en: Foreign key limit
ro: Limită chei străine

en: Format of imported file
ro: Format pentru fișierul importat

en: Format-specific options:
ro: Opțiuni specifice pentru format:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
ro: Formatează textul ca JSON cu evidențierea sintaxei.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ro: Formatează textul ca o interogare SQL cu evidențierea sintaxei.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
ro: Formatează textul ca XML cu evidențierea sintaxei.

en: Formatting SQL…
ro: Formatez SQL…

en: Fr
ro: V

en: Free memory
ro: Memorie disponibilă

en: Free pages
ro: Pagini libere

en: Free swap
ro: Schimb disponibil

en: Fri
ro: V

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: From general log
ro: Din jurnalul general

en: From slow log
ro: Din jurnalul lent

en: Full start
ro: Pornire totală

en: Full stop
ro: Oprire totală

en: Full texts
ro: Texte întregi

en: Fulltext
ro: Text întreg

en: Function
ro: Funcție

en: Function to use when dumping data:
ro: Funcție de folosit când se elimină date:

en: Functions
ro: Funcții

en: Functions:
ro: Funcții:

en: GLOBALS overwrite attempt
ro: Încercare suprascriere GLOBALE

en: GZip output buffering
ro: Tampon de ieșire GZip

en: Garbage threshold
ro: Prag gunoi

en: Garbled Data
ro: Date confuze

en: General
ro: Generale

en: General relation features
ro: Funcționalități generale relații

en: General settings
ro: Setări generale

en: Generate
ro: Generează

en: Generate password
ro: Generează parola

en: Generate password:
ro: Generează parola:

en: Generation Time:
ro: Timp de generare:

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Geometry %d:
ro: Geometrie %d:

en: Get auto-saved query
ro: Ia interogarea salvată automat

en: Get more themes!
ro: Ia mai multe teme!

en: Get support
ro: Obții suport

en: GiB
ro: GiO

en: Git information missing!
ro: Informațiile despre Git lipsesc!

en: Git revision:
ro: Revizie Git:

en: Gives access to the complete list of databases.
ro: Dă acces la lista completă de baze de date.

en: Global
ro: Globale

en: Global privileges
ro: Privilegii globale

en: Go
ro: Execută

en: Go back to previous page
ro: Mergi înapoi la pagina anterioară

en: Go back to this page
ro: Mergi înapoi la acestă pagină

en: Go to database: %s
ro: Du-te la baza de date: %s

en: Go to link:
ro: Du-te la legătura:

en: Go to table: %s
ro: Du-te la tabelul: %s

en: Go to view: %s
ro: Du-te la vizualizarea: %s

en: Good
ro: Bună

en: Got invalid version string from server
ro: A primit de la server un șir de versiuni invalid

en: Grant
ro: Acordă

en: Grant all privileges on database %s.
ro: Acordă toate privilegiile pentru baza de date „%s”.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
ro: Acordă toate privilegiile pentru nume metacaracter (username\_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
ro: Editare grilă: salvează simultan toate celulele editate

en: Grid editing: trigger action
ro: Editare grilă: declanșează acțiunea

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
ro: Grupează elementele în arborele de navigare (determinate de separatorul definit în filele Baze de date și Tabele de mai sus).

en: Group items in the tree
ro: Grupează elemente în arbore

en: Group name:
ro: Nume grup:

en: Group queries
ro: Grupează interogările

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ro: Grupează interogările, ignorând datele variabile din clauzele UNDE

en: Groups:
ro: Grupuri:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
ro: Numele HTTP Basic Auth Realm ce va fi afișat când se face autentificarea HTTP.

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: Handler
ro: Gestionar

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
ro: Cheie de securitate hardware (FIDO U2F)

en: Has no effect in this MySQL version.
ro: Nu are niciun efect în această versiune MySQL.

en: Have a primary key
ro: Ai o cheie principală

en: Help
ro: Ajutor

en: Hidden navigation items table
ro: Tabel elemente de navigare ascunse

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide arguments
ro: Ascunde argumente

en: Hide browser transformation
ro: Ascunde transformarea navigatorului

en: Hide databases
ro: Ascunde bazele de date

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
ro: Ascunde bazele de date care se potrivesc cu expresia obișnuită (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
ro: Ascunde criteriul găsește și înlocuiește

en: Hide panel
ro: Ascunde panoul

en: Hide partial dependencies list
ro: Ascunde lista dependențelor parțiale

en: Hide query box
ro: Ascunde caseta de interogare

en: Hide search criteria
ro: Ascunde criteriul de căutare

en: Hide search results
ro: Ascunde rezultatele de căutare

en: Hide table structure actions
ro: Ascunde acțiunile structurii tabelului

en: Hide trace
ro: Ascunde urmărirea

en: Hide/Show all
ro: Ascunde/arată tot

en: Hide/Show tables with no relationship
ro: Ascunde/arată tabelele fără nicio relație

en: Hide/show navigation items
ro: Ascunde/arată elementele de navigare

en: Highlight pointer
ro: Evidențiază indicatorul

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ro: Evidențiază rândul indicat de cursorul mausului.

en: Highlight selected rows.
ro: Evidențiază rândurile selectate.

en: Highlight server under the mouse cursor.
ro: Evidențiază serverul sub cursorul mausului.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
ro: Sugestie: te rog urmează procedura cu atenție pentru a obține normalizarea corectă

en: History
ro: Istoric

en: Home
ro: Prima pagină

en: Host
ro: Gazdă

en: Host authorization order
ro: Ordine de autorizare gazde

en: Host authorization rules
ro: Reguli de autorizare gazde

en: Host name
ro: Nume gazdă

en: Host name:
ro: Nume gazdă:

en: Host:
ro: Gazdă:

en: Hostname where MySQL server is running.
ro: Numele gazdei unde rulează serverul MySQL.

en: Hour
ro: Oră

en: Hovering over a point will show its label.
ro: La trecerea peste un punct, i se va afișa eticheta.

en: How many queries are kept in history.
ro: Câte interogări sunt păstrate în istoric.

en: How many rows can be inserted at one time.
ro: Câte rânduri pot fi inserate la un moment dat.

en: How many temporary files mysqld has created.
ro: Câte fișiere temporare a creat mysqld.

en: How to display the menu tabs
ro: Cum se afișează filele de meniu

en: How to display various action links
ro: Cum se afișează diferite legături de acțiune

en: How to use
ro: Cum să folosești

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ro: Totuși, la ultima rulare, nu au fost interpretate niciun fel de date, de obicei asta înseamnă că phpMyAdmin nu va putea finaliza acest import decât dacă mărești limitele de timp php.

en: Icons
ro: Iconuri

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
ro: Dacă este activată, phpMyAdmin continuă calcularea interogărilor cu mai multe declarații, chiar dacă una dintre interogări a eșuat.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
ro: Dacă este activată, utilizatorul poate introduce orice server MySQL în formularul de autentificare pentru autentificarea cu cookie-uri.

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
ro: Dacă nu este posibilă combinarea coloanelor existente ca o cheie principală

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ro: Dacă datele din fiecare rând al fișierului nu sunt în aceeași ordine ca și în baza de date, înscrie aici numele coloanelor corespunzătoare. Numele coloanelor trebuie să fie separate prin virgule și să nu fie închise între ghilimele.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ro: Dacă fișierul temporar utilizat pentru crearea rapidă a indexului MyISAM este mai mare decât utilizarea cache-ului cheie prin suma specificată aici, se preferă metoda cache cheie.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ro: Dacă această valoare este mai mare decât 1, indexurile tabelului MyISAM sunt create în paralel (fiecare index în firul său de execuție) în timpul reparării prin procesul de sortare.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
ro: Dacă folosești [kbd]cookie-uri[/kbd] de autentificare și %sstocarea cookie-urilor de autentificare%s nu este 0, %svalabilitatea cookie-urilor de autentificare%s trebuie să fie setată la o valoare mai mică sau egală cu aceasta.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ro: Dacă nu ai compilat din sursă, este posibil să folosești un pachet modificat de o distribuție. Manualul MySQL este precis numai pentru binarele oficiale MySQL, nu pentru toate distribuțiile de pachete (cum ar fi RedHat, Debian/Ubuntu etc).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ro: Dacă întâmpini orice fel de probleme, te rog trimite manual un raport de erori.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
ro: Dacă ați modificat în mod deliberat unul dintre aceste elemente: Serverul utilizează valoarea cea mai mică a oricăreia dintre ele pentru a determina dimensiunea maximă a tabelelor în memorie. Prin urmare, dacă doriți să măriți limita tabelelor în memorie, va trebui să măriți și cealaltă valoare.

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
ro: Dacă serverul tău este configurat să accepte și solicitări HTTPS, urmărește această legătură pentru a folosi o conexiune securizată.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore All
ro: Ignoră tot

en: Ignore all databases; Replicate:
ro: Ignoră toate bazele de date; fă duplicate:

en: Ignore errors
ro: Ignoră erorile

en: Ignore multiple statement errors
ro: Ignoră erorile pentru mai multe declarații

en: Ignoring unsupported language code.
ro: Ignor codul de limbă neacceptat.

en: Image preview here
ro: Previzualizare imagine aici

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
ro: Funcționalitate de încărcare imagini, care afișează și o miniatură. Opțiunile sunt lățimea și înălțimea miniaturii în pixeli. Valoarea implicită este 100 X 100.

en: Immediate table locks %%
ro: Blocări de tabel imediate %%

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
ro: Blocări de tabel imediate: %s%%, această valoare ar trebui să fie peste 95%%

en: Import
ro: Importă

en: Import / export
ro: Import/export

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ro: Importă monede (5.00$ în 5.00)

en: Import defaults
ro: Importă valorile implicite

en: Import from browser's storage
ro: Importă din depozitul navigatorului

en: Import from file
ro: Importă din fișier

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
ro[0]: Importul a fost finalizat cu succes, o interogare executată.
ro[1]: Importul a fost finalizat cu succes, %d interogări executate.
ro[2]: Importul a fost finalizat cu succes, %d de interogări executate.

en: Import monitor configuration
ro: Importă configurarea monitorizării

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ro: Importă procentele ca zecimale corecte (12.00% în .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ro: Importă procentele ca zecimale corecte <i>(de exemplu, 12.00% în .12)</i>

en: Import status
ro: Stare import

en: Importing into the current server
ro: Import în serverul curent

en: Importing into the database "%s"
ro: Import în baza de date „%s”

en: Importing into the table "%s"
ro: Import în tabelul „%s"”

en: Improve table structure (Normalization):
ro: Îmbunătățește structura tabelului (normalizare):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
ro: Pentru a pune tabelul original „%1$s” în a doua formă normală, trebuie să creăm următoarele tabele:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
ro: Pentru a pune tabelul original „%1$s” în a treia formă normală, trebuie să creăm următoarele tabele:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
ro: În panoul de navigare, înlocuiește arborele bazei de date cu un selector

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ro: Include datarea când au fost create bazele de date, când au fost actualizate și verificate ultima dată

en: Include table caption
ro: Include text asociat tabel

en: Includes all privileges except GRANT.
ro: Include toate privilegiile, cu excepția ACORDĂ.

en: Incomplete params
ro: Parametrii incompleți

en: Incorrect IP address: %s
ro: Adresă IP incorectă: %s

en: Incorrect form specified!
ro: Formular specificat incorect!

en: Incorrect value!
ro: Valoare incorectă!

en: Incorrect value:
ro: Valoare incorectă:

en: Increase {thread_cache_size}.
ro: Mărește {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
ro: Mărirea {max_heap_table_size} și {tmp_table_size} ar putea fi de ajutor. Cu toate acestea, unele tabele temporare sunt întotdeauna scrise pe disc, indiferent de valoarea acestor variabile.Pentru a le elimina, va trebui să vă rescrieți interogările pentru a evita aceste condiții (Într-un tabel temporar: Prezența unei coloane BLOB sau TEXT sau prezența unei coloane mai mare de 512 octeți) așa cum este menționat la începutul unui <a href="https ://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Articol de la Pythian Group</a>

en: Index %s has been dropped.
ro: Indexul %s a fost eliminat.

en: Index cache size
ro: Dimensiune cache index

en: Index choice:
ro: Alegere index:

en: Index directory
ro: Director de indexuri

en: Index length
ro: Lungime index

en: Index name:
ro: Nume index:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
ro: Citiri index din memorie: %s%%, această valoare trebuie să fie mai mare de 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Medie scanări index: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Index type:
ro: Tip de index:

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Indexes for dumped tables
ro: Indexuri pentru tabele eliminate

en: Indexes for table
ro: Indexuri pentru tabele

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
ro: Indică că ai făcut modificări în această pagină; ți se va cere confirmarea înainte de abandonare

en: Information
ro: Informații

en: Initial state for sliders
ro: Stare inițială pentru carusele

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ro: Editează în-linie

en: Inner ring
ro: Inel interior

en: Inner ring %d:
ro: Inel interior %d:

en: InnoDB Status
ro: Stare InnoDB

en: InnoDB buffer pool size
ro: Dimensiune buffer pool InnoDB

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ro: De obicei, InnoDB este alegerea cea mai bună pentru motoare de tabele.

en: InnoDB log size
ro: Dimensiune jurnal InnoDB

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
ro: Proxy-uri de intrare ca [kbd] IP: header HTTP de încredere [/kbd]. Următorul exemplu specifică faptul că phpMyAdmin ar trebui să încredere într-un antet HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) provenind de la proxy 1.2.3.4: [br][kbd] 1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR [/kbd].

en: Input transformation
ro: Transformare intrare

en: Input transformation options
ro: Opțiuni transformare intrări

en: Insecure connection
ro: Conexiune nesigură

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert another new row
ro: Inserează un alt rând nou

en: Insert as new row
ro: Inserează ca rând nou

en: Insert as new row and ignore errors
ro: Inserează ca rând nou și ignoră erorile

en: Inserted row id: %1$d
ro: ID rând inserat: %1$d

en: Inside column:
ro: În interiorul coloanei:

en: Inside tables:
ro: În interiorul tabelelor:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ro: În loc de declarațiile <code>INSEREAZĂ</code>, folosește:

en: Instructions
ro: Instrucțiuni

en: Instructions/Setup
ro: Instrucțiuni/inițializare

en: Insufficient space to save the file %s.
ro: Spațiu insuficient pentru a salva fișierul %s.

en: Internal relation
ro: Relație internă

en: Internal relationship has been added.
ro: Relația internă a fost adăugată.

en: Internal relationship has been removed.
ro: Relația internă a fost înlăturată.

en: Internal relationships
ro: Relații interne

en: Internal relationships were successfully updated.
ro: Relațiile interne au fost actualizate cu succes.

en: Invalid authentication method set in configuration:
ro: Metodă de autentificare invalidă setată în configurare:

en: Invalid authentication type!
ro: Tip de autentificare invalid!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
ro: Nume clasă invalid „%1$s”, folosind implicit „Node”

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
ro: Coloana specificată (%s) este invalidă. Asigură-te că numele coloanelor sunt scrise corect, sunt separate prin virgule și nu sunt închise între ghilimele.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ro: Număr de coloane invalid în intrarea CSV pe linia %d.

en: Invalid database:
ro: Bază de date invalidă:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
ro: Direcție dată „%s” este invalidă pentru parametru.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
ro: Format invalid pentru intrarea CSV pe linia %d.

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br />%s.
ro: Format invalid pentru intrarea mediawiki pe linia: <br />%s.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
ro: Parametru invalid pentru importul CSV: %s

en: Invalid routine type: "%s"
ro: Tip de rutină invalid: „%s”

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
ro: Declarație invalidă a regulii pe linia %1$s, linia așteptată %2$s a regulii anterioare.

en: Invalid rule declaration on line %s.
ro: Declarație invalidă a regulii pe linia %s.

en: Invalid server index: %s
ro: Index server invalid: %s

en: Invalid table name
ro: Nume tabel invalid

en: Invalid table name:
ro: Nume tabel invalid:

en: Is InnoDB disabled?
ro: Este InnoDB dizactivat?

en: Is a foreign key.
ro: Este o cheie străină.

en: Is deterministic
ro: Este determinat

en: Issue
ro: Problemă

en: It appears your database uses routines;
ro: Se pare că baza ta de date folosește rutine;

en: It appears your database uses views;
ro: Se pare că baza ta de date folosește vizualizări;

en: It appears your table uses triggers;
ro: Se pare că tabelul tău folosește declanșatori;

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
ro: Este recomandat să setezi {long_query_time} la o valoare mai mică, în funcție de mediul tău. De obicei, este sugerată o valoare de 1-5 secunde.

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
ro: Se pare că a fost pierdută conexiunea la server. Te rog verifică conectivitatea rețelei și starea serverului.

en: Jan
ro: ian.

en: January
ro: Ianuarie

en: Javascript must be enabled past this point!
ro: Javascript trebuie să fie activat peste acest punct!

en: Joins
ro: Asocieri

en: Jul
ro: iul.

en: July
ro: Iulie

en: Jump to Log table
ro: Sari la tabelul Jurnal

en: Jump to database '%s'
ro: Sari la baza de date „%s”

en: Jump to database “%s”.
ro: Sari la baza de date „%s”.

en: Jun
ro: iun.

en: June
ro: Iunie

en: Justification
ro: Justificare

en: Key block size:
ro: Dimensiune bloc chei:

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
ro: Tamponul cheii nu este inițializat. Niciun index MyISAM nu va fi memorat în cache.

en: Key cache
ro: Cache cheie

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
ro: Pierderea cache chei este calculată ca rata citirilor fizice în comparație cu cererile de citire (valoare calculată)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
ro: Cheia este prea scurtă, ea trebuie să aibă cel puțin 32 de caractere.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
ro: Cheia ar trebui să conțină litere, numere [em]și[/em] caractere speciale.

en: Keyname
ro: Nume cheie

en: KiB
ro: KiO

en: Label
ro: Etichetă

en: Label column
ro: Coloană de etichete

en: Label key
ro: Cheie etichetă

en: Label key:
ro: Cheie etichetă:

en: Label:
ro: Etichetă:

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Language
ro: Limbă

en: Last check
ro: Ultima verificare

en: Last check:
ro: Ultima verificare:

[ctx: Last page]
en: End
ro: Sfârșit

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Last update:
ro: Ultima actualizare:

en: Last version
ro: Ultima versiune

en: Latched pages
ro: Pagini închise

en: Leave blank for defaults.
ro: Lasă gol pentru implicite.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ro: Lasă gol pentru niciun tabel favorit „persistent” în sesiuni, sugestie: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ro: Lasă gol pentru niciun tabel folosit recent „persistent” în sesiuni, sugestie: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ro: Lasă gol pentru nicio preferință UI „persistentă„ pentru tabele în sesiuni, sugestie: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru PDF schema, sugestie: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru schema PDF, sugestie: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru căutări salvate QBE, sugestie: [kbd]ma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru istoricul interogărilor SQL, sugestie: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru urmărirea interogărilor SQL, sugestie: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru [doc@bookmarks@]semne de carte[/doc], sugestie: [kbd]pma_bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru [doc@relations@]relation-links[/doc], sugestie: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru coloane centrale, sugestie: [kbd]pma__central_columns[/kbd].

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
ro: Lasă gol pentru niciun comentariu/tip de mime în coloane, sugestie: [kbd]pma_column_info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ro: Lasă gol dacă nu vrei suport pentru export șabloane, sugestie: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ro: Lasă gol pentru nicio stocare a preferințelor utilizatorilor în baza de date, sugestie: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
ro: Lasă gol dacă nu folosești.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ro: Lasă gol pentru a dezactiva funcționalitatea de a ascunde sau arăta elementele de navigare, sugestie: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
ro: Lasă gol dacă nu folosești config auth.

en: Left
ro: Stânga

en: Length/Values
ro: Lungime/valori

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
ro: Este utilizat mai puțin de 80%% din cache-ul interogări.

en: Let every user access this bookmark
ro: Permite tuturor utilizatorilor să acceseze acest semn de carte

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
ro: Lasă serverul să ruleze o perioadă mai îndelungată de timp până ce a executat o foarte multe interogări.

en: License
ro: Licență

en: Limit column characters
ro: Limitează caracterele coloanei

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
ro: Limitează numărul preferințelor din tabelele care sunt stocate în baza de date, înregistrările cele mai vechi sunt înlăturate automat.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ro: Limitează numărul de comenzi, care modifică orice tabel sau bază de date, pe care utilizatorul îl poate executa într-o oră.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ro: Limitează numărul de conexiuni noi pe care utilizatorul îl poate deschide într-o oră.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ro: Limitează numărul de interogări pe care utilizatorul îl poate trimite la server într-o oră.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ro: Limitează numărul conexiunilor simultane pe care utilizatorul îl poate avea.

en: Lines terminated with
ro: Linii terminate cu

en: Lines terminated with:
ro: Linii terminate cu:

en: Linestring
ro: Șir de linii

en: Linestring %d:
ro: Șir de linii %d:

en: Link not found!
ro: Legătură negăsită!

en: Link with main panel
ro: Leagă la panoul principal

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
ro: Conectează-te cu panoul principal prin evidențierea bazei de date curente sau a tabelului actual.

en: Links to
ro: Legături la

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ro: Verificarea codului sursă pentru această interogare este dezactivată deoarece depășește lungimea maximă.

en: List of available transformations and their options
ro: Lista transformărilor disponibile și opțiunile lor

en: List of changes
ro: Listă de modificări

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ro: Lista proxy-urilor de încredere pentru permite/refuză IP

en: Loading logs
ro: Încarc jurnale

en: Loading…
ro: Încarc…

en: Local
ro: Locală

en: Local monitor configuration incompatible!
ro: Configurarea monitorizării locale este incompatibilă!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
ro: Interogări SQL din jurnal și timpul lor de execuție, pentru a fi afișate în consolă

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ro: Jurnal analizat, dar n-am găsit date în acest interval de timp.

en: Log buffer size
ro: Dimensiune tampon jurnal

en: Log cache size
ro: Dimensiune cache jurnal

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ro: Date jurnal încărcate. Interogări executate în acest interval de timp:

en: Log file count
ro: Număr fișiere jurnal

en: Log file threshold
ro: Prag fișier jurnal

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log name
ro: Nume jurnal

en: Log out
ro: Dezautentificare

en: Log statistics
ro: Statistici jurnale

en: Log table filter options
ro: Opțiuni filtrare tabel jurnal

en: Login Information
ro: Informații despre autentificare

en: Login cookie store
ro: Stocare cookie-uri de autentificare

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ro: Perioada de stocare a cookie-urilor de autentificare este mai mică decât valabilitatea configurată în phpMyAdmim, de aceea autentificarea ta va expira mai devreme decât este configurată în phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
ro: Validitate cookie-uri de autentificare

en: Login cookie validity warning
ro: Avertizare validitate cookie-uri autentificare

en: Login using password only.
ro: Autentificare folosind numai parola.

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ro: Autentificarea fără o parolă este interzisă de configurarea ta (vezi Permite fără parolă)

en: Logo link URL
ro: URL legătură logo

en: Logo link target
ro: Destinație legătură logo

en: Logout URL
ro: URL dezautentificare

en: Logout and try as another user.
ro: Dezautentifică-te și încearcă ca un alt utilizator.

en: Long query time
ro: Durată interogări lente

en: MIME TYPES FOR TABLE
ro: TIPURI DE MIME PENTRU TABELE

en: MIME type
ro: Tip de MIME

en: Main panel
ro: Panou principal

en: Make all columns atomic
ro: Face toate coloanele atomice

en: Make consistent with central list
ro: Asigură consecvență în lista centrală

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ro: Asigură-te că ai un ID unic de server în fișierul tău de configurare (my.cnf). Dacă nu, te rog adaugă următoarea linie în secțiunea [mysqld]:

en: Manage your settings
ro: Administrează-ți setările

en: Managing Central list of columns
ro: Administrez lista centrală a coloanelor

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
ro: Multe tabele temporare sunt scrise pe disc în loc să fie păstrate în memorie.

en: Mar
ro: mart.

en: March
ro: Martie

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
ro: Marchează tabelele folosite și face posibilă afișarea bazelor de date cu tabele blocate.

en: Master configuration
ro: Configurare master

en: Master connection:
ro: Conexiune master:

en: Master replication
ro: Replicare master

en: Master server changed successfully to %s.
ro: Serverul master schimbat cu succes în %s.

en: Master status
ro: Stare master

en: Matched rows:
ro: Rânduri identice:

en: Max %% MyISAM key buffer ever used
ro: %% maxim tampon cheie MyISAM folosit vreodată

en: Max InnoDB log size
ro: Dimensiune maximă jurnal InnoDB

en: Max rows
ro: Număr maxim de rânduri

en: Max. concurrent connections
ro: Nr. maxim conexiuni concurente

en: Max: %s%s
ro: Maxim: %s%s

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
ro: Max_used_connections este de %s%% din max_connections, ar trebui să fie sub 80%%

en: Maximal length of created query
ro: Lungime maximă a interogării create

en: Maximal number of table preferences to store
ro: Număr maxim de preferințe din tabel de stocat

en: Maximum databases
ro: Număr maxim baze de date

en: Maximum displayed SQL length
ro: Lungime maximă SQL de afișat

en: Maximum execution time
ro: Timp maxim de execuție

en: Maximum items in branch
ro: Număr maxim de elemente în ramură

en: Maximum items on first level
ro: Număr maxim de elemente pe primul nivel

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ro: Numărul maxim de caractere arătat în orice coloană nenumerică în vizualizarea de răsfoire.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ro: Numărul maxim de caractere folosit când este afișată o interogare SQL.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ro: Numărul maxim de baze de date afișat în lista cu baze de date.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ro: Număr maxim de tabele favorite; setează la 0 pentru dezactivare.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ro: Număr maxim de tabele folosite recent; setează la 0 pentru dezactivare.

en: Maximum number of rows to display
ro: Număr maxim de rânduri de afișat

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ro: Numărul maxim de tabele afișat în lista cu tabele.

en: Maximum rows to plot
ro: Număr maxim de rânduri de trasat

en: Maximum size for input field
ro: Dimensiune maximă pentru câmpul de intrare

en: Maximum size for temporary files on index creation
ro: Dimensiune maximă pentru fișiere temporare la crearea indexului

en: Maximum size for temporary sort files
ro: Dimensiune maximă pentru fișiere de sortare temporare

en: Maximum table tree depth
ro: Adâncime maximă arbore de tabele

en: Maximum tables
ro: Număr maxim de tabele

en: Maximum value:
ro: Valoare maximă:

en: May
ro: Mai

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ro: Poate fi aproximativ. Dă clic pe număr pentru a obține valoarea exactă. Vezi [doc@faq3-11]Întrebări frecvente 3.11[/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ro: Poate fi aproximativ. Vezi [doc@faq3-11]Întrebări frecvente 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
ro: Tabel MediaWiki

en: Memory limit
ro: Limită de memorie

en: Merge with current configuration
ro: Îmbină cu configurarea actuală

en: Metadata
ro: Metadate

en: Metadata for database %s
ro: Metadate pentru baza de date %s

en: Metadata for table %s
ro: Metadate pentru tabelul %s

en: MiB
ro: MiO

en: Min rows
ro: Număr minim de rânduri

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ro: Număr minim de baze de date pentru a afișa caseta de filtrare a bazelor de date

en: Minimum number of items to display the filter box
ro: Număr minim de elemente pentru a afișa caseta de filtre

en: Minimum size for input field
ro: Dimensiune minimă pentru câmpul de intrare

en: Minimum value:
ro: Valoare minimă:

en: Minor Version
ro: Versiune minoră

en: Minute
ro: Minut

en: Missing a temporary folder.
ro: Lipsește un dosar temporar.

en: Missing connection parameters!
ro: Lipsesc parametrii de conectare!

en: Missing data for %s
ro: Lipsesc date pentru %s

en: Missing information to delete the search.
ro: Lipsesc informațiile pentru a șterge căutarea.

en: Missing information to load the search.
ro: Lipsesc informațiile pentru a încărca căutarea.

en: Missing information to save the bookmarked search.
ro: Lipsesc informații pentru a putea salva căutarea marcată cu semn de carte.

en: Missing parameter:
ro: Lipsește parametrul:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ro: Lipsesc tabelele de stocare pentru configurarea phpMyAdmin

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
ro: Lipsește verificarea reCAPTCHA, poate a fost blocată de adblock?

en: Missing value in the form!
ro: Lipsește valoarea în formular!

en: Mo
ro: L

en: Modifications have been saved
ro: Modificările au fost salvate

en: Modify:
ro: Modifică:

en: Mon
ro: L

en: Monday
ro: Luni

en: Monitor
ro: Monitorizare

en: Monitor Instructions
ro: Instrucțiuni pentru monitorizare

en: Monitor refresh failed
ro: Reîmprospătarea monitorizării a eșuat

en: More
ro: Mai mult

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ro: Mai multe informații la [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] și [a@https://bugs.mysql.com/19588]Erori MySQL[/a]

en: More settings
ro: Mai multe setări

en: Move Menu
ro: Mută meniul

en: Move column
ro: Mută coloana

en: Move columns
ro: Mută coloane

en: Move repeating groups
ro: Mută grupurile repetate

en: Move table to (database<b>.</b>table)
ro: Mută tabelul la (bază de date<b>.</b>tabel)

en: Move the columns by dragging them up and down.
ro: Mută coloanele trăgându-le în sus și jos.

en: Multi-table query
ro: Interogare în mai multe tabele

en: MyISAM concurrent inserts
ro: Inserări concurente MyISAM

en: MyISAM key buffer (index cache) %% used is low.
ro: Tamponul cheie MyISAM folosit (cache index) %% este mic.

en: MyISAM key buffer size
ro: Dimensiune tampon cheie MyISAM

en: MySQL Architecture
ro: Arhitectură MySQL

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
ro: Extensia spațială MySQL nu acceptă tipul ESRI „%s”.

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
ro: MySQL acceptă valori suplimentare care nu pot fi selectate prin selectorul de date; tastează direct aceste valori, dacă le vrei

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
ro: MySQL acceptă valori suplimentare care nu pot fi selectate prin cursor; tastează direct aceste valori, dacă le vrei

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ro: MySQL nu este compilat ca un pachet de 64 de biți.

en: MySQL reserved word warning
ro: Avertizare cuvânt MySQL rezervat

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ro: MySQL a returnat un set de rezultate gol (adică zero rânduri).

en: MySQL said:
ro: MySQL zice:

en: NO
ro: NU

en: Name
ro: Nume

en: Name (Ascending)
ro: Nume (crescător)

en: Name (Descending)
ro: Nume (descrescător)

en: Native MySQL authentication
ro: Autentificare nativă MySQL

en: Natural order
ro: Ordine naturală

en: Navigation panel
ro: Panou de navigare

en: Navigation panel settings
ro: Setări panou navigare

en: Navigation panel width
ro: Lățime panou de navigare

en: Navigation tree
ro: Arbore de navigare

en: Needed for the replication slaves.
ro: Necesară pentru sclavii de replicare.

en: Network traffic since startup: %s
ro: Trafic în rețea de la pornire: %s

en: Never send error reports
ro: Nu trimite niciodată rapoarte de erori

en: New bookmark
ro: Semn de carte nou

en: New column name
ro: Nume coloană nouă

en: New database name
ro: Nume bază de date nouă

en: New name
ro: Nume nou

en: New page
ro: Pagină nouă

en: New page name
ro: Nume pagină nouă

en: New server
ro: Server nou

en: New table name
ro: Nume tabel nou

en: New template:
ro: Șablon nou:

en: Next autoindex
ro: Următorul index automat

[ctx: Next month]
en: Next
ro: Următor

[ctx: Next page]
en: Next
ro: Următoare

en: No
ro: Nu

en: No Password
ro: Nicio parolă

en: No Privileges
ro: Niciun privilegiu

en: No SQL query was set to fetch data.
ro: Nu a fost setată nicio interogare SQL pentru aducerea datelor.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
ro: Nu există posibile dependențe tranzitive deoarece tabelul nu are nicio coloană cu o cheie care nu este principală

en: No Two-Factor
ro: Fără două niveluri

en: No accounts selected.
ro: Niciun cont selectat.

en: No activity within %s seconds; please log in again.
ro: Nicio activitate timp de %s secunde, te rog autentifică-te din nou.

en: No auto-saved query
ro: Nicio interogare salvată automat

en: No bookmarks
ro: Niciun semn de carte

en: No change
ro: Nicio modificare

en: No column selected.
ro: Nicio coloană selectată.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
ro: Nicio coloană în lista centrală. Asigură-te că lista de coloane centrală pentru baza de date %s are coloane care nu sunt prezente în tabelul curent.

en: No data
ro: Nu există date

en: No data found
ro: N-am găsit date

en: No data to display
ro: Nu sunt date de afișat

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ro: Nicio dată primită pentru import. Fie nu a fost trimis niciun fișier, ori fie dimensiunea fișierului a depășit dimensiunea maximă permisă de configurarea ta PHP. Vezi [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
ro: Nicio bază de date

en: No databases selected.
ro: Nicio bază de date selectată.

en: No dependencies selected!
ro: Nicio dependență selectată!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ro: Niciun eveniment cu numele %1$s găsit în baza de date %2$s.

en: No files available on server for import!
ro: Nu este disponibil pe server niciun fișier pentru import!

en: No files found inside ZIP archive!
ro: Niciun fișier găsit în arhiva ZIP!

en: No index defined!
ro: Niciun index definit!

en: No index parts defined!
ro: Nicio parte de index definită!

en: No newer stable version is available
ro: Nu este disponibilă nicio versiune stabilă mai nouă

en: No parameters found!
ro: Niciun parametru găsit!

en: No partial dependencies found!
ro: Nicio dependență parțială găsită!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
ro: Nu există posibile dependențe parțiale pentru că nu există nicio coloană care nu este principală deoarece cheia principală (%1$s) este compusă din toate coloanele din tabel.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
ro: Nu există posibile dependențe parțiale deoarece cheia principală (%1$s) are doar o coloană.

en: No partial dependencies selected!
ro: Nicio dependență parțială selectată!

en: No partitioning defined!
ro: Nicio partiționare definită!

en: No preview available.
ro: Nicio previzualizare disponibilă.

en: No privileges.
ro: Niciun privilegiu.

en: No redundant column
ro: Nicio coloană redundantă

en: No repeating group
ro: Niciun grup repetat

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
ro: Nicio rutină nu poate fi exportată. Pot să lipsească privilegiile necesare.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
ro: Nicio rutină cu numele %1$s găsită în baza de date %2$s.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
ro: Nicio rutină cu numele %1$s găsită în baza de date %2$s. S-ar putea să fie blocate privilegiile necesare pentru a edita această rutină.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
ro: Nicio rutină cu numele %1$s găsită în baza de date %2$s. S-ar putea să fie blocate privilegiile necesare pentru a vedea/exporta această rutină.

en: No row selected.
ro: Niciun rând selectat.

en: No such column
ro: Nicio astfel de coloană

en: No tables found in database.
ro: Niciun tabel găsit în baza de date.

en: No tables selected.
ro: Nicio bază de date selectată.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ro: Niciun declanșator cu numele %1$s găsit în baza de date %2$s.

en: No user found.
ro: Niciun utilizator găsit.

en: No users selected for deleting!
ro: Niciun utilizator selectat pentru ștergere!

en: No users were found belonging to this user group.
ro: Niciun utilizator găsit care să aparțină acestui grup de utilizatori.

en: No valid image path for theme %s found!
ro: Nicio cale validă de imagine găsită pentru tema %s!

en: No versions selected.
ro: Nicio versiune selectată.

en: Node group
ro: Grup de noduri

en: None
ro: Niciunul

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: None for default]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: None privileges]
en: None
ro: Niciunul

en: Normalize
ro: Normalizează

en: Not a non-negative number!
ro: Nu este un număr negativ!

en: Not a positive number!
ro: Nu este un număr pozitiv!

en: Not a valid port number!
ro: Nu este un număr valid de port!

en: Not enough privilege to view query statistics.
ro: Nu ai privilegii suficiente pentru a vedea statisticile de interogare.

en: Not enough privilege to view server status.
ro: Nu ai privilegii suficiente pentru a vedea starea serverului.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
ro: Nu există suficiente privilegii pentru a vedea variabilele și setările serverului. %s

en: Not enough privilege to view status variables.
ro: Nu ai privilegii suficiente pentru a vedea variabilele stării.

en: Not enough privilege to view the advisor.
ro: Nu ai privilegii suficiente pentru a vedea consultantul.

en: Not enough privilege to view users.
ro: Nu ai privilegii suficiente pentru a vedea utilizatorii.

en: Not replicated
ro: Nereprodus

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ro: Notă: activarea aici a reîmprospătării automate poate genera trafic intens între serverul web și serverul MySQL.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ro: Notă: Activarea statisticilor bazei de date aici poate cauza un trafic intens între serverul web și serverul MySQL.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ro: Notă: Dacă fișierul conține mai multe tabele, ele vor fi combinate într-unul singur.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
ro: Notă: numele privilegiilor MySQL sunt în limba engleză.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ro: Notă: Setarea acestor opțiuni la 0 (zero) înlătură limita.

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
ro: Notă: încerci să editezi privilegiile utilizatorului cu care ești autentificat acum.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ro: Notă: a, b -> d, f înseamnă că valorile coloanelor a și b combinate împreună pot determina valorile coloanei d și coloanei f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
ro: Notă: phpMyAdmin ia privilegiile utilizatorilor direct din tabelele de privilegii ale MySQL. Conținutul acestor tabele poate să difere de privilegiile pe care le utilizează serverul, dacă au fost modificate manual. În acest caz, privilegiile ar trebui să fie reîncărcate, dar în prezent nu ai privilegiul REÎNCARCĂ.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ro: Notă: phpMyAdmin ia privilegiile utilizatorilor direct din tabelele de privilegii ale MySQL. Conținutul acestor tabele poate să difere de privilegiile pe care le utilizează serverul, dacă au fost modificate manual. În acest caz, ar trebui %ssă reîncarci privilegiile%s înainte de a continua.

en: Nov
ro: nov.

en: November
ro: Noiembrie

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ro: Acum, adaugă următoarele linii la sfârșitul secțiunii [mysqld] în my.cnf și apoi te rog repornește serverul MySQL.

en: Nowhere
ro: Nicăieri

en: Null
ro: Nul

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ro: Număr de coloane pentru zonele text CHAR/VARCHAR.

en: Number of inserted rows
ro: Număr de rânduri inserate

en: Number of queries to skip from start.
ro: Număr de interogări de sărit de la început.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ro: Număr de rânduri afișat la răsfoirea unui set de rezultate. Dacă setul de rezultate conține mai multe rânduri, vor fi afișate legăturile „Anterior” și „Următor”.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ro: Număr de rânduri pentru zonele text CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows per page
ro: Număr de rânduri per pagină

en: Number of rows:
ro: Număr de rânduri:

en: Number of tables:
ro: Număr de tabele:

en: OFF
ro: OPRIT

en: ON
ro: PORNIT

en: Object creation options
ro: Opțiuni creare obiect

en: Object creation options (all are recommended)
ro: Opțiuni creare obiect (toate sunt recomandate)

en: Oct
ro: oct.

en: October
ro: Octombrie

en: Official Homepage
ro: Prima pagină oficială

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ro: Pe un server aglomerat, poate fi depășit numărul de octeți, astfel statisticile raportate de serverul MySQL pot fi incorecte.

en: On completion preserve
ro: Păstrare definitivă

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
ro: După ce ai repornit serverul MySQL, te rog dă clic pe butonul Execută. Apoi ar trebui să vezi un mesaj care te informează că acest server <b>este</b> configurat ca master.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
ro: Au apărut una sau mai multe erori în timpul procesării cererii tale:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
ro: Numai interogările SQL INSEREAZĂ, ACTUALIZEAZĂ, ȘTERGE și ÎNLOCUIEȘTE care conțin tabele de motoare tranzacționale pot fi derulate înapoi.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
ro: Vor fi afișate numai coloanele cu index. Poți defini un index mai jos.

en: Only show keys
ro: Arată numai chei

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
ro: Pot fi simulate numai interogările ACTUALIZEAZĂ și ȘTERGE pentru tabele singulare.

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
ro: Numai sclavii care pornit cu opțiunea --report-host=host_name sunt vizibili în această listă.

en: Open
ro: Deschis

en: Open new phpMyAdmin window
ro: Deschide fereastră phpMyAdmin nouă

en: Open page
ro: Deschide pagina

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
ro: Deschide pagina legată în fereastra principală ([kbd]principală[/kbd]) sau într-o fereastră nouă ([kbd]nouă[/kbd]).

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
ro: Deschide aplicația autentificare pe două niveluri pe dispozitivul tău pentru a-ți vedea codul de autentificare și pentru a-ți verifica identitatea.

en: OpenDocument Spreadsheet
ro: Foaie de calcul OpenDocument

en: OpenDocument Text
ro: Text OpenDocument

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
ro: Rată fișiere deschise: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 5 pe oră

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
ro: Rată tabele deschise: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 10 pe oră

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
ro: Deschiderea tabelelor necesită intrări/ieșiri pe disc, care sunt costisitoare. Creșterea {table_open_cache} ar putea evita acest lucru.

en: Operations
ro: Operații

en: Optimize
ro: Optimizează

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
ro: Optimizează interogările și/sau folosește InnoDB pentru a reduce așteptarea blocării.

en: Optimize table
ro: Optimizează tabelul

en: Options
ro: Opțiuni

en: Or
ro: Sau

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ro: Sau, alternativ, du-te la fila „Operații” a oricărei baze de date și inițiază-l acolo.

en: Or:
ro: Sau:

en: Order
ro: Ordine

en: Order by
ro: Ordonează după

en: Order by:
ro: Ordonează după:

en: Order of the tables
ro: Ordinea tabelelor

en: Order:
ro: Ordine:

en: Orientation
ro: Orientare

en: Original length
ro: Lungime originală

en: Original position
ro: Poziție originală

en: Original string
ro: Șir original

en: Other
ro: Altele

en: Other core settings
ro: Alte setări de bază

en: Other options:
ro: Alte opțiuni:

en: Outer ring
ro: Inel exterior

en: Outer ring:
ro: Inel exterior:

en: Output
ro: Ieșire

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
ro: Ieșire JSON imprimată frumos (folosește formatarea care poate fi citită de oameni)

en: Output:
ro: Ieșire:

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Overwrite existing file(s)
ro: Suprascrie fișierul existent (fișierele existente)

en: PARTITION definition:
ro: Definiție PARTIȚIE:

en: PDF export page
ro: Pagină export PDF

en: PDF schema: pages table
ro: PDF schema: tabel pagini

en: PHP Version:
ro: Versiune PHP:

en: PHP extension:
ro: Extensie PHP:

en: PHP version:
ro: Versiune PHP:

en: Packed
ro: Împachetat

en: Page name
ro: Nume pagină

en: Page number:
ro: Număr pagină:

en: Page titles
ro: Titluri pagină

en: Page to delete
ro: Pagină de șters

en: Page to open
ro: Pagină de deschis

en: Page-related settings
ro: Setări legate de pagini

en: Pages containing data
ro: Pagini care conțin date

en: Pages to be flushed
ro: Pagini care trebuie golite

en: Paper size
ro: Dimensiune hârtie

en: Parameters
ro: Parametri

en: Parser:
ro: Interpretor:

en: Partial import:
ro: Import parțial:

en: Partial import: allow interrupt
ro: Import parțial: permite întreruperi

en: Partial import: skip queries
ro: Import parțial: omite interogările

en: Partial texts
ro: Texte parțiale

en: Partition
ro: Partiție

en: Partition %s
ro: Partiție %s

en: Partition by:
ro: Partiție de:

en: Partition maintenance
ro: Mentenanță partiție

en: Partition table
ro: Tabel de partiții

en: Partitioned by:
ro: Partiționat de:

en: Partitions
ro: Partiții

en: Partitions:
ro: Partiții:

en: Password
ro: Parolă

en: Password Hashing:
ro: Criptare parolă:

en: Password for config auth
ro: Parolă pentru config auth

en: Password is too long!
ro: Parola este prea lungă!

en: Password:
ro: Parolă:

en: Paste it to your config.inc.php
ro: Plasează-l în config.inc.php

en: Pause monitor
ro: Întrerupe monitorizarea

en: Pending log file writes.
ro: Scrieri în așteptare pentru fișierul jurnal.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
ro: Procentul tamponului cheie MyISAM folosit

en: Percentage of aborted clients
ro: Procent de clienți anulați

en: Percentage of aborted connections
ro: Procent de conexiuni anulate

en: Percentage of index reads from memory
ro: Procentul de citiri index din memorie

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
ro: Procent din scrieri fizice comparate cu cererile de scriere (valoare calculată)

en: Percentage of slow queries
ro: Procent de interogări lente

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ro: Procentul de sortări care generează tabele temporare

en: Percentage of temp tables on disk
ro: Procentul de tabele temporare pe disc

en: Percentage of used connections
ro: Procent de conexiuni folosite

en: Percentage of used key cache (calculated value)
ro: Procent din cache-ul chei folosit (valoare calculată)

en: Percentage of used open files limit
ro: Procentul limitei de fișiere deschise folosite

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
ro: Documentația Percona este la <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
ro: Istoric interogări permanent

en: Persistent connections
ro: Conexiuni persistente

en: Persistent favorite tables
ro: Tabele persistente favorite

en: Persistent recently used tables
ro: Tabele persistente folosite recent

en: Persistent tables' UI preferences
ro: Preferințe UI pentru tabele persistente

en: PiB
ro: PiO

en: Pick
ro: Alege

en: Pick from Central Columns
ro: Alege din coloanele centrale

en: Pin text
ro: Prinde textul

en: Please add at least one variable to the series!
ro: Te rog adaugă cel puțin o variabilă la serie!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
ro: Te rog răspunde la următoarele întrebări cu atenție pentru a obține o normalizare corectă.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ro: Te rog ai răbdare, fișierul este încărcat acum. Nu sunt disponibile detalii despre încărcare.

en: Please check privileges of directory containing database.
ro: Te rog verifică privilegiile directorului care conține baza de date.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
ro: Te rog conectează-ți dispozitivul FIDO U2F la portul USB al calculatorului. Apoi confirmă autentificarea pe dispozitiv.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
ro: Te rog conectează dispozitivul FIDO U2F la portul USB al calculatorului. Apoi confirmă înregistrarea pe dispozitiv.

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [doc@setup_script]documentation[/doc]. Otherwise you will be only able to download or display it.
ro: Te rog creează dosarul [em]config[/em] care poate fi scris pe serverul web în directorul phpMyAdmin de nivel superior așa cum este descris în [doc@setup_script]documentație[/doc]. Altfel, vei putea numai să-l descarci sau să-l afișezi.

en: Please enter a valid HEX input
ro: Te rog introdu o intrare HEX validă

en: Please enter a valid URL
ro: Te rog introdu un URL valid

en: Please enter a valid credit card number
ro: Te rog introdu un număr de card de credit valid

en: Please enter a valid date
ro: Te rog introdu o dată validă

en: Please enter a valid date ( ISO )
ro: Te rog introdu o dată validă (ISO)

en: Please enter a valid date or time
ro: Te rog introdu o dată sau o oră validă

en: Please enter a valid email address
ro: Te rog introdu o adresă de email validă

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ro: Te rog introdu un șir hexazecimal valid. Caracterele valide sunt 0-9, A-F.

en: Please enter a valid length!
ro: Te rog introdu o lungime validă!

en: Please enter a valid number
ro: Te rog introdu un număr valid

en: Please enter a valid number!
ro: Te rog introdu un număr valid!

en: Please enter a valid page name
ro: Te rog introdu un nume de pagină valid

en: Please enter a value between {0} and {1}
ro: Te rog introdu o valoare între {0} și {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
ro: Te rog introdu o valoare între {0} și {1} caractere ca lungime

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ro: Te rog introdu o valoare mai mare sau egală cu {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ro: Te rog introdu o valoare mai mică sau egală cu {0}

en: Please enter at least {0} characters
ro: Te rog introdu cel puțin {0} caractere

en: Please enter no more than {0} characters
ro: Te rog introdu nu mai mult de {0} caractere

en: Please enter only digits
ro: Te rog introdu numai cifre

en: Please enter the SQL query first.
ro: Te rog introdu mai întâi interogarea SQL.

en: Please enter the same value again
ro: Te rog introdu din nou aceeași valoare

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ro: Te rog introdu valorile pentru opțiunile de transformare folosind acest format: 'a', 100, b,'c'…<br />Dacă trebuie să pui o linie oblică („\”) sau un apostrof  („'”) între aceste valori, precede-le cu o linie oblică (exemplu, '\\xyz' sau 'a\'b').

en: Please fix this field
ro: Te rog corectează acest câmp

en: Please look at the bottom of this window.
ro: Te rog uită-te în partea de jos a acestei ferestre.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
ro: Te rog reține că această activare nu are niciun efect în modul autentificare [kbd]config[/kbd], deoarece parola este setată în fișierul de configurare; acest lucru nu limitează capacitatea de a executa aceeași comandă direct.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ro: Te rog reține că phpMyAdmin este doar o interfață pentru utilizatori și funcționalitățile sale nu limitează MySQL.

en: Please note:
ro: Te rog reține:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ro: Te rog furnizează un nume pentru această căutare marcată cu semn de carte.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
ro: Te rog scanează următorul cod QR în aplicația autentificare pe două niveluri pe dispozitivul tău și introdu codul de autentificare pe care îl generează.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
ro: Te rog vezi documentația despre modul de actualizare a tabelului tău column_info.

en: Please select a page to continue
ro: Te rog selectează o pagină pentru a continua

en: Please select column(s) for the index.
ro: Te rog selectează coloana (coloanele) pentru index.

en: Please select databases:
ro: Te rog selectează bazele de date:

en: Please select the file you want to import.
ro: Te rog selectează fișierul pe care vrei să-l imporți.

en: Please select the primary key or a unique key!
ro: Te rog selectează cheia principală sau o cheie unică!

en: Plugin
ro: Modul

en: Plugins
ro: Module

en: Point
ro: Punct

en: Point %d
ro: Punct %d

en: Point:
ro: Punct:

en: Polygon
ro: Poligon

en: Polygon %d:
ro: Poligon %d:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ro: Portul la care ascultă serverul MySQL, lasă gol pentru implicit.

en: Portrait
ro: Portret

en: Position
ro: Poziție

en: Possible performance issues
ro: Probleme de performanță posibile

en: Preset chart
ro: Pre-setează diagrama

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ro: Apasă Ctrl+Enter pentru a executa interogarea

en: Press Enter to execute query
ro: Apasă Enter pentru a executa interogarea

en: Press escape to cancel editing.
ro: Apasă Esc pentru a anula editarea.

en: Preview SQL
ro: Previzualizare SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ro: Importul anterior a expirat, după retrimitere va continua din poziția %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
ro: Anterior

[ctx: Previous page]
en: Previous
ro: Anterioară

en: Primary
ro: Principal

en: Primary key added.
ro: Cheie principală adăugată.

en: Primary key already exists.
ro: Cheia principală există deja.

en: Primary key default sort order
ro: Ordine de sortare implicită pentru cheie principală

en: Print
ro: Imprimare

en: Print view
ro: Vizualizare imprimare

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
ro: Înainte de a modifica orice configurație, asigură-te că știi ceea ce schimbi (citind documentați) și că poți anula modificarea. O ajustare greșită poate avea un efect foarte negativ asupra performanței.

en: Private key for reCaptcha
ro: Cheie privată pentru reCaptcha

en: Privileges
ro: Privilegii

en: Privileges for %s
ro: Privilegii pentru %s

en: Problems with indexes of table `%s`
ro: Probleme cu indexurile tabelului „%s”

en: Procedure
ro: Procedură

en: Procedures
ro: Proceduri

en: Procedures:
ro: Proceduri:

en: Processes
ro: Procese

en: Processing request
ro: Procesez cererea

en: Profiling
ro: Creez profilul

en: Profiling results
ro: Profilez rezultatele

en: Progress
ro: Progres

en: Propose table structure
ro: Propune structura de tabel

en: Protect binary columns
ro: Protejează coloanele binare

en: Protocol version:
ro: Versiune protocol:

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
ro: Furnizează autentificarea folosind aplicațiile HOTP și TOTP, cum ar fi FreeOTP, Google Authenticator sau Authy.

en: Provides authentication using hardware security tokens supporting FIDO U2F.
ro: Furnizează autentificare folosind tokenuri de securitate hardware care suportă FIDO U2F.

en: Proxy password
ro: Parolă proxy

en: Proxy url
ro: URL proxy

en: Proxy username
ro: Nume utilizator proxy

en: Public key for reCaptcha
ro: Cheie publică pentru reCaptcha

en: Purpose:
ro: Scop:

en: Put columns names in the first row
ro: Pune numele coloanelor în primul rând

en: Put columns names in the first row:
ro: Pune numele coloanelor în primul rând:

en: QBE saved searches table
ro: Tabel căutări salvate QBE

en: Queried time
ro: Timp de interogare

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
ro: Interogările sunt executate apăsând Enter (în loc de Ctrl+Enter). Vor fi inserate linii noi cu Shift+Enter.

en: Query
ro: Interogare

en: Query Cache usage
ro: Utilizare cache interogări

en: Query analyzer
ro: Analizator interogare

en: Query by example
ro: Interogare prin exemplu

en: Query cache
ro: Cache interogări

en: Query cache disabled
ro: Cache interogări dezactivat

en: Query cache efficiency
ro: Eficiență cache interogări

en: Query cache efficiency (%%)
ro: Eficiență cache interogări (%%)

en: Query cache fragmentation
ro: Fragmentare cache interogări

en: Query cache low memory prunes
ro: Lacune memorie insuficientă cache interogări

en: Query cache max size
ro: Dimensiune maximă cache interogări

en: Query cache min result size
ro: Dimensiune minimă rezultate cache interogări

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ro: Cache interogări nu rulează eficient, are o rată scăzută de succes.

en: Query cache usage
ro: Folosire cache interogări

en: Query cache used
ro: Cache interogări folosit

en: Query caching method
ro: Metodă de memorare în cache a interogărilor

en: Query error
ro: Eroare de interogare

en: Query failed
ro: Interogare eșuată

en: Query history length
ro: Durată istoric interogări

en: Query results operations
ro: Operații rezultate interogări

en: Query statistics
ro: Statistici interogări

en: Query took %01.4f seconds.
ro: Interogarea a durat %01.4f secunde.

en: Query window
ro: Fereastră interogare

en: Questions
ro: Întrebări

en: Questions below 1,000
ro: Sub 1000 de întrebări

en: Questions since startup: %s
ro: Întrebări de la pornire: %s

en: Quick
ro: Rapid

en: Quick - display only the minimal options
ro: Rapid - afișează numai opțiuni minime

en: Quick - display only the minimal options to configure
ro: Rapid - afișează numai opțiunile minime pentru configurare

en: Quick steps to set up advanced features:
ro: Pași rapizi pentru a inițializa funcționalitățile avansate:

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
ro: RELAȚII PENTRU TABELE

en: Range search
ro: Interval de căutare

en: Rate of aborted clients
ro: Rată de clienți anulați

en: Rate of aborted connections
ro: Rată de conexiuni anulate

en: Rate of joins without indexes
ro: Rată de asocieri fără indexuri

en: Rate of open files
ro: Rată de deschidere fișiere

en: Rate of reading first index entry
ro: Rată de citire a primei intrări de index

en: Rate of reading fixed position
ro: Rată de citire din poziție fixă

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Medie rată de citire din poziție fixă: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Rate of reading next table row
ro: Rată de citire a următorului rând de tabel

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rată de citire a următorului rând de tabel: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ro: Rata de sortări care generează tabele temporare

en: Rate of table open
ro: Rată de deschidere tabel

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rată de tabele temporare care sunt scrise pe disc: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ro: Reautentifică-te în phpMyAdmin pentru a încărca fișierul de configurare actualizat.

en: Re-type
ro: Tastează din nou

en: Re-type:
ro: Tastează din nou:

en: Read as multibytes
ro: Citește ca multi-octeți

en: Read misses
ro: Neînțelegeri de citire

en: Read misses in %
ro: Neînțelegeri de citire în %

en: Read requests
ro: Cereri de citire

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ro: Citirea versiunii a eșuat. Poate că ești offline sau serverul de actualizare nu răspunde.

en: Rebuild
ro: Reconstruiește

en: Recall user name
ro: Reamintește numele de utilizator

en: Received
ro: Primite

en: Recent
ro: Recente

en: Recent tables
ro: Tabele recente

en: Recently used table
ro: Tabel folosit recent

en: Recently used tables
ro: Tabele folosite recent

en: Recoding engine
ro: Motor de recodare

en: Recommendation
ro: Recomandare

en: Record cache size
ro: Dimensiune cache înregistrări

en: Referenced by %s.
ro: Face referire la %s.

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Refresh rate
ro: Rată de împrospătare

en: Related links:
ro: Legături similare:

en: Relation table
ro: Tabel relații

en: Relation view
ro: Vizualizare relație

en: Relational display
ro: Afișare relațională

en: Relational key
ro: Cheie relațională

en: Relational schema
ro: Schemă relațională

en: Relationship operator
ro: Operator relație

en: Relationships
ro: Relații

en: Release Series
ro: Lansează serii

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload navigation panel
ro: Reîncarcă panoul de navigare

en: Reload page
ro: Reîncarcă pagina

en: Reloading the privileges
ro: Reîncarc privilegiile

en: Remember file name template
ro: Ține minte șablonul nume fișier

en: Remember table's sorting
ro: Memorează sortarea tabelului

en: Remembering Designer Settings
ro: Memorez setările pentru designer

en: Remove
ro: Înlătură

en: Remove CRLF characters within columns
ro: Înlătură caracterele CRLF în coloane

en: Remove columns from central list
ro: Înlătură coloanele din lista centrală

en: Remove database
ro: Înlătură baza de date

en: Remove from Favorites
ro: Înlătură din favorite

en: Remove from central columns
ro: Înlătură din coloanele centrale

en: Remove last parameter
ro: Înlătură ultimul parametru

en: Remove partitioning
ro: Înlătură partiționarea

en: Remove redundant columns
ro: Înlătură coloanele redundante

en: Remove selected
ro: Înlătură cele selectate

en: Remove selected user accounts
ro: Înlătură conturile utilizatorilor selectați

en: Remove this column
ro: Înlătură această coloană

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
ro: Înlătură datele variabile în declarațiile INSEREAZĂ pentru o grupare mai bună

en: Removing Selected Users
ro: Înlătur utilizatorii selectați

en: Rename database to
ro: Redenumește baza de date în

en: Rename exported databases/tables/columns
ro: Redenumește bazele de date/tabelele/coloanele exportate

en: Rename table to
ro: Redenumește tabelul în

en: Rename to
ro: Redenumește în

en: Rename view to
ro: Redenumește vizualizarea în

en: Renaming databases
ro: Redenumesc bazele de date

en: Repair
ro: Repară

en: Repair table
ro: Repară tabelul

en: Repair threads
ro: Repară firele de execuție

en: Repeat headers
ro: Repetă anteturile

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
ro: Repetă anteturile la fiecare X celule, [kbd]0[/kbd] dezactivează această funcționalitate.

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace NULL with
ro: Înlocuiește NULL cu

en: Replace NULL with:
ro: Înlocuiește NULL cu:

en: Replace existing bookmark of same name
ro: Înlocuiește semnul de carte existent cu același nume

en: Replace table prefix
ro: Înlocuiește prefix tabel

en: Replace table with prefix
ro: Înlocuiește tabelul cu prefix

en: Replace with:
ro: Înlocuiește cu:

en: Replaced string
ro: Șir înlocuit

en: Replicate all databases; Ignore:
ro: Fă duplicate pentru toate bazele de date; ignoră:

en: Replicated
ro: Reprodus

en: Replication resetting successfully.
ro: Replicare resetată cu succes.

en: Replication started successfully.
ro: Replicare începută cu succes.

en: Replication status
ro: Stare replicare

en: Replication stopped successfully.
ro: Replicare oprită cu succes.

en: Report
ro: Raport

en: Report title:
ro: Titlu raport:

en: Requery
ro: Reinterogare

en: Request aborted!!
ro: Cerere anulată!

en: Request failed!!
ro: Cerere eșuată!

en: Requires SSL-encrypted connections.
ro: Necesită conexiuni criptate prin SSL.

en: Requires a valid X509 certificate.
ro: Necesită un certificat X509 valid.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
ro: Necesită utilizarea unei anumite metode de cifrare pentru o conexiune.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
ro: Necesită prezentarea unui certificat X509 valid emis de acest CA.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
ro: Necesită prezentarea unui certificat X509 valid cu acest subiect.

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset all
ro: Resetează tot

en: Reset slave
ro: Resetează sclavii

en: Reset to default
ro: Resetează la valorile implicite

en: Reset zoom
ro: Resetează zoom-ul

en: Resource limits
ro: Limitele resursă

en: Restore column order
ro: Restaurează ordinea coloanelor

en: Restore default value
ro: Restaurează valoarea implicită

en: Restrict login to MySQL server
ro: Restricționează autentificarea la serverul MySQL

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
ro: Restricționează serverele MySQL pe care le poate introduce utilizatorul atunci când o conectare la un server MySQL arbitrar este activată prin potrivirea IP-ului sau a numelui de gazdă al serverului MySQL cu expresia regulată dată.

en: Results are grouped by query text.
ro: Rezultatele sunt grupate după textul interogării.

en: Resume monitor
ro: Reia monitorizarea

en: Retain query box
ro: Reține caseta de interogare

en: Retry to connect
ro: Reîncearcă să te conectezi

en: Return length/values
ro: Lungime/valori revenire

en: Return options
ro: Opțiuni revenire

en: Return type
ro: Tip de revenire

en: Returns
ro: Reveniri

en: Revoke
ro: Revocă

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ro: Revocă toate privilegiile active pentru utilizatori și apoi le șterge.

en: Right
ro: Dreapta

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
ro: Dă clic dreapta pe numele coloanei pentru a-l copia în clipboard.

en: Rollback when finished
ro: Restaurează când termini

en: Routine
ro: Rutină

en: Routine %1$s has been created.
ro: Rutina %1$s a fost creată.

en: Routine %1$s has been modified.
ro: Rutina %1$s a fost modificată.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
ro: Rutina %1$s a fost modificată. Privilegiile au fost ajustate.

en: Routine name
ro: Nume rutină

en: Routine parameters
ro: Parametri rutină

en: Routine-specific privileges
ro: Privilegii specifice rutinei

en: Routines
ro: Rutine

en: Row file grow size
ro: Dimensiune creștere fișier de rânduri

en: Row length
ro: Lungime rând

en: Row marker
ro: Marcator de rând

en: Row size
ro: Dimensiune rând

en: Row statistics
ro: Statistici rânduri

en: Row to begin at:
ro: Rând pentru a începe la:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
ro: Rând: %1$s, coloană: %2$s, eroare: %3$s

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rows:
ro: Rânduri:

en: Rule details
ro: Detalii regulă

en: Run SQL query/queries on database %s
ro: Execută o interogare/interogări SQL în baza de date %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
ro: Execută o interogare/interogări SQL pe serverul „%s”

en: Run SQL query/queries on table %s
ro: Execută o interogare/interogări SQL în tabelul %s

en: SCHEMA ERROR:
ro: EROARE SCHEMĂ:

en: SHA256 password authentication
ro: Autentificare cu parolă SHA256

en: SQL Query Console
ro: Consolă interogare SQL

en: SQL Query box
ro: Casetă interogare SQL

en: SQL compatibility mode
ro: Mod de compatibilitate SQL

en: SQL compatibility mode:
ro: Mod compatibilitate SQL:

en: SQL data access
ro: Acces la date SQL

en: SQL dump
ro: Dump SQL

en: SQL dump (file download)
ro: Dump SQL (descărcare fișier)

en: SQL execution
ro: Execuție SQL

en: SQL history
ro: Istoric SQL

en: SQL queries
ro: Interogări SQL

en: SQL queries settings.
ro: Setări interogări SQL.

en: SQL query
ro: Interogare SQL

en: SQL query history table
ro: Tabel istoric interogări SQL

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ro: Interogare SQL în baza de date <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
ro: Tabel urmărire interogări SQL

en: SQL query:
ro: Interogare SQL:

en: SQL statements executed.
ro: Declarații SQL executate.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ro: Declarații SQL exportate. Te rog copiază dump-ul sau execută-l.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
ro: Conexiunea SSL a fost impusă de server, este activată automat.

en: SSL is not being used
ro: Nu se folosește SSL

en: SSL is used
ro: Este folosit SSL

en: SSL is used with disabled verification
ro: Este folosit SSL cu verificarea dezactivată

en: SSL is used without certification authority
ro: Este folosit SSL fără autoritatea de certificare

en: Sa
ro: S

en: Same width for all tables
ro: Aceeași lățime pentru toate tabelele

en: Sat
ro: S

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save & close
ro: Salvează și închide

en: Save as JSON file
ro: Salvează ca fișier JSON

en: Save as PHP file
ro: Salvează ca fișier PHP

en: Save as file
ro: Salvează ca fișier

en: Save chart as image
ro: Salvează diagrama ca imagine

en: Save directory
ro: Salvează directorul

en: Save edited data
ro: Salvează datele editate

en: Save on server
ro: Salvează pe server

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
ro: Salvează pe server în directorul <strong>%s</strong>

en: Save output to a file
ro: Salvează ieșirea într-un fișier

en: Save page
ro: Salvează pagina

en: Save page as
ro: Salvează pagina ca

en: Save to browser's storage
ro: Salvează în spațiul de stocare al navigatorului

en: Save to selected page
ro: Salvează în pagina selectată

en: Saved bookmarked search:
ro: Căutarea marcată cu semn de carte a fost salvată:

en: Saved on: @DATE@
ro: Salvat pe: @DATE@

en: Saving Query-By-Example searches
ro: Salvez căutările interogare după exemplu

en: Saving export templates
ro: Salvez șabloanele de export

en: Schema of the %s database
ro: Schema bazei de date %s

en: Schema of the %s database - Page %s
ro: Schema bazei de date %s - pagina %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ro: Timpul de executare a scriptului a expirat, dacă vrei să termini importul, te rog %sretrimite același fișier%s și importul va fi reluat.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
ro: Derulează în jos pentru a completa opțiunile pentru formatul selectat și ignoră opțiunile pentru alte formate.

en: Search
ro: Caută

en: Search in database
ro: Caută în baza de date

en: Search this list
ro: Caută această listă

en: Search this table
ro: Caută acest tabel

en: Search:
ro: Caută:

en: Searching
ro: Caut

en: Second
ro: Secundă

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
ro: Al doilea pas al normalizării (1NF+2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
ro: Al doilea pas de normalizare (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
ro: Frază de acces secretă folosită pentru criptarea cookie-urilor în autentificarea cu [kbd]cookie-uri[/kbd].

en: Security
ro: Securitate

en: Security type
ro: Tip de securitate

en: See %sour documentation%s for more information.
ro: Vezi %sdocumentația noastră%s pentru mai multe informații.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
ro: Ca exemplu, vezi [doc@authentication-modes]tipuri de autentificare[/doc].

en: See more
ro: Vezi mai mult

en: See slave status table
ro: Vezi tabel stare sclav

en: See table structure
ro: Vezi structura tabelului

en: Select "%s"
ro: Selectează "%s"

en: Select Export Relational Type
ro: Selectează tipul relațional de export

en: Select Foreign Key
ro: Selectează cheia străină

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
ro: Selectează o coloană care poate fi împărțită în mai multe coloane (la selectarea „nicio astfel de coloană” se va trece la pasul următor).

en: Select a column.
ro: Selectează o coloană.

en: Select a table
ro: Selectează un tabel

en: Select a template
ro: Selectează un șablon

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Select at least one of the options!
ro: Selectează cel puțin una din opțiuni!

en: Select binary log to view
ro: Selectează jurnalul binar pentru vizualizare

en: Select column:
ro: Selectează coloana:

en: Select columns (at least one):
ro: Selectează coloane (cel puțin una):

en: Select database first
ro: Mai întâi selectează baza de date

en: Select database:
ro: Selectează baza de date:

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
ro: Selectează de pe serverul web un director pentru încărcări <b>%s</b>:

en: Select one…
ro: Selectează una…

en: Select page
ro: Selectează pagina

en: Select referenced key
ro: Selectează cheia de referință

en: Select series:
ro: Selectează seria:

en: Select table:
ro: Selectează tabelul:

en: Select two columns
ro: Selectează două coloane

en: Select two different columns
ro: Selectează două coloane diferite

en: Select up to what step you want to normalize
ro: Selectează până la ce pas vrei să normalizezi

en: Select which functions will be used for character set conversion.
ro: Selectează care funcții vor fi folosite pentru conversia seturilor de caractere.

en: Selected dependencies are as follows:
ro: Dependențele selectate sunt următoarele:

en: Selected partial dependencies are as follows:
ro: Dependențele parțiale selectate sunt următoarele:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
ro: Grupul repetat selectat a fost mutat în tabelul „%s”

en: Selected time range:
ro: Perioadă de timp selectată:

en: Send error report
ro: Trimite raportul de erori

en: Send error reports
ro: Trimite rapoarte de erori

en: Sent
ro: Trimise

en: Sep
ro: sept.

en: September
ro: Septembrie

en: Series column:
ro: Coloană serii:

en: Series in chart:
ro: Serie în diagramă:

en: Series names are in a column
ro: Numele de serii sunt într-o coloană

en: Series:
ro: Serie:

en: Server Choice:
ro: Alegere server:

en: Server ID
ro: ID server

en: Server charset:
ro: Set de caractere server:

en: Server configuration
ro: Configurare server

en: Server connection collation
ro: Colaționare conexiune server

en: Server connection:
ro: Conexiune server:

en: Server default
ro: Server implicit

en: Server hostname
ro: Nume gazdă server

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
ro: Serverul este configurat ca sclav într-un proces de replicare. Vrei să:

en: Server level tabs
ro: File la nivel de server

en: Server name template
ro: Șablon nume server

en: Server port
ro: Port server

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ro: Serverul rulează cu Suhosin. Te rog consultă %sdocumentația%s pentru posibile probleme.

en: Server socket
ro: Socket server

en: Server type:
ro: Tip de server:

en: Server variables and settings
ro: Variabile și setări server

en: Server version:
ro: Versiune server:

en: Server-level tabs
ro: File la nivel de server

en: Servers
ro: Servere

en: Servers display options.
ro: Opțiuni afișare servere.

en: Session timezone
ro: Fus orar sesiune

en: Session value
ro: Valoare sesiune

en: Set default
ro: Setează la implicit

en: Set import and export directories and compression options.
ro: Setează directorii de import și export și opțiunile de comprimare.

en: Set log_output to %s
ro: Setează log_output la %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
ro: Setează long_query_time la %d secunde.

en: Set some commonly used options.
ro: Setează câteva opțiuni folosite în mod obișnuit.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ro: Setează numărul de secunde în care un script are voie să ruleze ([kbd]0[/kbd] pentru nicio limită).

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
ro: Setează la 0 pentru a restrânge panoul de navigare.

en: Set value: %s
ro: Setează valoarea: %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
ro: Setează {key_buffer_size} în funcție de dimensiunea indexurilor tale MyISAM. 64 M este un început bun.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
ro: Setează {slow_launch_time} la o sec. sau 2 sec. pentru a număra corect firele de execuție care sunt lente la lansare.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
ro: Setează fusul orar real; probabil este diferit de cel al serverului bazei de date

en: Setting variable failed
ro: Setarea variabilei a eșuat

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ro: Setând {concurrent_insert} la 1 reduce disputele între cititori și scriitori pentru un tabel dat. De asemenea, vezi <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">documentația MySQL</a>

en: Settings
ro: Setări

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ro: Setări pentru dezvoltatorii phpMyAdmin.

en: Settings for the table structure (list of columns).
ro: Setări pentru structura tabelului (lista de coloane).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ro: Setări care nu se potrivesc în altă parte.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ro: Setările vor fi importate din spațiul de stocare local al navigatorului tău.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ro: Setările vor fi salvate în spațiul de stocare local al navigatorului tău.

en: Share this bookmark
ro: Partajează acest semn de carte

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br />- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
ro: Shift+Clic pentru a adăuga această coloană la ORDONEAZĂ DUPĂ sau pentru a comuta ASC/DESC.<br />- Ctrl+Clic sau Alt+Clic (Mac: Shift+Option+Clic) pentru a înlătura coloana din ORDONEAZĂ DUPĂ

[ctx: Short month name]
en: May
ro: mai

[ctx: Short week day name]
en: Sun
ro: D

en: Show
ro: Arată

en: Show "Drop database" link to normal users
ro: Arată legătura „Elimină baza de date” utilizatorilor obișnuiți

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
ro: Arată %1$s cu date de la %2$s la %3$s de utilizatorul %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
ro: Arată conținut BLOB

en: Show Full Queries
ro: Arată toate interogările

en: Show PHP information
ro: Arată informații despre PHP

en: Show SQL queries
ro: Arată interogări SQL

en: Show all
ro: Arată tot

en: Show arguments
ro: Arată argumente

en: Show binary contents
ro: Arată conținut binar

en: Show color
ro: Arată culoarea

en: Show column comments
ro: Arată comentarii în coloană

en: Show connected slaves
ro: Arată sclavi conectați

en: Show create
ro: Arată creează

en: Show create database form
ro: Arată formular creare bază de date

en: Show creation timestamp
ro: Arată datare creare

en: Show current browsing query
ro: Arată interogarea răsfoită acum

en: Show databases navigation as tree
ro: Arată navigarea în baza de date sub formă de arbore

en: Show detailed MySQL server information
ro: Arată informații detaliate despre serverul MySQL

en: Show events in tree
ro: Arată evenimente în arbore

en: Show field types
ro: Arată tipuri de câmp

en: Show find and replace criteria
ro: Arată criteriul găsește și înlocuiește

en: Show form
ro: Arată formularul

en: Show function fields
ro: Arată câmpuri funcții

en: Show functions in tree
ro: Arată funcții în arbore

en: Show grid
ro: Arată grila

en: Show hidden items
ro: Arată elementele ascunse

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
ro: Arată mesajele ascunse (#MSG_COUNT)

en: Show hidden navigation tree items.
ro: Arată elementele de navigare ascunse.

en: Show hint
ro: Arată sugestie

en: Show insert query
ro: Arată interogarea inserată

en: Show last check timestamp
ro: Arată datare ultima verificare

en: Show last update timestamp
ro: Arată datare ultima actualizare

en: Show logo in navigation panel.
ro: Arată logo în panoul de navigare.

en: Show master status
ro: Arată stare master

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
ro: Arată-mi lista centrală a coloanelor care nu sunt încă în acest tabel

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ro: Arată-mi posibile dependențe parțiale pe baza datelor din tabel

en: Show only active
ro: Arată numai active

en: Show only alert values
ro: Arată numai valori de alertă

en: Show only listed databases
ro: Arată numai bazele de date listate

en: Show open tables
ro: Arată tabele deschise

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
ro: Arată sau ascunde o coloană care afișează datarea creării pentru toate tabelele.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
ro: Arată sau ascunde o coloană care afișează datarea ultimei verificări pentru toate tabelele.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
ro: Arată sau ascunde o coloană care afișează datarea ultimei actualizări pentru toate tabelele.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
ro: Arată sau ascunde o coloană care afișează setul de caractere pentru toate tabelele.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
ro: Arată sau ascunde o coloană care afișează comentariile pentru toate tabelele.

en: Show panel
ro: Arată panoul

en: Show password change form
ro: Arată formular schimbare parolă

en: Show phpinfo() link
ro: Arată legătura phpinfo()

en: Show procedures in tree
ro: Arată proceduri în arbore

en: Show query box
ro: Arată caseta de interogare

en: Show query history at start
ro: Arată istoricul interogărilor la început

en: Show report details
ro: Arată detalii raport

en: Show row links anyway
ro: Arată oricum legăturile rândurilor

en: Show search criteria
ro: Arată criteriul de căutare

en: Show search results
ro: Afișează rezultatele de căutare

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ro: Arată listele de servere ca o listă în loc de un meniu derulant.

en: Show slave hosts
ro: Arată gazde sclav

en: Show slave status
ro: Arată stare sclav

en: Show statistics
ro: Arată statistici

en: Show table charset
ro: Arată set de caractere tabel

en: Show table comments
ro: Arată comentarii tabele

en: Show tables in tree
ro: Arată tabele în arbore

en: Show this query here again
ro: Arată această interogare din nou, aici

en: Show trace
ro: Arată urmărirea

en: Show unformatted values
ro: Arată valori neformatate

en: Show views in tree
ro: Arată vizualizări în arbore

en: Show/Hide tables list
ro: Arată/ascunde lista de tabele

en: Show/hide columns
ro: Arată/ascunde coloane

en: Show:
ro: Arată:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ro[0]: Arăt un semn de carte (atât privat cât și partajat)
ro[1]: Arăt %1$d semne de carte (atât private cât și partajate)
ro[2]: Arăt %1$d de semne de carte (atât private cât și partajate)

en: Showing SQL query
ro: Arăt interogarea SQL

en: Showing as PHP code
ro: Arăt drept cod PHP

en: Showing bookmark
ro: Arăt semn de carte

en: Showing create queries
ro: Arăt creează interogări

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ro: Arăt rândurile %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
ro: Arăt rândurile %1s - %2s

en: Shows link to [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
ro: Arată o legătură la ieșirea [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Signon URL
ro: URL signon

en: Signon authentication
ro: Autentificare Signon

en: Signon session name
ro: Nume sesiune signon

en: Simple two-factor authentication
ro: Autentificare pe două niveluri simplă

en: Simulate query
ro: Simulează o interogare

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ro: Deoarece a fost selectată gruparea interogărilor INSERT, interogările INSERT din același tabel sunt și ele grupate împreună, ignorând datele introduse.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ro: Ai răbdare! Poate dura câteva secunde în funcție de cantitatea de date și numărul de coloane din tabel.

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skip Explain SQL
ro: Sari peste Explică SQL

en: Skip current error
ro: Omite eroare curentă

en: Skip locked tables
ro: Omite tabele blocate

en: Skip next %s errors.
ro: Sari peste următoarele %s erori.

en: Skip tables larger than %s MiB
ro: Sari peste tabelele mai mari de %s MiO

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ro: Sari peste acest număr de interogări (pentru SQL) începând cu prima:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
ro: Omiterea erorilor ar putea duce la o desincronizare între master și sclav!

en: Slave IO Thread not running!
ro: Firul de execuție IO sclav nu rulează!

en: Slave SQL Thread not running!
ro: Firul de execuție SQL sclav nu rulează!

en: Slave configuration
ro: Configurare sclav

en: Slave replication
ro: Replicare sclav

en: Slave status
ro: Stare sclav

en: Slow launch time
ro: Durată lentă de lansare

en: Slow query logging
ro: Jurnalizare interogări lente

en: Slow query rate
ro: Rată interogări lente

en: Slow_launch_time is above 2s.
ro: Slow_launch_time este de peste 2 sec.

en: Small/Big All
ro: Tot mic/mare

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ro: Socket la care ascultă serverul MySQL, lasă gol pentru implicit.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
ro: Au apărut erori în timpul obținerii informațiilor de depanare SQL.

en: Some errors have been detected on the server!
ro: Au fost detectate unele erori pe server!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ro: Regretăm, nu am putut restaura evenimentul eliminat.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ro: Regretăm, nu am reușit să restaurăm rutina eliminată.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
ro: Regret, restaurarea declanșatorului eliminat a eșuat.

en: Sort
ro: Sortează

en: Sort buffer size
ro: Sortează dimensiune tampon

en: Sort by key
ro: Sortează după cheie

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
ro: Sortează ordinea pentru elementele dintr-o casetă cu o listă derulantă de chei străine; [kbd]conținut[/kbd] este data de referință, [kbd]id[/kbd] este valoarea cheii.

en: Sort order:
ro: Ordine de sortare:

en: Sort rows
ro: Sortează rânduri

en: Sort:
ro: Sortează:

en: Sorted rows average: %s
ro: Medie rânduri sortate: %s

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source database `%s` was not found!
ro: Baza de date sursă „%s” nu a fost găsită!

en: Space usage
ro: Utilizare spațiu

en: Spatial
ro: Spațial

en: Spatial column
ro: Coloană spațială

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
ro: Specifică textul din bara de titlu a navigatorului. Vezi [doc@faq6-27]documentația[/doc] pentru șiruri magice care pot fi folosite pentru a obține valori speciale.

en: Stacked
ro: Stivuit

en: Stand in
ro: Substituent

en: Stand-in structure for view
ro: Substitut structură pentru vizualizare

en: Start IO Thread only
ro: Pornește numai firul de execuție IO

en: Start Monitor
ro: Pornește monitorizarea

en: Start SQL Thread only
ro: Pornește numai firul de execuție SQL

en: Start auto refresh
ro: Pornește împrospătarea automată

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ro: Început

en: Start row:
ro: Rând de început:

en: Startup
ro: Pornire

en: State
ro: Stare

en: Statements
ro: Declarații

en: Statements to track
ro: Declarații de urmărit

en: Static analysis:
ro: Analiză statică:

en: Status
ro: Stare

en: Status variable(s)
ro: Variabilă (variabile) de stare

en: Step
ro: Pas

en: Step 1.
ro: Pasul 1.

en: Step 2.
ro: Pasul 2.

en: Step 3.
ro: Pasul 3.

en: Stop IO Thread only
ro: Oprește numai firul de execuție IO

en: Stop SQL Thread only
ro: Oprește numai firul de execuție SQL

en: Stop auto refresh
ro: Oprește împrospătarea automată

en: Storage Engine
ro: Motor de stocare

en: Storage Engine:
ro: Motor de stocare:

en: Storage engines
ro: Motoare de stocare

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
ro: Stochează și permite accesul eficient la date în documentele JSON (JavaScript Object Notation)

en: String that separates databases into different tree levels.
ro: Șir care separă bazele de date pe diferite niveluri în arbore.

en: String that separates tables into different tree levels.
ro: Șir care separă tabelele pe diferite niveluri în arbore.

en: Strong
ro: Puternică

en: Structure
ro: Structură

en: Structure and data
ro: Structură și date

en: Structure for view
ro: Structură pentru vizualizare

en: Structure for view %s exported as a table
ro: Structură pentru vizualizarea %s exportată ca un tabel

en: Structure of %s
ro: Structura %s

en: Structure of table @TABLE@
ro: Structura tabelului @TABLE@

en: Structure only
ro: Numai structură

en: Structure snapshot
ro: Instantaneu structură

en: Structure:
ro: Structură:

en: Su
ro: D

en: Sub partitioned by:
ro: Sub-partiționat de:

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Query
ro: Trimite interogarea

en: Submit error report
ro: Trimite raportul de erori

en: Submit query
ro: Trimite interogarea

en: Submitted form contains errors
ro: Formularul trimis conține erori

en: Suboptimal caching method.
ro: Metodă de memorare în cache sub cea optimă.

en: Subpartition
ro: Sub-partiție

en: Subpartition by:
ro: Sub-partiție de:

en: Subpartitions:
ro: Sub-partiții:

en: Succeeded
ro: A reușit

en: Success
ro: Succes

en: Success!
ro: Succes!

en: Success.
ro: Succes.

en: Successfully deleted the page
ro: Pagină ștearsă cu succes

en: Suhosin warning
ro: Avertizare Suhosin

en: Sum
ro: Total

en: Sum of grouped rows:
ro: Sumă rânduri grupate:

en: Summary by state
ro: Rezumat după stare

en: Sun
ro: D

en: Sunday
ro: Duminică

en: Switch to %svisual builder%s
ro: Comută la %sconstructorul vizual%s

en: Switch to copied database
ro: Comută la baza de date copiată

en: Switch to copied table
ro: Comută la tabelul copiat

en: Switch to dark theme
ro: Comută la tema întunecată

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
ro: Sintaxă evidențiată în editorul CodeMirror pentru JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
ro: Sintaxă evidențiată în editorul CodeMirror pentru SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
ro: Sintaxă evidențiată în editorul CodeMirror pentru XML (și HTML).

en: Syntax to use when inserting data
ro: Sintaxă de folosit când se inserează date

en: Syntax to use when inserting data:
ro: Sintaxă de folosit când se inserează date:

en: System CPU usage
ro: Utilizare CPU sistem

en: System memory
ro: Memorie sistem

en: System swap
ro: Schimb de sistem

en: Tab that is displayed when entering a database.
ro: Fila care este afișată când introduci o bază de date.

en: Tab that is displayed when entering a server.
ro: Fila care este afișată când introduci un server.

en: Tab that is displayed when entering a table.
ro: Fila care este afișată când introduci un tabel.

en: Table
ro: Tabel

en: Table %1$s has been altered successfully.
ro: Tabelul %1$s a fost modificat cu succes.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
ro: Tabelul %1$s a fost modificat cu succes. Privilegiile au fost ajustate.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ro: Tabelul %1$s a fost redenumit în %2$s.

en: Table %s already exists!
ro: Tabelul %s există deja!

en: Table %s has been copied to %s.
ro: Tabelul %s a fost copiat în %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
ro: Tabelul %s a fost copiat în %s. Privilegiile au fost ajustate.

en: Table %s has been dropped.
ro: Tabelul %s a fost eliminat.

en: Table %s has been emptied.
ro: Tabelul %s a fost golit.

en: Table %s has been flushed.
ro: Tabelul %s a fost golit.

en: Table %s has been moved to %s.
ro: Tabelul %s a fost mutat în %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
ro: Tabelul %s a fost mutat în %s. Privilegiile au fost ajustate.

en: Table alias
ro: Alias tabel

en: Table caption
ro: Text asociat tabel

en: Table caption (continued):
ro: Text asociat tabel (continuare):

en: Table caption:
ro: Text asociat tabel:

en: Table comments
ro: Comentarii tabel

en: Table comments:
ro: Comentarii tabel:

en: Table is already in Third normal form!
ro: Tabelul este deja în a treia formă normală!

en: Table is already in second normal form.
ro: Tabelul este deja în a doua formă normală.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Medie asocieri tabel: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Table level tabs
ro: File la nivel de tabel

en: Table lock wait rate
ro: Rată de așteptare blocare tabel

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
ro: Rată de așteptare blocare tabel:%s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră

en: Table maintenance
ro: Mentenanță tabel

en: Table name
ro: Nume tabel

en: Table name template
ro: Șablon nume tabel

en: Table navigation bar
ro: Bară de navigare tabel

en: Table of contents
ro: Cuprins

en: Table options
ro: Opțiuni tabel

en: Table search
ro: Căutare în tabel

en: Table space
ro: Spațiu tabel

en: Table structure
ro: Structură tabel

en: Table structure for table
ro: Structură tabel pentru tabel

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ro: Tabel care descrie afișarea coloanelor, lasă gol dacă nu vrei suport; sugestie: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
ro: Separator arbore tabel

en: Table-level tabs
ro: File la nivel de tabel

en: Table-specific privileges
ro: Privilegii specifice tabelului

en: Table:
ro: Tabel:

en: Tables
ro: Tabele

en: Tables display options.
ro: Opțiuni afișare tabele.

en: Tables:
ro: Tabele:

en: Tabs
ro: File

en: Take it
ro: Ia-l

en: Taking you to next step…
ro: Te duc la pasul următor…

en: Taking you to the target site.
ro: Te duc la situl de destinație.

en: Target database
ro: Bază de date de destinație

en: Target database `%s` was not found!
ro: Baza de date țintă „%s” nu a fost găsită!

en: Target for quick access icon
ro: Destinație pentru icon de acces rapid

en: Target for second quick access icon
ro: Destinație pentru al doilea icon de acces rapid

en: Temp disk rate
ro: Rată temporare pe disc

en: Template name
ro: Nume șablon

en: Template was created.
ro: Șablonul a fost creat.

en: Template was deleted.
ro: Șablonul a fost șters.

en: Template was loaded.
ro: Șablonul a fost încărcat.

en: Template was updated.
ro: Șablonul a fost actualizat.

en: Template:
ro: Șablon:

en: Temporary data
ro: Date temporare

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ro: Medie tabele temporare: %s, această valoare ar trebui să fie mai mică decât 1 pe oră.

en: Text fields
ro: Câmpuri text

en: Textarea columns
ro: Coloane zonă text

en: Textarea rows
ro: Rânduri zonă text

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ro: Dimensiunea zonei text (coloane) în modul editare, această valoare va fi mărită pentru zonele text ale interogărilor SQL (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ro: Dimensiunea zonei text (rânduri) în modul editare, această valoare va fi mărită pentru zonele text ale interogărilor SQL (*2).

en: Texy! text
ro: Text Texy!

en: Th
ro: J

en: Thank you for submitting this report.
ro: Îți mulțumim pentru trimiterea acest raport.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
ro: $cfg['TempDir'] (%s) nu este accesibil. phpMyAdmin nu poate memora în cache șabloane și va fi lent din cauza asta.

en: The %% of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
ro: %% de indexuri care folosește tamponul cheii MyISAM este mic.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ro: Extensia %s lipsește. Te rog verifică-ți configurarea PHP.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ro: Fișierul %s nu este disponibil în acest sistem, te rog vizitează %s pentru mai multe informații.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ro: Funcționalitatea %s este afectată de o eroare cunoscută, vezi %s

en: The %s table doesn't exist!
ro: Tabelul %s nu există!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
ro: Sistemul de consultanță poate furniza recomandări pentru variabilele serverului analizând variabilele de stare ale serverului.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80%% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
ro: Buffer pool InnoDB are un impact profund asupra performanței pentru tabelele InnoDB. Alocă toată memoria rămasă în acest tampon. Pentru serverele de bază de date care folosesc exclusiv InnoDB ca motor de stocare și nu a alte servicii care rulează (de exemplu, un server web), poți seta o valoare mare, cum ar fi 80%% din memoria disponibilă. În caz contrar, trebuie să evaluezi cu atenție consumul de memorie al celorlalte servicii și tabelele non-InnoDB și să setezi această variabilă în consecință. Dacă este setată o valoare prea mare, sistemul tău va începe să se schimbe, ceea ce scade semnificativ performanța. De asemenea, vezi <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">acest articol</a>

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
ro: Dimensiunea fișierului jurnal InnoDB este insuficient de mare.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ro: Dimensiunea fișierului jurnal InnoDB nu este o dimensiune adecvată, în raport cu buffer pool InnoDB.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ro: Manualul MySQL este precis numai pentru binarele oficiale MySQL.

en: The MySQL server version less than 5.1.
ro: Versiunea serverului MySQL este mai mică decât versiunea 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ro: Fișierul XML specificat a fost fie deteriorat ori fie incomplet. Te rog corectează problema și reîncearcă.

en: The amount of data read so far, in bytes.
ro: Cantitatea de date citită până acum, în octeți.

en: The amount of data written so far, in bytes.
ro: Cantitatea de date scrisă până acum, în octeți.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ro: Cantitatea de date înscrisă în jurnalul de tranzacții înainte de trecerea unui punct de control. Valoarea implicită este de 24 MO.

en: The amount of free memory for query cache.
ro: Cantitatea de memorie liberă pentru cache interogări.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ro: Memoria alocată pentru cache-ul jurnalului de tranzacții folosită pentru a memora în cache datele din jurnalul de tranzacții. Valoarea implicită este de 16 MO.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
ro: Aranjamentul diagramelor este stocat în spațiul de stocare local al navigatoarelor. Poți să-l exporți dacă ai o inițializare complicată.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ro: Durata medie pentru a obține o blocare de rând, în milisecunde.

en: The backed up query was:
ro: Interogarea de siguranță era:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
ro: Cea mai bună modalitate de a-ți ajusta sistemul ar fi să modifici numai o singură setare, pe rând, să examinezi sau să faci o analiză comparativă a bazei de date și să anulezi modificarea dacă nu a fost nicio îmbunătățire măsurabilă în mod clar.

en: The bookmark has been deleted.
ro: Semnul de carte a fost șters.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
ro: În prezent, cache-ul este fragmentat în procent de %s%%, din fragmentarea totală de 100%%, înseamnă că cache-ul interogări este un model alternativ de blocuri disponibile și utilizate. Această valoare ar trebui să fie sub 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty.
ro: Lista centrală de coloane pentru baza de date curentă este goală.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
ro: Configurarea de aranjare a diagramelor în memoria locală a navigatoarelor tale nu mai este compatibilă cu cea mai nouă versiune a ferestrei de dialog a monitorului. Este foarte probabil ca actuala configurare nu mai funcționeze. Te rog resetează-ți configurarea la valorile implicite în meniul <i>Setări</i>.

en: The columns have been moved successfully.
ro: Coloanele au fost mutate cu succes.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ro: Partea comună a căii directorilor pentru toate fișierele de date InnoDB.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ro: Dimensiunea paginii InnoDB compilate (valoare implicită 16 KO). Multe valori sunt numărate în pagini; dimensiunea paginii le permite să fie ușor convertite în octeți.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
ro: Fișierul de configurare necesită acum o frază de acces secretă (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
ro: Spațiul de stocare pentru configurare nu este pregătit pentru lista centrală a funcționalității coloane.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
ro: Autentificarea pe două niveluri configurată nu este disponibilă, te rog instalează dependențe care lipsesc.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ro: Extensia curl nu a fost găsită, iar allow_url_fopen este dezactivat. Din această cauză, unele funcționalități, cum ar fi raportarea erorilor sau verificarea versiunii, sunt dezactivate.

en: The current number of pending fsync() operations.
ro: Numărul curent de operații fsync() în așteptare.

en: The current number of pending reads.
ro: Numărul curent de citiri în așteptare.

en: The current number of pending writes.
ro: Numărul curent de scrieri în așteptare.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ro: Rata de succes actuală cache interogări de %s%% este sub 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
ro: Raportul curent dintre memoria disponibilă cache interogări și dimensiunea cache interogări totală este de %s%%. Ar trebui să fie peste 80%%

en: The database name is empty!
ro: Numele bazei de date este gol!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ro: Numele bazei de date este necunoscut pentru această interogare în jurnalele serverului.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ro: Dimensiune implicită indicator, în octeți, care să fie folosită de CREEAZĂ TABEL pentru tabelele MyISAM când nu este specificată nici o opțiune MAX_ROWS.

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ro: Definiția unei funcții stocate trebuie să conțină o declarație RETURN!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ro: Directorul pe care l-ai setat pentru încărcare nu poate fi găsit.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ro: Fișierul încărcat este probabil mai mare decât dimensiunea maximă permisă sau aceasta este o eroare cunoscută în navigatoarele bazate pe webkit (Safari, Google Chrome, Arora etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
ro: Fișierul este procesat, te rog ai răbdare.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ro: Prima linie a fișierului conține numele coloanelor din tabel <i>(dacă aceasta nu este bifată, prima linie va deveni o parte a datelor)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
ro: Primul pas de normalizare este finalizat pentru tabelul „%s”.

en: The following actions will be performed:
ro: Vor fi efectuate următoarele acțiuni:

en: The following query has failed: "%s"
ro: Următoarea interogare a eșuat: „%s”

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ro: Structurile următoare fie au fost create ori fie modificate. Aici poți:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ro: Dimensiunea de creștere a fișierelor de date (.xtd) gestionate.

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ro: Dimensiunea de creștere a fișierelor care indică rânduri (.xtr).

en: The host name is empty!
ro: Numele gazdei este gol!

en: The imported file does not contain any data!
ro: Fișierul importat nu conține niciun fel de date!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ro: Dimensiunea incrementării pentru extinderea dimensiunii unui spațiu de tabel cu extindere automată atunci când se umple.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ro: Indexurile %1$s și %2$s par să fie egale și unul ar putea fi înlăturat.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ro: Implicit, dimensiunea maximă a setului de rezultate în cache interogări este de 1 MiO.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
ro: Suma maximă de conexiuni folosite se apropie de valoarea {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
ro: Numărul maxim de conexiuni care au fost utilizate simultan de la pornirea serverului.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ro: Dimensiunea maximă a unui fișier jurnal de date. Valoarea implicită este de 64 MO. PBXT poate crea maxim de 32.000 de jurnale de date, care sunt folosite de toate tabelele. Deci valoarea acestei variabile poate fi mărită pentru a crește cantitatea totală de date care poate fi stocată în baza de date.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ro: Dimensiunea maximă a fișierului temporar MySQL care este permisă să se utilizeze în timpul recreării unui index MyISAM (în timpul operațiilor REPARĂ TABELUL, MODIFICĂ TABELUL sau ÎNCARCĂ DATE ÎN FIȘIER).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ro: Durata maximă pentru a obține o blocare de rând, în milisecunde.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ro: Extensia PHP mbstring nu a fost găsită și se pare că folosești un set de caractere multi-octet. Fără extensia mbstring, phpMyAdmin nu poate să împartă corect șirurile și pot apărea rezultate neașteptate.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ro: Modul pentru recuperarea automată a tabelelor MyISAM deteriorate, așa cum este setat prin opțiunea de pornire a serverului --myisam-recover.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
ro[0]: Numele „%s” este un cuvânt cheie rezervat pentru MySQL.
ro[1]: Numele „%s” sunt cuvinte cheie rezervate pentru MySQL.
ro[2]: Numele „%s” sunt cuvinte cheie rezervate pentru MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ro: Numele cheii principale trebuie să fie „PRIMARY”!

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ro: Numărul de fire de execuție în uz gestionate prin INSERT DELAYED. Fiecare tabel pe care se folosește INSERT DELAYED își are propriul fir de execuție.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ro: Numărul de rânduri INSERT DELAYED scrise.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ro: Numărul de pagini buffer pool pentru care s-a cerute să fie golite.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
ro: Numărul de octeți pe care un script poate să-l aloce, de exemplu: [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] pentru nicio limită și ([kbd]0[/kbd] pentru nicio modificare).

en: The number of bytes written to the log file.
ro: Numărul de octeți scriși în fișierul jurnal.

en: The number of cache hits.
ro: Numărul de vizite în cache.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
ro: Numărul de încercări de conectare (reușite sau nu) la serverul MySQL.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
ro: Numărul de conexiuni care au eșuat deoarece clientul nu a închis cum trebuie conexiunea.

en: The number of currently open connections.
ro: Numărul de conexiuni deschise acum.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ro: Numărul de operații de scriere dublă care au fost efectuate.

en: The number of executed FLUSH statements.
ro: Numărul de declarații FLUSH executate.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ro: Numărul de încercări eșuate la conectarea cu serverul MySQL.

en: The number of files that are open.
ro: Numărul de fișiere care sunt deschise.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
ro: Numărul de blocuri de memorie libere din cache-ul interogări. Valorile mari pot indica probleme de fragmentare, care pot fi rezolvate prin emiterea unei declarații FLUSH QUERY CACHE.

en: The number of free pages.
ro: Numărul de pagini libere.

en: The number of fsync() operations so far.
ro: Numărul de operații fsync() până acum.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ro: Numărul de scrieri fsync() făcute în fișierul jurnal.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ro: Numărul de tabele temporare create automat de server în memorie în timpul executării declarațiilor.

en: The number of internal COMMIT statements.
ro: Numărul de declarații interne COMMIT.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ro: Numărul de declarații interne ROLLBACK.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
ro: Numărul de elemente care poate fi afișat pe fiecare pagină a arborelui de navigare.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
ro: Numărul de elemente care poate fi afișat pe fiecare pagină pe primul nivel al arborelui de navigare.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ro: Numărul de asocieri care au efectuat o scanare completă a primului tabel.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ro: Numărul de asocieri care nu folosesc indexuri. Dacă această valoare nu este 0, trebuie să verifici cu atenție indexurile tabelelor tale.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ro: Numărul de asocieri care au folosit o căutare într-un interval într-un tabel de referință.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ro: Numărul de asocieri care au folosit intervale în primul tabel. (În mod normal, nu este o valoare critică chiar dacă este mare.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ro: Numărul de asocieri fără chei care verifică utilizarea cheilor după fiecare rând. (Dacă nu este 0, ar trebui să verifici cu atenție indexurile tabelelor tale.)

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ro: Numărul de pagini blocate în buffer pool InnoDB. Acestea sunt pagini care sunt în prezent citite sau scrise sau care nu pot fi golite sau înlăturate dintr-un alt motiv.

en: The number of log write requests.
ro: Numărul de cereri de scriere în jurnal.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ro: Numărul de cereri de citire logice pe care le-a făcut InnoDB.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ro: Numărul de interogări care nu sunt memorate în cache (nu pot fi memorate în cache sau nu sunt memorate în cache din cauza setării query_cache_type).

en: The number of open files is approaching the max number of open files.  You may get a "Too many open files" error.
ro: Numărul de fișiere deschise se apropie de numărul maxim de fișiere care pot fi deschise. Probabil vei primi o eroare „Prea multe fișiere deschise”.

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
ro: Numărul de fișiere deschise este %s%% din limită. Ar trebui să fie sub 85%%

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ro: Numărul de pagini care conțin date (curate sau murdare).

en: The number of pages created.
ro: Numărul de pagini create.

en: The number of pages currently dirty.
ro: Numărul de pagini acum murdare.

en: The number of pages read.
ro: Numărul de pagini citite.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ro: Numărul de pagini care au fost scrise pentru operații de scriere dublă.

en: The number of pages written.
ro: Numărul de pagini scrise.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ro: Numărul de citiri fizice ale unui bloc de chei de pe disc. Dacă Key_reads este mare, apoi valoarea ta key_buffer_size este probabil prea mică. Rata pierderii de cache poate fi calculată ca Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ro: Numărul de scrieri fizice ale unui bloc de chei pe disc.

en: The number of physical writes to the log file.
ro: Numărul de scrieri fizice în fișierul jurnal.

en: The number of queries added to the cache.
ro: Numărul de interogări adăugate la cache.

en: The number of queries registered in the cache.
ro: Numărul de interogări înregistrate în cache.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ro: Numărul de interogări cărora le-a luat mai mult de long_query_time secunde.

en: The number of requests to insert a row in a table.
ro: Numărul de cereri pentru a insera un rând într-un tabel.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ro: Numărul de cereri pentru a citi un bloc de chei din cache.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ro: Numărul de cereri de citire a unui rând pe baza unei chei. Dacă este mare, este un indicator bun că interogările și tabelele tale sunt indexate corespunzător.

en: The number of requests to update a row in a table.
ro: Numărul de cereri pentru a actualiza un rând într-un tabel.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ro: Numărul de cereri pentru a scrie un bloc de chei în cache.

en: The number of row locks currently being waited for.
ro: Numărul de blocări de rând care este așteptat în prezent.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri șterse din tabelele InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri inserate în tabelele InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri citite din tabelele InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ro: Numărul de rânduri actualizate în tabelele InnoDB.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ro: Numărul de rânduri care așteaptă să fie scrise în cozile INSERT DELAYED.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ro: Numărul de rânduri scrise cu INSERT DELAYED pentru care a apărut o eroare (probabil cheie duplicat).

en: The number of sorted rows.
ro: Numărul de rânduri sortate.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ro: Numărul de sortări care au fost făcute prin scanarea tabelului.

en: The number of sorts that were done with ranges.
ro: Numărul de sortări care au fost făcute cu intervale.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ro: Numărul de fluxuri care sunt deschise (folosite în principal pentru autentificare).

en: The number of tables that are open.
ro: Numărul de tabele care sunt deschise.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
ro: Numărul de tabele care au fost deschise. Dacă tabelele deschise sunt mari, valoarea cache-ului tabele este probabil prea mică.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
ro: Numărul de tabele temporare deschise acum de firul de execuție SQL sclav.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ro: Numărul de tabele temporare pe disc create automat de server în timp ce execută declarațiile. Dacă Created_tmp_disk_tables este mare, poate vrei să mărești valoarea tmp_table_size pentru a determina ca tabelele temporare să se bazeze pe memorie în loc de disc.

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ro: Numărul de fire în cache fire de execuție. Rata de succes a cache-ului poate fi calculată ca Threads_created/conexiuni. Dacă această valoare este roșie, ar trebui să crești thread_cache_size.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ro: Numărul de fire de execuție cărora le-a luat mai mult de slow_launch_time secunde pentru creare.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ro: De câte ori a trebuit să fie așteptată o blocare de rând.

en: The number of times a row was deleted from a table.
ro: De câte ori a fost șters un rând dintr-un tabel.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ro: De câte ori a fost obținută imediat o blocare de tabel.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ro: Numărul de tranzacții care au folosit cache-ul jurnalului binar temporar, dar care a depășit valoarea binlog_cache_size și a folosit un fișier temporar pentru a stoca declarații din tranzacție.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ro: Numărul de tranzacții care au folosit cache-ul jurnalului binar temporar.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ro: Numărul de blocuri neutilizate din cache-ul chei. Poți folosi această valoare pentru a determina cât de mult este folosit cache-ul chei.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ro: Numărul de blocuri utilizate în cache-ul chei. Această valoare are un nivel maxim care indică numărul maxim de blocuri care au fost în uz la un moment dat.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ro: Numărul de scrieri făcute în buffer pool InnoDB.

en: The password for %s was changed successfully.
ro: Parola pentru %s a fost schimbată cu succes.

en: The password for authenticating with the proxy.
ro: Parola pentru autentificarea cu proxy.

en: The password is empty!
ro: Parola este goală!

en: The passwords aren't the same!
ro: Parolele nu sunt identice!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ro: Procentul gunoiului într-un fișier jurnal de date înainte de a fi compactat. Este o valoare cuprinsă între 1 și 99. Valoarea implicită este 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
ro: Monitorizarea phpMyAdmin te poate ajuta în optimizarea configurării serverului și să urmărești interogările intensive de timp. Pentru cele din urmă va trebui să setezi log_output în „TABEL” și să ai activat fie slow_query_log ori fie general_log. Rețineți, totuși, că general_log produce o mulțime de date și crește încărcarea serverului cu până la 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ro: Spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin a fost dezactivat. %sAflă de ce%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ro: Spațiul de stocare a configurării phpMyAdmin nu este complet configurat, unele dintre funcționalitățile avansate au fost dezactivate. %sAflă de ce%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ro: Plotul poate fi redimensionat trăgând de colțul din dreapta jos.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
ro: Cheia principală (%1$s) constă din mai multe coloane, deci trebuie să găsim dependențele parțiale.

en: The primary key has been dropped.
ro: Cheia principală a fost eliminată.

en: The privileges were reloaded successfully.
ro: Privilegiile au fost reîncărcate cu succes.

en: The profile has been updated.
ro: Profilul a fost actualizat.

en: The query cache is considerably fragmented.
ro: Cache-ul interogări este fragmentat într-o proporție considerabilă.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
ro: Cache-ul interogări este activat și serverul primește %d de interogări pe secundă. Această regulă se activează dacă există mai mult de 100 de interogări pe secundă.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ro: Este binecunoscut, cache-ul interogărilor îmbunătățește performanța dacă este configurat corect. Activează-l setând {query_cache_size} la o valoare de 2 MiO și setând {query_cache_type} la „PORNIT”. <b>Notă:</b> Dacă folosești memcached, ignoră această recomandare.

en: The query cache is not enabled.
ro: Cache-ul interogări nu este activat.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ro: Dimensiunea cache interogări depășește 128 MiO. Cache-urile mari de interogări pot genera încărcări semnificative care necesită un efort suplimentar pentru menținerea cache-ului.

en: The rate of opening files is high.
ro: Rata de deschidere fișiere este mare.

en: The rate of opening tables is high.
ro: Rata de deschidere a tabelelor este mare.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
ro: Rata de citire a datelor dintr-o poziție fixă este mare.

en: The rate of reading the first index entry is high.
ro: Rata de citire a primei intrări de index este mare.

en: The rate of reading the next table row is high.
ro: Rata de citire a următorului rând de tabel este mare.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
ro: Raportul dintre interogările înlăturate și interogările inserate este de %s%%. Cu cât această valoare este mai mică cu atât este mai bine (limita de activare a acestor reguli este: 0,1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
ro: Pagina solicitată nu a fost găsită în istoric, este posibil să fi expirat.

en: The row has been deleted.
ro: Rândul a fost șters.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
ro: Al doilea pas al normalizării este finalizat pentru tabelul „%1$s”.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
ro: Fraza de acces secretă din configurare (blowfish_secret) este prea scurtă.

en: The selected user was not found in the privilege table.
ro: Utilizatorul selectat nu a fost găsit în tabelul de privilegii.

en: The selected users have been deleted successfully.
ro: Utilizatorii selectați au fost șterși cu succes.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ro: Serverul nu răspunde (sau socket-ul serverului local nu este configurat corect).

en: The server is not responding.
ro: Serverul nu răspunde.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ro: Dimensiunea unui jurnal de tranzacții înainte de raportare și de crearea unui nou jurnal. Valoarea implicită este de 16 MO.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ro: Dimensiunea tamponului folosit la scrierea unui jurnal de date. Valoarea implicită este de 256 MO. Motorul alocă un tampon per fir de execuție, dar numai dacă firul este necesar pentru a scrie un jurnal de date.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ro: Dimensiunea tamponului global pentru jurnalul de tranzacții (motorul alocă 2 tampoane de această dimensiune). Valoarea implicită este de 1 MO.

en: The slow query log is disabled.
ro: Jurnalul interogări lente este dezactivat.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
ro: Rata de interogări lente trebuie să fie sub 5%%, valoarea ta este %s%%.

en: The table name is empty!
ro: Numele tabelului este gol!

en: The third step of normalization is complete.
ro: Al treilea pas al normalizării este finalizat.

en: The thread cache is set to 0
ro: Cache-ul firului de execuție este setat la 0

en: The total number of blocks in the query cache.
ro: Numărul total de blocuri în cache-ul interogări.

en: The total number of data reads.
ro: Numărul total de citiri de date.

en: The total number of data writes.
ro: Numărul total de scrieri de date.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ro: Timpul total petrecut pentru obținerea blocărilor de rând, în milisecunde.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ro: Fișierul încărcat depășește instrucțiunea MAX_FILE_SIZE care a fost specificată în formularul HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ro: Fișierul încărcat depășește instrucțiunea upload_max_filesize din php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ro: Fișierul încărcat a fost încărcat numai parțial.

en: The uptime is only %s
ro: Timpul de funcționare este de numai %s

en: The user %s already exists!
ro: Utilizatorul %s există deja!

en: The user name is empty!
ro: Numele de utilizator este gol!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
ro: Numele de utilizator pentru autentificarea cu proxy. În mod implicit, nu se face nicio autentificare. Dacă este furnizat un nume de utilizator, se va face autentificarea de bază. În prezent, nu este acceptat niciun alt tip de autentificare.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ro: Serverul web nu are permisiunea de a salva fișierul %s.

en: Theme
ro: Temă

en: Theme %s not found!
ro: Tema %s negăsită!

en: Theme path not found for theme %s!
ro: Cale temă negăsită pentru tema %s!

en: Theme:
ro: Temă:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
ro: Există grupuri mari de elemente în panoul de navigare, care pot afecta performanța. Ia în considerare dezactivarea grupării elementelor în panoul de navigare.

en: There are lots of rows being sorted.
ro: Există o mulțime de rânduri sortate.

en: There are no configured servers
ro: Nu există niciun server configurat

en: There are no events to display.
ro: Nu există niciun eveniment de afișat.

en: There are no favorite tables.
ro: Nu există niciun tabel favorit.

en: There are no files to upload!
ro: Niciun fișier pentru încărcare!

en: There are no recent tables.
ro: Nu există niciun tabel recent.

en: There are no routines to display.
ro: Nu există nicio rutină de afișat.

en: There are no triggers to display.
ro: Nu există niciun declanșator de afișat.

en: There are too many joins without indexes.
ro: Există prea multe asocieri fără indexuri.

en: There are too many threads that are slow to launch.
ro: Există prea multe fire de execuție care sunt lente la lansare.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
ro: Există un procent mare de interogări lente în comparație cu timpul de funcționare al serverului.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
ro: Există o mulțime de interogări lente în comparație cu totalul interogărilor.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ro: Nu există informații detaliate de stare disponibile pentru motorul de stocare.

en: There is no primary key; please add one.<br/>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
ro: Nu există nicio cheie principală; te rog adaugă una.<br/>Sugestie: o cheie principală este o coloană (sau o combinație de coloane) care identifică în mod unic toate rândurile.

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
ro: A apărut o eroare la importarea ESRI Shapefile: „%s”.

en: These are Edit, Copy and Delete links.
ro: Acestea sunt legăturile de editare, copiere și ștergere.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
ro: Al treilea pas al normalizării (1NF+2NF+3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
ro: Al treilea pas de normalizare (3NF)

en: This Host
ro: Această gazdă

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ro: Acest server MySQL nu suportă motorul de stocare %s.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
ro: Acest server MySQL rulează pentru %1$s. A pornit pe %2$s.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ro: Acest server MySQL funcționează ca <b>master</b> și <b>sclav</b> în procesul de <b>replicare</b>.

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
ro: Acest server MySQL funcționează ca <b>master</b> în procesul de <b>replicare</b>.

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ro: Acest server MySQL funcționează ca <b>sclav</b> în procesul de <b>replicare</b>.

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
ro: Această acțiune poate modifica definiția unor coloane.<br/>Sigur vrei să continui?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ro: Această coloana arată numărul de interogări identice care sunt grupate împreună. Totuși, numai interogarea SQL în sine a fost folosită drept criteriu de grupare, așa că celelalte atribute ale interogărilor, cum ar fi ora de pornire, pot să difere.

en: This feature is not supported by your web browser
ro: Această funcționalitate nu este suportată de navigatorul tău web

en: This field is required
ro: Acest câmp este obligatoriu

en: This format has no options
ro: Acest format nu are nicio opțiune

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
ro: Acest lucru se întâmplă în general în cazul supraîncărcării generale a sistemului, deoarece operațiile sunt destul de simple. Probabil vrei să-ți monitorizezi încărcarea sistemului cu mai multă atenție.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
ro: Aceasta indică că multe interogări fac scanări complete de tabele. Adaugă indexuri, dacă este cazul.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
ro: Acest lucru indică faptul că multe interogări trebuie să sorteze rezultatele și/sau să efectueze o scanare completă a tabelului, inclusiv interogările de tip join care nu utilizează indexuri. Adăugați indexuri, dacă este cazul.

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
ro: Este PORNIT dacă acest server este un sclav care este conectat la un master.

en: This is a read-only variable and can not be edited
ro: Aceasta este o variabilă care poate fi doar citită și nu poate fi editată

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ro: Aceasta este memoria alocată cache-ului de index. Valoarea implicită este de 32 MO. Memoria alocată aici este folosită numai pentru a memora în cache paginile index.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ro: Aceasta este memoria alocată cache-ului de înregistrări folosit pentru a memora în cache datele tabelului. Valoarea implicită este de 32 MO. Această memorie este folosită pentru a memora în cache modificările la datele gestionate (.xtd) și fișierele (.xtr) care indică rândul.

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ro: Acesta este numărul de fișiere jurnal de tranzacții (pbxt/system/xlog*.xt) pe care sistemul îl va menține. Dacă numărul de jurnale depășește această valoare jurnalele vechi vor fi șterse, altfel ele sunt redenumite și li se dă numărul următor cel mai mare.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
ro: Această listă se bazează pe un subgrup al datelor din tabel și nu este neapărat corectă.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
ro: Această metodă necesită folosirea unei „<i>conexiuni SSL</i>” sau a unei „<i>conexiuni necriptate care criptează parola folosind RSA</i>”; în timpul conectării la server.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ro: Aceasta poate fi cauzată de o valoare prea mică pentru {query_cache_limit}. Probabil ștergerea cache interogări ar putea fi utilă.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ro: Această operație ar putea dura mult timp. Continui oricum?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
ro: Această operație va încerca să-ți convertească datele la noua colaționare. În cazuri rare, în special când un caracter nu există în noua colaționare, acest proces ar putea duce la apariția incorectă a datelor sub noua colaționare; în acest caz, îți sugerăm să revii la colaționarea originală și să vezi sfaturile de la

en: This option will replace your table and contained data.
ro: Această opțiune își va înlocui tabelul și datele pe care le conține.

en: This plugin does not support compressed imports!
ro: Acest modul nu suportă importuri comprimate!

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
ro: Acest raport include automat date despre erori și informații despre setările de configurare relevante. El va fi trimis echipei phpMyAdmin pentru depanarea erorilor.

en: This server is configured as master in a replication process.
ro: Acest server este configurat ca master într-un proces de replicare.

en: This server is not configured as a master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
ro: Acest server nu este configurat ca un master într-un proces de replicare. Poți alege fie între replicarea tuturor bazele de date și ignorarea unora dintre ele (util dacă vrei să ai duplicate după majoritatea bazelor de date) ori fie să ignori implicit toate bazele de date și să permiți să fie replicate numai anumite baze de date. Te rog selectează modul:

en: This server is not configured as master in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
ro: Acest server nu este configurat ca master într-un proces de replicare. Vrei să-l %sconfigurezi%s?

en: This server is not configured as slave in a replication process. Would you like to %sconfigure%s it?
ro: Acest server nu este configurat ca sclav într-un proces de replicare. Vrei să-l %sconfigurezi%s?

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ro: Această setare este dezactivată, nu va fi aplicată la configurarea ta.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ro: Acest tabel nu conține o coloană unică. Funcționalitățile legate de legăturile de editare grilă, bife, editare, copiere și ștergere ar putea să nu funcționeze după salvare.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
ro: Acest lucru indică, de obicei, scanări frecvente ale indexului complet. Scanările indexului complet sunt mai rapide decât scanările tabelelor, dar necesită multe cicluri CPU în tabelele mari, dacă acele tabele care au sau au avut volume mari de UPDATE-uri și DELETE-uri, rularea 'OPTIMIZE TABLE' ar putea reduce cantitatea și/sau accelera scanările indexului complet. În afară de aceasta, scanările indexului complet pot fi reduse doar prin rescrierea interogărilor.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
ro: De obicei, asta înseamnă că are o eroare de sintaxă, te rog verifică toate erorile de mai jos.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
ro: Această valoare este interpretată folosind %1$sstrftime%2$s, deci poți folosi șiruri de formatare pentru timp. În plus, vor avea loc următoarele transformări: %3$s. Orice alt text va fi păstrat așa cum este. Vezi %4$sÎntrebări frecvente%5$s pentru detalii.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ro: Această valoare ar trebui verificată de două ori pentru a te asigura că acest director nu este accesibil pentru toată lumea și nici nu poate fi citit sau scris de alți utilizatori pe serverul tău.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ro: Această vizualizare are cel puțin acest număr de rânduri. Te rog vezi %sdocumentația%s.

en: Thread %s was successfully killed.
ro: Firul de execuție %s a fost oprit cu succes.

en: Thread cache
ro: Cache fir de execuție

en: Thread cache hit rate %%
ro: Rată de succes cache fire de execuție %%

en: Thread cache hit rate (calculated value)
ro: Rată de succes cache fire de execuție (valoare calculată)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
ro: Rată de succes cache fire de execuție: %s%%, această valoare ar trebui să fie peste 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
ro: Cache fire de execuție este dezactivat, rezultând mai multe eforturi pentru conexiunile noi la MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
ro: Cache-ul firului de execuție nu este eficient.

en: Threads
ro: Fire de execuție

en: Threads that are slow to launch
ro: Fire de execuție care sunt lente la lansare

en: Thu
ro: J

en: Thursday
ro: Joi

en: TiB
ro: TiO

en: Time
ro: Oră

en: Time taken
ro: Timp luat

en: Time taken:
ro: Timp luat:

en: Timed out waiting for security key activation.
ro: A expirat așteptarea pentru activarea cheii de securitate.

en: Title of browser window when a database is selected.
ro: Titlul ferestrei navigatorului când este selectată o bază de date.

en: Title of browser window when a server is selected.
ro: Titlul ferestrei navigatorului când este selectat un server.

en: Title of browser window when a table is selected.
ro: Titlul ferestrei navigatorului când este selectat un tabel.

en: Title of browser window when nothing is selected.
ro: Titlul ferestrei navigatorului când nu este selectat nimic.

en: To
ro: La

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
ro: Pentru a afișa interogările din jurnale, selectează perioada de timp relevantă pe orice diagramă ținând apăsat butonul stâng al mausului și trecând peste diagramă. Odată confirmată, se va încărca un tabel de interogări grupate, acolo poți da clic pe oricare dintre declarațiile SELECTEAZĂ pentru a le analiza în continuare.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
ro: Pentru a obține date mult mai precise, este recomandat să lași serverul să ruleze mai mult de o zi, înainte de a rula acest analizor

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ro: Pentru a mări, selectează o secțiune a plotului cu mausul.

en: Today
ro: Azi

en: Toggle relationship lines
ro: Comută liniile de relație

en: Toggle small/big
ro: Comută pe mic/mare

en: Too many clients are aborted.
ro: Prea mulți clienți sunt anulați.

en: Too many connections are aborted.
ro: Prea multe conexiuni sunt anulate.

en: Too many error messages, some are not displayed.
ro: Prea multe mesaje de eroare, unele nu sunt afișate.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ro: Prea multe sortări generează tabele temporare.

en: Too many table locks were not granted immediately.
ro: Prea multe blocări de tabel nu au fost acordate imediat.

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
ro: Numărul total de replicări (de la pornire) ale firului de execuție SQL sclav care a reluat tranzacțiile.

en: Total Time
ro: Timp total

en: Total memory
ro: Memorie totală

en: Total size of buffer pool, in pages.
ro: Dimensiune totală buffer pool, în pagini.

en: Total swap
ro: Schimb total

en: Total time:
ro: Timp total:

en: Track table
ro: Urmărește tabelul

en: Track these data definition statements:
ro: Urmărește aceste declarații de definiție a datelor:

en: Track these data manipulation statements:
ro: Urmărește aceste declarații de manipulare a datelor:

en: Track view
ro: Urmărește vizualizarea

en: Tracked tables
ro: Tabele urmărite

en: Tracking
ro: Urmărire

en: Tracking data definition successfully deleted
ro: Definiția datelor de urmărire ștearsă cu succes

en: Tracking data deleted successfully.
ro: Datele de urmărire au fost șterse cu succes.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
ro: Manipularea datelor de urmărire ștearsă cu succes

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
ro: Urmărirea %1$s a fost activată la versiunea %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
ro: Urmărirea %1$s a fost dezactivată la versiunea %2$s.

en: Tracking is active.
ro: Urmărirea este activă.

en: Tracking is not active.
ro: Urmărirea nu este activă.

en: Tracking of %s is activated.
ro: Urmărirea %s este activată.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ro: Urmărirea modificărilor făcute în baza de date. Necesită spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin.

en: Tracking report
ro: Raport de urmărire

en: Tracking report for table `%s`
ro: Raport de urmărire pentru tabelul „%s”

en: Tracking statements
ro: Declarații de urmărire

en: Tracking versions deleted successfully.
ro: Urmărirea versiunilor a fost ștearsă cu succes.

en: Traffic
ro: Trafic

en: Transaction buffer size
ro: Dimensiune tampon tranzacții

en: Transaction coordinator
ro: Coordonator tranzacție

en: Trigger %1$s has been created.
ro: Declanșatorul %1$s a fost creat.

en: Trigger %1$s has been modified.
ro: Declanșatorul %1$s a fost modificat.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ro: Timp

en: Trigger name
ro: Nume declanșator

en: Triggers
ro: Declanșatori

en: Truncate
ro: Trunchiază

en: Truncate Shown Queries
ro: Taie interogările afișate

en: Truncate table before insert
ro: Trunchiază tabelul înainte de inserare

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ro: Încearcă să readuci câmpurile eronate la valorile lor implicite

en: Tu
ro: M

en: Tue
ro: Ma

en: Tuesday
ro: Marți

en: Two-factor authentication
ro: Autentificare pe două niveluri

en: Two-factor authentication failed.
ro: Autentificarea pe două niveluri a eșuat.

en: Two-factor authentication failed: %s
ro: Autentificarea pe două niveluri a eșuat: %s

en: Two-factor authentication has been configured.
ro: Autentificarea pe două niveluri a fost configurată.

en: Two-factor authentication has been removed.
ro: Autentificarea pe două niveluri a fost înlăturată.

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
ro: Autentificarea pe două niveluri este disponibilă și configurată pentru acest cont.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
ro: Autentificarea pe două niveluri este disponibilă, dar nu este configurată pentru acest cont.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
ro: Autentificarea pe două niveluri nu este disponibilă, activează spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin pentru a o utiliza.

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
ro: Autentificarea pe două niveluri nu este disponibilă, te rog instalează dependințe opționale pentru a activa părțile administrative de autentificare.

en: Two-factor authentication status
ro: Stare autentificare pe două niveluri

en: Type
ro: Tip

en: Type to filter these, Enter to search all
ro: Tastează pentru a le filtra, apasă Enter pentru a căuta tot

en: UI preferences table
ro: Tabel preferințe UI

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ro: URL-ul la care va indica logoul din panoul de navigare.

en: Unable to change master!
ro: Nu pot schimba master-ul!

en: Unable to connect to master %s.
ro: Nu pot face conexiunea la master %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
ro: Nu pot citi poziția jurnalului master. Posibilă problemă de privilegii la master.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
ro: Nu pot folosi fusul orar „%1$s” pentru serverul %2$d. te rog verifică setarea de configurare pentru [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin folosește în prezent fusul orar implicit al serverului de baze de date.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
ro: Caracter neașteptat pe linia %1$s. Era așteptată o filă, dar am găsit „%2$s”.

en: Unexpected characters on line %s.
ro: Caractere neașteptate pe linia %s.

en: Ungroup queries
ro: Degrupează interogările

en: Unique
ro: Unic

en: Unit
ro: Unitate

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown error in file upload.
ro: Eroare necunoscută în încărcarea fișierului.

en: Unknown table status:
ro: Stare tabel necunoscută:

en: Unlink from main panel
ro: Anulează legătura din panoul principal

en: Unparsable version string
ro: Șir versiuni care nu poate fi interpretat

en: Unselect all
ro: Anulează toată selectarea

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Untracked tables
ro: Tabele neurmărite

en: Update
ro: Actualizează

en: Update Query
ro: Actualizează interogarea

en: Update bookmark
ro: Actualizează semnul de carte

en: Update data when duplicate keys found on import
ro: Actualizează datele când sunt găsite chei duplicat la import

en: Update query
ro: Actualizează interogarea

en: Updated
ro: Actualizată

en: Upload directory
ro: Director încărcări

en: Uploading your import file…
ro: Încarc fișierul tău de import…

en: Uptime below one day
ro: Timp de funcționare sub o zi

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
ro: Timpul de funcționare este sub o zi, ajustarea performanței poate să nu fie precisă.

en: Use %s statement
ro: Folosește declarația %s

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
ro: Folosește tamponul de ieșire GZip pentru a crește viteza în transferurile HTTP.

en: Use Host Table
ro: Folosește tabel gazde

en: Use LOCAL keyword
ro: Folosește cuvântul cheie LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ro: Folosește OpenStreetMaps ca strat de bază

en: Use SSL
ro: Folosește SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
ro: Folosește tasta TAB pentru a trece de la o valoare la alta sau CTRL+săgeți pentru a merge oriunde.

en: Use Tables
ro: Folosește tabele

en: Use database search
ro: Folosește căutarea în baza de date

en: Use delayed inserts
ro: Folosește inserări întârziate

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ro: Folosește hexazecimale pentru BINAR și BLOB

en: Use ignore inserts
ro: Folosește inserări de ignorare

en: Use natural order for sorting table and database names.
ro: Folosește ordinea naturală pentru sortarea numelor tabelelor și bazelor de date.

en: Use only icons, only text or both.
ro: Folosește numai iconuri, numai text sau ambele.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ro: Folosește conexiuni persistente la bazele de date MySQL.

en: Use regular expression
ro: Folosește expresia obișnuită

en: Use text field
ro: Folosește câmp text

en: Use text field:
ro: Folosește câmp text:

en: Use this column in criteria
ro: Folosește această coloană în criteriu

en: Use this column to label each point
ro: Folosește această coloana pentru a eticheta fiecare punct

en: Use this value
ro: Folosește această valoare

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
ro: Folosește un editor prietenos pentru editarea interogărilor SQL (CodeMirror) cu evidențierea sintaxei și a numerele de linie.

en: Used memory
ro: Memorie folosită

en: Used swap
ro: Schimb folosit

en: Used variable / formula
ro: Variabilă/formulă folosită

en: User
ro: Utilizator

en: User account
ro: Cont utilizator

en: User accounts
ro: Conturi utilizator

en: User accounts overview
ro: Prezentare generală conturi utilizatori

en: User for config auth
ro: Utilizator pentru config auth

en: User group
ro: Grup de utilizatori

en: User group menu assignments
ro: Sarcini meniu grup de utilizatori

en: User groups
ro: Grupuri de utilizatori

en: User groups table
ro: Tabel grupuri de utilizatori

en: User has been added.
ro: Utilizatorul a fost adăugat.

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User name:
ro: Nume utilizator:

en: User preferences
ro: Preferințe utilizator

en: User preferences storage table
ro: Tabel stocare preferințe utilizatori

en: User:
ro: Utilizator:

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
ro: Numele de utilizator și numele gazdei nu s-au schimbat. Dacă vrei să schimbi numai parola, trebuie să folosești fila „Schimbă parola”.

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users cannot set a higher value
ro: Utilizatorii nu pot seta o valoare mai mare

en: Users having access to "%s"
ro: Utilizatori care au acces la „%s”

en: Users of '%s' user group
ro: Utilizatorii din grupul de utilizatori „%s”

en: Users table
ro: Tabel utilizatori

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ro: Folosește semnul de carte „%s” ca interogare de răsfoire implicită.

en: Using the monitor:
ro: Folosind monitorizarea:

en: VIEW name
ro: Nume VIZUALIZARE

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
ro: Validează șirul folosind expresia obișnuită și efectuează inserarea numai dacă șirul se potrivește. Prima opțiune este expresia obișnuită.

en: Validation failed for the input string %s.
ro: Validarea pentru șirul de intrare a eșuat %s.

en: Value
ro: Valoare

en: Value Column:
ro: Coloană de valori:

en: Value for the column "%s"
ro: Valoare pentru coloana „%s”

en: Value must be less than or equal to %s!
ro: Valoarea trebuie să fie mai mică sau egală cu %s!

en: Values
ro: Valori

en: Values for a new column
ro: Valori pentru o coloană nouă

en: Values for column %s
ro: Valori pentru coloana %s

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
ro: Valori pentru lista de opțiuni pentru transformările implicite. Acestea vor fi contramandate dacă transformarea este completă în pagina structurii tabelului.

en: Variable
ro: Variabil

en: Variable %d:
ro: Variabila %d:

en: Variables
ro: Variabile

en: Verbose name of this server
ro: Numele întreg al acestui server

en: Verify
ro: Verifică

en: Version
ro: Versiune

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
ro: Versiunea %1$s a %2$s a fost ștearsă.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ro: Versiunea %1$s a fost creată pentru tabelele selectate, urmărirea este activă pentru ele.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
ro: Versiunea %1$s a fost creată, urmărirea %2$s este activă.

en: Version %s snapshot (SQL code)
ro: Instantaneu versiune %s (cod SQL)

en: Version check
ro: Verificare versiune

en: Version information
ro: Informații despre versiune

en: Version information:
ro: Informații despre versiune:

en: Versions
ro: Versiuni

en: Very weak
ro: Foarte slabă

en: View
ro: Vezi

en: View %s has been dropped.
ro: Vizualizarea %s a fost eliminată.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
ro: Vezi conținutul unei structuri dând clic pe numele ei.

en: View dump (schema) of database
ro: Vezi dump-ul (schema) bazei de date

en: View dump (schema) of databases
ro: Vezi dump-ul (schema) bazei de date

en: View dump (schema) of table
ro: Vezi dump-ul (schema) tabelului

en: View in fullscreen
ro: Vezi în ecran complet

en: View name can not be empty!
ro: Numele vizualizării nu poate fi gol!

en: View only
ro: Numai vizualizare

en: View output as text
ro: Vizualizează ieșirea ca text

en: View structure
ro: Vezi structura

en: View users
ro: Vezi utilizatorii

en: Views
ro: Vizualizări

en: Views:
ro: Vizualizări:

en: Virtuality
ro: Virtualitate

en: Visualize GIS data
ro: Vizualizează datelor GIS

en: Warning
ro: Avertizare

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
ro: Avertizare: un formular din această pagină are mai mult de %d câmpuri. La trimitere, unele dintre câmpuri pot fi ignorate datorită configurării PHP max_input_vars.

en: Warnings
ro: Avertizări

en: We
ro: M

en: Weak
ro: Slabă

en: Web server
ro: Server web

en: Wed
ro: Mi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome
ro: Bine ai venit

en: Welcome to %s
ro: Bun venit la %s

en: Well Known Binary
ro: Binar Popular

en: Well Known Text
ro: Text bine cunoscut

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ro: Când tabelul Gazde este folosit, acest câmp este ignorat și sunt folosite în schimb valorile stocate în tabelul Gazde.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
ro: Când se răsfoiesc tabele, este memorată ordinea de sortare a fiecărui tabel.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
ro: Când este dezactivată, utilizatorii nu pot seta niciuna din opțiunile de mai jos, indiferent de bifa din dreapta.

en: Where to show the table row links
ro: Unde să fie arătate legăturile rândurilor din tabel

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ro: Dacă există o declarație ELIMINĂ BAZA DE DATE ea va fi adăugată ca prima linie în jurnal la crearea unei baze de date.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ro: Dacă există o declarație ELIMINĂ TABELUL ea va fi adăugată ca prima linie în jurnal la crearea unei baze de date.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ro: Dacă există o declarație ELIMINĂ VIZUALIZAREA ea va fi adăugată ca prima linie în jurnal la crearea unei vizualizări.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ro: Dacă un utilizator ar vrea să fie afișat un buton „arată toate (rândurile)”.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
ro: Dacă ar trebui afișată o avertizare („Sigur vrei să…”) când ești pe cale să pierzi date.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
ro: Dacă comentariile din coloană ar trebui arătate în vizualizarea structurii tabelului

en: Whether the table structure actions should be hidden.
ro: Dacă acțiunile structurii tabelului ar trebui să fie ascunse.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ro: Dacă mecanismul de urmărire creează automat versiuni pentru tabele și vizualizări.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
ro: Fie pentru a oferi posibilitatea de a extinde arborele în panoul de navigare.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ro: Fie pentru a arăta evenimentele bazei de date în arborele de navigare

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
ro: Fie pentru a arăta funcțiile bazei de date în arborele de navigare

en: Whether to show hint or not.
ro: Dacă să fie arătată o sugestie sau nu.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
ro: Fie pentru a arăta procedurile bazei de date în arborele de navigare

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
ro: Fie pentru a arăta legăturile rândurilor chiar și în absența unei chei unice.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ro: Fie pentru a arăta tabelele bazei de date în arborele de navigare

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ro: Fie pentru a arăta vizualizările bazei de date în arborele de navigare

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ro: Metacaracterele % și _ trebuie să fie escapate cu un \ pentru a fi folosite cum trebuie.

en: With selected:
ro: Cu cele selectate:

en: Without PHP code
ro: Fără cod PHP

en: Wk
ro: Săpt.

en: Words are separated by a space character (" ").
ro: Cuvintele sunt separate printr-un caracter spațiu („ ”).

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ro: Cuvinte sau valori de căutat (metacaracter: „%”):

en: Write requests
ro: Cereri de scriere

en: Write waits
ro: Întârzieri de scriere

en: Write waits in %
ro: Întârzieri de scriere în %

en: Wrong data
ro: Date greșite

en: Wrong data or no validation for %s
ro: Date greșite sau nicio validare pentru %s

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ro: Permisiuni greșite la fișierul de configurare, nu ar trebui să poată fi scris de oricine!

en: Wrong username/password. Access denied.
ro: Nume de utilizator incorect/parolă incorectă. Acces refuzat.

en: X Values
ro: Valori X

en: X-Axis label:
ro: Etichetă axă X:

en: X-Axis:
ro: Axa X:

en: Y Values
ro: Valori Y

en: Y values
ro: Valori Y

en: Y-Axis label:
ro: Etichetă axă Y:

en: YES
ro: DA

[ctx: Year suffix]
en: none
ro: Niciunul

en: Yes
ro: Da

en: You allow for connecting to the server without a password.
ro: Permiți conectarea la server fără o parolă.

en: You are about to DESTROY a complete database!
ro: Ești pe cale să DISTRUGI o bază de date întreagă!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ro: Ești pe cale să DISTRUGI un tabel întreg!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ro: Ești pe cale să TRUNCHIEZI un tabel întreg!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
ro: În prezent folosești %s%% din memorie pentru buffer pool InnoDB. Această regulă se declanșează dacă aloci mai puțin de 60%%, totuși acest lucru ar putea fi adecvat în totalitate pentru sistemul tău dacă nu ai prea multe tabele InnoDB sau alte servicii care rulează pe aceeași mașină.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ro: Nu ai voie să te autentifici în acest server MySQL!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ro: Nu folosești o conexiune securizată; toate datele (inclusiv informațiile potențial sensibile, cum ar fi parolele) sunt transferate necriptate!

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
ro: Nu folosești https pentru a accesa phpMyAdmin, prin urmare, dispozitivul FIDO U2F probabil va refuza să te autentifice.

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
ro: Folosești extensia învechită „mysql” a PHP, care nu este capabilă să gestioneze mai multe interogări. [strong]Execuția unor rutine stocate poate eșua![/strong] Te rog folosește extensia îmbunătățită „mysqli” pentru a evita orice problemă.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
ro: Folosești cache interogări MySQL pentru o bază de date cu trafic destul de mare. Poate trebuie să iei în considerare folosirea <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> în loc de cache interogări MySQL, mai ales dacă ai mai mulți sclavi.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ro: Folosești serverul demonstrativ. Poți face orice aici, dar te rog nu modifica rădăcina, debian-sys-maint sau utilizatorii pma. Mai multe informații sunt disponibile la %s.

en: You are using the mysql extension which is deprecated in phpMyAdmin. Please consider installing the mysqli extension.
ro: Folosești extensia mysql care este învechită în phpMyAdmin. Te rog să instalezi extensia mysqli.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ro: Ai încercat să încarci un fișier cu o compresie nesuportată (%s). Fie suportul pentru aceasta compresie nu este implementat, ori fie este dezactivată de configurarea ta.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
ro: De asemenea, poți edita majoritatea valorilor<br/>dând clic direct pe ele.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
ro: De asemenea, poți edita majoritatea valorilor<br/>dând dublu-clic direct pe ele.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ro: Poți introduce numele gazdei/adresa IP și portul separat printr-un spațiu.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ro: Poți executa dump-ul prin crearea și folosirea unei baze de date temporare. Asigură-te că ai privilegii să faci asta.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ro: Poți să resetezi toate setările și să le restaurezi la valorile implicite.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
ro: Poți seta mai multe setări modificând config.inc.php, de exemplu folosind %sscriptul de inițializare%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ro: Poți folosi metacaractere MySQL (% și _), să le escapezi dacă vrei să folosești instanțele lor literale, adică folosește [kbd]'my\_db'[/kbd] și nu [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ro: Nu poți modifica aceste variabile. Te rog autentifică-te în rădăcină sau contactează administratorul bazei de date.

en: You do not have InnoDB enabled.
ro: Nu ai InnoDB activat.

en: You do not have necessary privileges to create a database named 'phpmyadmin'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
ro: Nu ai privilegiile necesare pentru a crea o bază de date numită „phpmyadmin”. Poți merge la fila „Operații” a oricărei baze de date pentru a inițializa acolo spațiul de stocare pentru configurarea phpMyAdmin.

en: You do not have privileges to manipulate with the users!
ro: Nu ai privilegii pentru a gestiona utilizatorii!

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ro: Nu ai suficiente privilegii pentru a efectua această operațiune; Te rog consultă documentația pentru mai multe detalii

en: You do not have the necessary privileges to create a routine.
ro: Nu ai privilegiile necesare pentru a crea o rutină.

en: You do not have the necessary privileges to create a trigger.
ro: Nu ai privilegiile necesare pentru a crea un declanșator.

en: You do not have the necessary privileges to create an event.
ro: Nu ai privilegiile necesare pentru a crea un eveniment.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ro: Nu ai suficiente privilegii pentru a fi aici, chiar acum!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ro: Nu ai suficiente privilegii pentru a efectua această operație; te rog consultă documentația pentru mai multe detalii

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
ro: Ai o rată de interogări lente de %s pe oră, ar trebui să ai mai puțin de 1%% pe oră.

en: You have added a new user.
ro: Ai adăugat un utilizator nou.

en: You have disabled ini_get and/or ini_set in php.ini. This option is incompatible with phpMyAdmin!
ro: Ai dezactivat ini_get și/sau ini_set în php.ini. Această opțiune este incompatibilă cu phpMyAdmin!

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ro: Ai editat unele date și ele nu au fost salvate. Sigur vrei să părăsești această pagină înainte de salvarea datele?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ro: Ai activat mbstring.func_overload în configurarea ta PHP. Această opțiune este incompatibilă cu phpMyAdmin și ar putea provoca deteriorarea unor date!

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
ro: Ai activat autentificarea pe două niveluri, te rog confirmă autentificarea.

en: You have enabled two factor authentication.
ro: Ai activat autentificarea pe două niveluri.

en: You have no saved settings!
ro: Nu ai setări salvate!

en: You have revoked the privileges for %s.
ro: Ai revocat privilegiile pentru %s.

en: You have to choose at least one column to display!
ro: Trebuie să alegi cel puțin o coloană pentru afișare!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ro: Ai modificări nesalvate; sigur vrei să părăsești această pagină?

en: You have updated the privileges for %s.
ro: Ai actualizat privilegiile pentru %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ro: Nu ai salvat modificările în aranjament. Ele vor fi pierdute dacă nu le salvezi. Vrei să continui?

en: You may also drag and drop a file on any page.
ro: De asemenea, poți trage și plasa un fișier în orice pagină.

en: You may examine the data in the error report:
ro: Poți examina datele în raportul de erori:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
ro: Poate vrei să reduci dimensiunea {key_buffer_size}, să-ți reexaminezi tabelele pentru a vedea dacă indexurile au fost înlăturate sau să examinezi interogările și așteptările cu privire la indexurile care sunt utilizate.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
ro: Probabil trebuie să mărești {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
ro: Poate vrei să reîmprospătezi pagina.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
ro: Poate vrei să mărești {long_query_time} sau să optimizezi interogările listate în jurnalul interogărilor lente

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ro: Poate vrei să mărești {query_cache_size}, totuși reține că efortul de menținere a cache-ului probabil crește odată cu dimensiunea sa, deci fă asta în pași mici și monitorizează rezultatele.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ro: Trebuie să furnizezi un nume și un tip pentru fiecare parametru al rutinei.

en: You must provide a routine definition.
ro: Trebuie să furnizezi o definiție a rutinei.

en: You must provide a routine name!
ro: Trebuie să furnizezi un nume de rutină!

en: You must provide a trigger definition.
ro: Trebuie să furnizezi o definiție pentru declanșator.

en: You must provide a trigger name!
ro: Trebuie să furnizezi un nume de declanșator!

en: You must provide a valid event for the trigger!
ro: Trebuie să furnizezi un eveniment valid pentru declanșator!

en: You must provide a valid execution time for the event.
ro: Trebuie să furnizezi un timp valid de execuție pentru eveniment.

en: You must provide a valid interval value for the event.
ro: Trebuie să furnizezi o valoare validă a intervalului pentru eveniment.

en: You must provide a valid return type for the routine.
ro: Trebuie să furnizezi un tip de revenire valid pentru rutină.

en: You must provide a valid table name!
ro: Trebuie să furnizezi un nume de tabel valid!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
ro: Trebuie să furnizezi o sincronizare validă pentru declanșator!

en: You must provide a valid type for the event.
ro: Trebuie să furnizezi un tip valid de eveniment.

en: You must provide an event definition.
ro: Trebuie să furnizezi o definiție a evenimentului.

en: You must provide an event name!
ro: Trebuie să furnizezi un nume de eveniment!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ro: Trebuie să furnizezi lungimea/valorile pentru parametrii rutinei de tipul ENUM, SET, VARCHAR și VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ro: Probabil nu ai creat un fișier de configurare. Poți folosi %1$sscriptul de inițializare%2$s pentru a crea unul.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ro: Probabil ai încercat să încarci un fișier care este prea mare. Te rog consultă %sdocumentația%s pentru o soluție ocolitoare pentru această limită.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ro: Ai setat tipul de autentificare [kbd]config[/kbd] și ai inclus numele de utilizator și parola pentru autentificarea automată, care nu este o opțiune de dorit pentru gazdele live. Oricine știe sau îți ghicește URL-ul phpMyAdmin poate accesa direct panoul tău phpMyAdmin. Setează %1$stipul de autentificare%2$s la [kbd]cookie[/kbd] sau [kbd]http[/kbd].

en: You should upgrade to %s %s or later.
ro: Ar trebui să actualizezi %s %s sau ulterioară.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
ro: Ar trebui să actualizezi, MySQL 5.1 a îmbunătățit performanța, iar MySQL 5.5 a adus alte îmbunătățiri.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
ro: Ar trebui să actualizezi, versiunile recente ale MySQL 5.1 au îmbunătățit performanța, iar MySQL 5.5 a adus alte îmbunătățiri.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ro: Ar trebui să actualizezi, la o versiune stabilă a MySQL 5.5.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ro: Ar trebui să folosești conexiuni SSL dacă serverul bazei de date le suportă.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
ro: Ai fost dezautentificat de pe un server, pentru a te dezautentifica complet din phpMyAdmin trebuie să te dezautentifici din toate serverele.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ro: Buffer pool InnoDB este destul de mic.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
ro: Dimensiunea jurnalului tău InnoDB este de %s%% în raport cu dimensiunea buffer pool InnoDB, nu ar trebui să fie sub 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ro: Parametrul tău PHP [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] este mai mic decât valabilitatea cookie-urilor configurată în phpMyAdmin, de aceea autentificarea ta ar putea expira mai devreme decât este configurată în phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
ro: Interogarea SQL a fost executată cu succes.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
ro: Dimensiunea absolută a jurnalului tău InnoDB este de %s MiO

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ro: Navigatorul tău are configurarea phpMyAdmin pentru acest domeniu. Vrei s-o imporți pentru sesiunea curentă?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
ro: Navigatorul tău va actualiza toate diagramele afișate într-un interval de timp precis. Poți adăuga diagrame și să schimbi rata de reîmprospătare în „Setări” sau să înlături orice diagramă folosind iconul diagramei respective.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ro: Exportul tău este incomplet din cauza unei limite de execuție reduse la nivel de PHP!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ro: Capacitatea memoriei tale depășește 3 GiO (presupunând că serverul este pe localhost), probabil MySQL nu poate să-ți acceseze toată. Poate iei în considerare instalarea versiunii MySQL pe 64 de biți.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
ro: Preferințele tale vor fi salvate numai pentru sesiunea curentă. Stocarea lor permanentă necesită %sspațiu de stocare pentru configurarea phpMyAdmin%s.

en: Your session has expired. Please log in again.
ro: Sesiunea ta a expirat. Te rog autentifică-te din nou.

en: Zoom search
ro: Mărește căutarea

en: [ROLLBACK occurred.]
ro: [ROLLBACK s-a făcut.]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ro: [kbd]INTELIGENT[/kbd] - adică ordine descrescătoare pentru coloane de tipul ORĂ, DATĂ, DATĂ ȘI ORĂ și DATARE, în caz contrar ordine crescătoare.

en: active
ro: activă

en: after %s
ro: după %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
ro: exportul aliasului poate să nu funcționeze fiabil în toate cazurile.

en: all of the words
ro: toate cuvintele

en: and then
ro: și apoi

en: as regular expression
ro: ca expresie obișnuită

en: ascending
ro: crescător

en: at beginning of table
ro: la începutul tabelului

en: at least one of the words
ro: cel puțin unul dintre cuvinte

en: authored on %1$s by %2$s
ro: scris pe %1$s de %2$s

en: both of the above
ro: ambele de mai sus

en: both of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ro: ambele de mai sus<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplu: <code>INSEREAZĂ ÎN tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALORILE (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: cancel
ro: anulează

en: column(s)
ro: coloană(e)

en: committed on %1$s by %2$s
ro: consemnat pe %1$s de %2$s

en: complete inserts
ro: inserări complete

en: concurrent_insert is set to 0
ro: concurrent_insert este setat la 0

en: criteria
ro: criteriu

en: data
ro: date

en: database-specific
ro: specific bazei de date

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ro: Dată și oră

en: descending
ro: descrescător

en: disabled
ro: dezactivat

en: display column
ro: afișează coloana

en: dynamic
ro: dinamic

en: event
ro: eveniment

en: extended inserts
ro: inserări extinse

en: first
ro: primul

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: for default]
en: None
ro: Niciuna

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ro: general_log și slow_query_log sunt activate.

en: general_log is enabled.
ro: general_log este activat.

en: gzipped
ro: arhivat cu gzip

en: have_innodb is set to 'value'
ro: have_innodb este setat la „valoare”

en: in use
ro: în uz

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ro: include numele coloanelor în fiecare declarație <code>INSEREAZĂ</code><br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplu: <code>INSEREAZĂ ÎN tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALORILE (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ro: inserează mai multe rînduri în fiecare declarație <code>INSEREAZĂ</code><br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplu: <code>INSEREAZĂ ÎN tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALORILE (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: key
ro: cheie

en: key_buffer_size is 0
ro: key_buffer_size este 0

en: let the user choose
ro: lasă la alegerea utilizatorului

en: log_output is not set to TABLE.
ro: log_output nu este setat în TABEL.

en: log_output is set to TABLE.
ro: log_output este setat în TABEL.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
ro: long_query_time este setat la „OPRIT”

en: long_query_time is currently set to %ds.
ro: long_query_time este setat acum la %d.

en: long_query_time is set to %d second(s).
ro: long_query_time este setat la %d secunde.

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
ro: %% tampon maxim cheie MyISAM folosit vreodată: %s%%, această valoare ar trebui să fie mai mare de 95%%

en: maximum %s
ro: maxim %s

en: neither of the above
ro: niciuna din cele de sus

en: neither of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ro: niciuna de mai sus<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemplu: <code>INSEREAZĂ ÎN tbl_name VALORILE (1,2,3)</code>

en: no branch
ro: nicio ramură

en: no description
ro: nicio descriere

en: not OK
ro: nu este OK

en: not active
ro: inactivă

en: or type variable name:
ro: sau nume tip de variabilă:

en: pages
ro: pagini

en: partitioned
ro: partiționat

en: per day
ro: pe zi

en: per hour
ro: pe oră

en: per hour:
ro: pe oră:

en: per minute
ro: pe minut

en: per minute:
ro: pe minut:

en: per second
ro: pe secundă

en: per second:
ro: pe secundă:

en: phpMyAdmin Demo Server
ro: Server demonstrativ phpMyAdmin

en: phpMyAdmin configuration snippet
ro: Fragment configurare phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
ro: Documentație phpMyAdmin

en: phpMyAdmin homepage
ro: Pagină principală phpMyAdmin

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ro: phpMyAdmin a încercat să se conecteze la serverul MySQL, dar acesta a respins conexiunea. Verifică gazda, numele de utilizator și parola în configurarea ta și asigură-te că ele corespund cu informațiile furnizate de administratorul serverului MySQL.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ro: phpMyAdmin nu a putut să oprească firul de execuție %s. Probabil el a fost deja închis.

en: possible exploit
ro: vulnerabilitate potențială

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ro: query_cache_limit este setat la 1 MiO

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ro: query_cache_size este setat la 0 sau query_cache_type este setat la ”OPRIT”

en: routine
ro: rutină

en: select column
ro: selectează coloana

en: select table
ro: selectează tabelul

en: shared
ro: partajat

en: slow_launch_time is set to %s
ro: long_query_time este setat la %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ro: slow_query_log și general_log sunt dezactivate.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ro: slow_query_log este activat, dar serverul înregistrează numai interogările mai mari de %d secunde. Este recomandat să setezi long_query_time la 0-2 secunde, în funcție de sistemul tău.

en: slow_query_log is enabled.
ro: slow_query_log este activat.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ro: long_query_time este setat la ”OPRIT”

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ro: Spațial

en: split into
ro: împarte în

[ctx: string types]
en: String
ro: Șir

en: structure
ro: structură

en: structure and data
ro: structură și date

en: subquery
ro: sub-interogare

en: table-specific
ro: specific tabelului

en: the exact phrase as substring
ro: fraza exactă ca subșir

en: the exact phrase as whole field
ro: fraza exactă ca întreg câmp

en: trigger
ro: declanșator

en: unavailable
ro: indisponibil

en: unknown
ro: necunoscut

en: up to date
ro: la zi

en: use this for future exports
ro: folosește asta exporturi viitoare

en: web server upload directory:
ro: director încărcare pe server web:

en: wildcard
ro: metacaracter

en: zipped
ro: arhivat cu zip

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
ro: {long_query_time} este setat la 10 secunde sau mai mult, așadar sunt înregistrate numai interogările lente care durează peste 10 secunde.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
ro: {tmp_table_size} și {max_heap_table_size} nu sunt identice.

en: ø Time
ro: ø timp

en: “%s”
ro: „%s”

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ro: … șterge-l pe cel vechi din tabelul de utilizatori și apoi reîncarcă privilegiile.

en: … delete the old one from the user tables.
ro: … șterge-l pe cel vechi din tabelul de utilizatori.

en: … keep the old one.
ro: … păstrează-l pe cel vechi.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ro: …revocă toate privilegiile active din cel vechi și apoi șterge-l.
